Yerli turist 3 ayda ne kadar harcadı?

Yerli turist 3 ayda ne kadar harcadı?
29 Temmuz 2021, 14:50
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak - mart dönemine ilişkin hanehalkı yurt içi turizm verilerini açıkladı.

Yılın ilk çeyreğinde yurt içinde ikamet eden 6 milyon 955 bin kişi seyahate çıktı. Yerli turistler, seyahate geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 49,7 artışla 6 milyar 78 milyon TL harcadı.

Seyahate çıkanların bir ve daha fazla geceleme kaydı ile ülke içinde yaptıkları toplam seyahat sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4,4 artarak 8 milyon 309 bin seyahat olarak gerçekleşti.

Bu çeyrekte seyahate çıkanlar 62 milyon 36 bin geceleme yaptı. Ortalama geceleme sayısı 7,5 gece oldu.

Seyahate çıkanlar, 6 milyar 78 milyon 732 bin TL harcadı

Yerli turistlerin, yurt içinde yaptıkları seyahat harcamaları bu dönemde önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 49,7 artarak 6 milyar 78 milyon 732 bin TL olarak gerçekleşti.

Bu harcamaların yüzde 95,8'ini 5 milyar 825 milyon 164 bin TL ile kişisel harcamalar, yüzde 4,2'sini ise 253 milyon 568 bin TL ile paket tur harcamaları oluşturdu. Seyahat başına yapılan ortalama harcama ise 732 TL oldu.

Bu çeyrekte yapılan seyahat harcamalarının geçen yılın aynı çeyreğine göre değişim oranları incelendiğinde en fazla artış yüzde 362,2 ile seyahat öncesi yapılan harcamalarda, yüzde 136,8 ile konaklama harcamalarında ve yüzde 119,3 ile sağlık harcamalarında oldu.

Seyahate çıkış amaçlarında ikinci sırada yüzde 15,5 ile "gezi, eğlence, tatil", üçüncü sırada ise ile yüzde 7,4 ile "sağlık" yer aldı.

En çok arkadaş veya akraba evinde kalındı

Bu çeyrekte seyahate çıkanlar 50 milyon 258 bin geceleme sayısı ile en çok "arkadaş veya akraba evinde" kaldı. Konaklama türlerine göre geceleme sayısında ikinci sırada 4 milyon 56 bin geceleme ile "otel" yer alırken, "kendi evi" 3 milyon 682 bin geceleme sayısı ile üçüncü sırada yer aldı.

Yorumlar
Gurbetci
01 Ağustos 2021, Pazar 03:44
Türkiyede millet ac diyor hicde degil ac olanlar avrupadakiler türkiyedekiler nasil ac ya köylüsü kenlisi yaslisi hepsine aylik veriyor üsdelik hic calismamis yan gelmis yatmis devleten almis yemis emek yok birde acis diyorlar ise gitmeden devlet versin yiyelim alismislar avrupada calisma bakayim sana kim para verecek diyecekler sosyal amt veriyor ya dogru veriyor ne doyyorsun ne ac kit kanat derlerya avrupanin adi cikmis sözde demokrasi var derler hic alakasi yok bizim millet calismadan devlet versin yiyelim oh ne alla bu derenin suyu nerden geliyor diye soran yok ye babam ye avrupa yi bir sey zannedenler Allahin yagdirdigi yagmura vergi aliyor cöp caddeye vergi aliyor hani demokrasiydi avrupa türkiyede yagmur suya vergi alsa millet ayakalkar Allahin yagdirdigina vergimi olurmus diye ama avrupadakiler hic gihi cikmadan ödüyorlarya bir de türkiyedekiler ac felan degil son model telefon elinde avrupa sigarasi cebinde yemesi gezmesi tatil yapmasi hic bir seyden geri kalmiyorlar nerde ac.
Gurbetçi
01 Ağustos 2021, Pazar 06:19
Açız diye ağlıyorlarya. Türkiyede herkes aç ya. Türkiye yönetilemiyor millet aç kardeşim aç. Allah öyleleri bildiği gibi yapsın vesselam.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha