Yerli turiste erken rezervasyon şoku!

Yerli turiste erken rezervasyon şoku!
15 Şubat 2019, 12:43
Yaz tatili erken rezervasyon başvuruları için süre kısalırken tüketiciler fiyat şoku yaşıyor.

Yaz tatili erken rezervasyonları için son günlere yaklaşılırken tüketiciler fiyat şoku yaşıyor. Hürriyet Yazarı Sefer Levent erken rezervasyon fiyatlarındaki astronomik artışı yazısına konu etti. Enflasyonun son bir yılda yüzde 20, kurların yüzde 40 arttığı Türkiye’de otelcilerin yerli turiste verdiği fiyatların pes dedirttiğini belirten Levent, yabancı turist sayısındaki potansiyeli gören bazı otellerin geçen yıla göre yerli turiste erken rezervasyonda bile 3 kat fazla fatura çıkardığını yazdı. Levent, erken rezervasyon yaptırmak isteyen ama geçen seneye göre iki üç kat daha fazla fatura çıkarılan okuyucularından gelen mektupları da paylaştı.

Tüketiciler ne yapmalı?

Levent, konuştuğu turizmcilerin tüketicilere yönelik önerilerini şöyle sıraladı: " ‘Yıldız’ sayısını düşürerek yükselen fiyatların etkisini azaltabilirsiniz. Yani 4 yıldızlı bir otel yerine 3 yıldızlı bir otel tercih edilebilir.

Geçen yıl 7-8 gece konaklamalı bir tatil yaptıysanız, bu yıl bunu 4-5 geceye çekebilirsiniz. Az da olsa bütçeniz rahatlayacaktır.

Deniz, kum, güneş tatili ‘olmazsa olmazım’ değil diyenlerdenseniz kültür turlarına yönelebilirsiniz.

Yabancı turistin büyük çoğunluğu Akdenizi tercih ediyor. Bu yüzden Ege bölgesinde daha uygun fiyatlarla konaklama yapılabilir.

’Her şey dahil’ konsepti dışına çıkılarak daha ‘makul’ oteller için planlama yapmak tatil bütçesinin düşmesini sağlayabilir.

Geçtiğimiz yıllarda yakın coğrafyadaki yurtdışı tatil merkezleri önemli alternatifti. Bu yıl yükselen kurlar nedeniyle avantajını bir miktar kaybetse de yurtiçindeki fahiş artışlar düşünüldüğünde hala yurtdışı seçenekleri mevcut.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha