Yenilenme...

A. Nejat Şardağı
A. Nejat ŞardağıENAT Türkiye Temsilcisi
22 Aralık 2021, 12:05

Yeni yıla girerken rejeneratif turizmden (yenilenme turizminden) söz etmenin tam zamanı diye düşündüm.

Yaz aylarında yaşadığımız orman yangınları sonrası ormanlarımızın yenilenmesi konusundaki tartışmalardan biri de ormanların kendini doğal olarak yenilenmesi veya ağaçlandırma yani yapay olarak yenilenmesi hakkında idi.

Sel, tusunami, erozyon, çevre kirliliği, kuraklık ve kimi zaman da yangınların insan faaliyetlerinin sonucu veya küresel ısınma kaynaklı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Doğal afetler nedeniyle tahrip olan tabiat, kendini doğal olarak yenileyebilirken, insanın yaptığı tahribat (dere yataklarına inşaat gibi) neticesinde yapay olarak yenilenmek zorundadır. Aksi durumda dere yataklarının veya denizin doldurulması ise yeni felaketlere yol açmaktadır.

Uzun yıllar önce şekerkamışı, kauçuk, kahve, kakao gibi sanayi ürünlerinin plantasyonları için doğal orman katliamına sebep olan, son yıllarda ise özellikle Endonezya'da palm yağı, kağıt hamuru üretimi için büyük orman yangınları çıkarıldığı öne sürülmektedir.

Bilinçsiz turizm etkinlikleri de sadece doğaya değil aynı zamanda doğanın bir parçası olan insanı olumsuz etkileyerek kültürel yozlaşmaya da yol açmıştır. Sürdürülebilirlik kavramı, doğaya zarar vermeden, bu olumsuzlukları önlemek amacıyla ortaya çıkmış ama ne yazık ki bir süredir adeta içi boşaltılmıştır.

Rejenerasyon; “Yenilenme, bazı doku ve hücrelerinin yenilenmesi ya da verilen kayıpların tekrar yerine konmasına verilen addır”. Günümüzde özellikle tıp alanında sıkça kullanılmaktadır.

Rejeneratif turizm; hizmet veren ve alanın etkileşmesini sağlayan, sürdürülebilirliğin genişletilmiş ve geliştirilmiş halidir. Sadece zarar vermemek değil yenilenme amacını güder.

Aşağıdaki bağlantılardan konu ile ilgili kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yaklaşık 60 üniversitesi bulunan, milli hasılanın % 27,5'ini gerçekleştiren ve vergilerin % 40'ını toplayan, iş, yatırım, turizm ve kültürün başkenti İstanbul'da, iki yıldır çalışmalarını sürdüren İstanbul Turizm Platformu’nun (İTP) akademik çevrelerle işbirliğinde seminerler düzenlemesi, ülkemiz turizminde sadece turizm profesyonellerinin değil, çevre bilimcilerin de yer almasını sağlayacak, bilinçli turizmin önünü açacaktır.

Son olarak, yeni yıla yenilenerek girmenizi diler, saygılar sunarım.

https://www.ledevoir.com/vivre/voyage/597081/le-tourisme-regenerateur-ou-comment-faire-oeuvre-de-reparation#:~:text=C'est%20un%20tourisme%20qui,d'une%20exp%C3%A9rience%20de%20voyage.&text=Pauline%20Sheldon%2C%20une%20experte%20de,fa%C3%A7on%20de%20voir%20le%20monde.

https://www.equilibre-travel.com/du-tourisme-de-masse-au-tourisme-regenerateur/

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Etiketler:Nejat Şardağı
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha