Yeşil ile mavinin buluştuğu yer; Doğu Karadeniz

Tayfun Döşkaya
Tayfun Döşkaya TD Hospitality Consulting
23 Ocak 2019, 21:29

Türkiye'de yeşil alanların en fazla olduğu kıyı bölgemiz Doğu Karadeniz, mavi ile yeşili birada görmek isteyenlerin buluşma noktası oldu.

Yayla sahaları, barındırdıkları doğal ve beşeri turistik kaynakları nedeniyle insanların ilgi ve beğenisine mazhar olmaktadırlar. Nitekim yaylalar sadece temiz havası, şifalı suları, kendilerine has iklimi ve bitki örtüsüyle değil aynı zamanda yayla yaşamının en güzel örneklerinin yansıdığı kültürel çekicilikleriyle de dikkati çekmektedirler. Son dönemlerde klasik turizmin sıradanlığından ve kalabalığından sıkılıp, sakinlik ve sessizlik arayan, bu amaçla alternatif turizm türlerine yönelen insanlar için yayla sahaları, önemli cazibe kaynaklarıdır. Bu bağlamda gelişmeye başlayan yayla turizmi, alternatif turizm türleri içerisinde her geçen gün daha da ön plana çıkmaktadır.

Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerini kapsayan Doğu Karadeniz Bölgesi yayla, kayak, termal, gençlik kampları, trekking turizmi açısından çok önemli potansiyeli barındırmaktadır. Bölgenin çevre ve doğa dostu bir anlayışla turizm master planı çıkartılarak artık çarpık yapılaşmaya bir son verilmesi gerekmektedir. Ayrıca yöresel mimarinin korunması ve uygulanması noktasında ise söylemlerdeki çevreci anlayışın hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Yerel ve ulusal basında yer aldığı üzere Doğu Karadeniz Bölgesi'ne bu yılın ilk 10 ayında toplam 3 milyon 870 bin turist geldiği belirtildi. Turistler en fazla Trabzon'u ziyaret ederken, Trabzon’u bu yılın ziyaret eden turist sayısı geçen yıla oranla azaldı. Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki Giresun, Trabzon, Rize, Gümüşhane ve Artvin illerine Ocak-Ekim ayları arasında toplam 3 milyon 870 bin turist ziyaret etti. Turistler bölge illerinden en çok Trabzon'u ziyaret ederken, 1 milyon 500 bin turist kenti gezdi. Artvin ise turistlerin en az ilgi gösterdiği il oldu. Artvin'e 200 bin yerli ve yabancı turist ziyaret ederken, Rize'yi 931 bin, Gümüşhane'yi 607 bin ve Giresun'u ise 631 bin turist ziyaret etti.

Giresun’da en büyük ilgi Mavi Göl'e Giresun'a bu yıl 631 bin yerli ve yabancı turist ziyaret ederken, ilde en büyük ilgiyi Dereli ilçesindeki Mavi Göl gördü.

Sadece Mavi Gölün de içinde bulunduğu Kuzalan Tabiat Parkı'na geçen 10 ayda 400 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Kulakkaya Yaylası mevkiinden doğan ve Aksu deresine dökülen Göksu deresinin, Doğu Karadeniz bölgesinin tek sodalı deresi olan Göksu deresinin Aksu deresi ile birleştiği yerde irili ufaklı 5 adet göl bulunuyor.

Bu göller ve Göksu deresi Haziran ayı sonunda mavi rengini alarak Kasım ayı sonuna kadar bu renk değişikliği devam ediyor. Renginden dolayı “Mavi Göl” olarak adlandırılan bölge 2017 yılında Kuzalan Tabiat Parkı'na dahil edilirken, Mavi Göl’ü ziyaret eden turist sayısı her geçen yıl artıyor.

Kuzalan Tabiat Parkı içerisinde ayrıca Kuzalan Şelalesi de yer alıyor. Mavi Göl'ün dışında Giresun'da ikinci büyük ilgiyi Giresun Adası gördü. Giresun Adası'na günlük gemi turları ile giden yerli ve yabancı turistler Karadeniz'in tek yaşanılabilir adası olan adayı ve efsanelerini yakından tanıma ve dinleme imkanı buldu.

İşin sonunda vardığımız sonuç, pazar payını korumak ve artırılmasında destinasyonun pazarlama stratejisi ve konumlandırması büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha