Yerli turist şoku!

Yerli turist şoku!
17 Ocak 2019, 14:11
Karadeniz turizminin kalbi konumundaki Trabzon, 2018'de yerli turist sayısında tam anlamıyla şok yaşadı. Trabzon Kültür Turizm İl Müdürü Ali Ayvazoğlu yerli turist sayısındaki düşüşün sebeplerini açıkladı.

Karadeniz turizminin kalbi konumundaki Trabzon 2018'de yabancı turist sayısında altın çağını yaşarken yerli turist sayısında ise tam anlamıyla şok yaşadı. Haber61'e konuşan Trabzon Kültür ve Turizm İl Müdürü Ali Ayvazoğlu 2017'de 353 bin yabancı turisti ağırladıklarını 2018'de bu sayının yüzde 30'luk artışla 575 bine yükseldiğini söyledi. Yabancı turist sayısı açısından çok başarılı bir yıl geçirdiklerini ifade eden Ayvazoğlu, iç turizm rakamlarını da paylaştı.

Yabancı talebiyle yükselen otel fiyatları

2017'de 1 milyon 700 bin yerli turist ağırlayan Trabzon'un 2018'de 1 milyon 200 bin yerli turist ağırladığını ifade eden Ayvazoğlu " Bunun nedeni dış hatlardan gelen yabancıların çok olması ve yüksek otel fiyatları. O yüzden yerli turist yakın illeri tercih etti. Tabi bizim için yerli konaklama önemli. Bunun analizini otellerimiz ile yapıyoruz. Yerli turiste de önem veriyoruz" dedi. Ayvazoğlu, 2018'de yolcu kapasitesindeki düşüşle birlikte havayolu firmalarının iç hat sefer sayılarını azalttıklarını belirterek " Uçakların sayısı yeterli olmayınca dış hatlar daha çok gelir getirdiği için oraya yöneldiler. Fiyatlar şu an içinde çok ucuz değil. Yazın turistler geliyor diye pahalı bu da arz talep etkisinden dolayı fiyatları arttırıyor." diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha