Yeni yasada, ‘kaçak tura kiralanan araç 60 gün bağlanacak!’

Yeni yasada, ‘kaçak tura kiralanan araç 60 gün bağlanacak!’
11 Ekim 2019, 00:41
Bakanlıkla birlikte hazırladıkları yasanın, çıktıktan sonra kaçak turu tamamen bitireceğini söyleyen TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Kimse aracının 60 gün bağlanması göze alarak kaçak tur düzenleyemez” dedi.

TÜRSAB yönetiminin seyahat acentalarıyla yaptığı yurt içi bilgilendirme gezileri devam ediyor. TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya ile Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Bilir, M. Nezih Hacıalioğlu, Denetim Kurulu Üyesi Mustafa Demir ve Batı Akdeniz BTK Başkanı Özgen Uysal’dan oluşan TÜRSAB heyeti Muğla’nın Bodrum ve Marmaris ilçelerinde faaliyet gösteren seyahat acentası temsilcileriyle bir araya geldi. TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, yüzlerce üyenin katılımıyla gerçekleşen toplantılarda yönetime geldikten sonra yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Yeni yasayı anlattı

TÜRSAB Heyeti’nin ilk durağı Bodrum oldu. Bodrum BTK Başkanı Yüksel Aslan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya seyahat acantaları büyük ilgi gösterdi. TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya sektörün gündemini oluşturan konularla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Göreve başladıkları zaman TÜRSAB’ın mali tablosunun çok kötü durumda olduğunu belirten Bağlıkaya, eski yönetimden kalan borçları ödemek ve Birliği, dijital çağa uygun kurumsal bir yapıya kavuşturmak için neler yaptıklarını anlattı. Acentaların daha kazançlı hale gelmesi için yakın zamanda hayata geçirecekleri projelerle ilgili de bilgi verdi. Bağlıkaya, yeni yasa beklentisi içinde olan acentaların bu konuyla ilgili sorularına da yanıt verdi. TÜRSAB Başkanı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte hazırlanan yasa taslağında, seyahat acentacılığı mesleğinin korunması adına yasada yer almasını istedikleri maddelerle ilgili de bilgilendirme yaptı.

“Yeni yasa kaçak turu bitirecek”

Bağlıkaya, kaçakla mücadele konusunda önemli adımlar atıldığına dikkat çekti. Yeni yasa çalışmasının hayati önem taşıdığına vurgu yapan Bağlıkaya “Size söz veriyorum, yasa çıkarsa kaçak tur iki haftada bitecek. Kimse 60 gün aracının bağlanması göze alarak kaçak tur düzenlemez” diye konuştu. Görevde oldukları süre zarfında denetimlerin 5 binden 70 bine çıkarıldığını söyledi.

Marmaris’te geniş katılım

TÜRSAB Heyeti’nin ikinci adresi Marmaris oldu. Marmaris BTK Başkanı Suat Esin’in ev sahipliği yaptığı toplantıya geniş katılım yaşandı. TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın gündeminde turizm sektöründe yaşanan sorunlar ve çözümleri vardı. Bağlıkaya göreve geldikleri günden bu yana geçen kısa sürede TÜRSAB’ın kurumsal bir kimlik kazandığına işaret ederek, atılan köklü adımları anlattı. Meslektaşlarının talep ve önerilerini dinledi. Bölgeler arası tanıtım gezilerinin yurt içinde yeni turizm ürünleri oluşmasına vesile olduğunu söyleyen Bağlıkaya, TÜRSAB’ın hayata geçeceği yeni projelerle iç turizmdeki hareketlenmenin artacağını bunun neticesinde acenta gelirlerinin artacağını söyledi. İngilizlerin Türkiye’de tatil için en çok tercih ettiği yerlerden biri olan Marmaris’teki toplantıda Thomas Cook’un iflası neticesinde acentaların yaşadığı sıkıntılar da masaya yatırıldı. TÜRSAB’ın da stantla yer alacağı WTM London Fuarı’nda önümüzdeki sezon için İngiliz pazarına yönelik atılması gereken adımlar konuşuldu.

Yorumlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha