Yerel tanıtıma odaklanalım

Yerel tanıtıma odaklanalım
10 Aralık 2018, 13:18
Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, A Para’da yayınlanan Tatil Planı’na konuk oldu.

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, A Para’da yayınlanan Tatil Planı’na konuk oldu. Programda turizmin sıcak gündeminde yer alan konular hakkında değerlendirmelerde bulunan Onaran, erken rezervasyondan sigorta güvence paketine kadar pek çok konuda bilgiler verdi. Ana pazarları kaybetmeden yeni pazarlara açılmak gerektiğini de belirten Ali Onaran, tanıtımda yerel özelliklerin de kullanılması gerektiğinin altını çizerken kurulacak olan Turizm Tanıtma Fonu’nun da önemine işaret etti. Onaran şunları söyledi:

Yeni tanıtma fonu önemli, yerel tanıtıma odaklanalım

“Evet ülkece deniz, kum ve güneşte başarılıyız. Her şey dahili zaman zaman eleştirsek de bu sistemi en iyi biz uyguluyoruz. Esasında hep söylediğimiz bir konu, turizmi çeşitlendirmeliyiz ve kişi başı gelirlerimizi artırmalıyız. Örneğin gastronomi gelirleri ile kişi başı turist harcamamızı artırmamız mümkün. Çeşme, Bodrum, Antalya gibi yerlerimiz çok güzel ve gerçekten çok başarılı turizm merkezleri ancak bizim Edirnemiz de var; Hatayımız da var; Karadeniz sahillerimiz de muhteşem. Turizmi farklı bölgelere yaygınlaştırmamız gerekiyor. Sayın Bakanımızın dile getirdiği Turizm Tanıtma Fonu’nun kurulmasını bu bağlamda önemsiyorum. Hem devlet hem biz paydaşlar da bu sürece katkı sağlayacağız. Bu şekilde pazarlamada elimizin daha güçlü olacağına inanıyorum. Yerel tanıtıma odaklanmalıyız. İstanbul’da bile yerel tanıtım yapabilmeliyiz. Artık gezginler daha detaylı araştırmalar yapabiliyor. Bu anlamda tanıtımın nasıl yapıldığı çok önemli.

Erken rezervasyon talebi daha da artacak

Bu sene erken rezervasyon daha çok öne çıkıyor. Önümüzdeki yıl yüzde 20 daha çok yabancı turistin geleceğini düşünürsek iç pazara otellerde ayrılan yerlerin sayısı azalacaktır. Bu nedenle içinde bulunduğumuz günlerde bu satınalmaları yapmakta fayda var. Yüzde 50’lere varan indirimlerden yararlanmak mümkün. Son dakikaya kalırsanız istediğiniz tesiste yer bulamayabilirsiniz. Erken rezervasyon bu yıl Kasım ayının ilk haftasında başladı. Bu yıl biraz erken başladı. Talebin önümüzdeki 1-2 hafta içinde daha da artacağını düşünüyorum. Yaklaşık yüzde 15-20 artış olacağı kanısındayım.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha