Yeni seyahat acentaları yasası neye kurban ediliyor?

Hamit Kuk
Hamit KukTÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi
22 Temmuz 2019, 21:20

TÜRSAB yasası olarak bilinen ve bir türlü meclise sevk edilmeyen ‘Seyahat Acentaları Yasa taslağı’ üzerinden TÜRSAB’a vurmak son günlerde moda oldu. Kimisi yasa yapılırken neden bize sormadın diyor, kimisi de çıkmayan yasanın sorumlusu olarak yine aynı adresi gösteriyor. Gelin bu işin hikayesini bir de benden okuyun…

Yıllardan beri 1618 sayılı yasanın yeterli olmadığı ve seyahat ecentaları için kronik hale gelmiş birçok sorunun bu yasadaki boşluklardan kaynaklandığını herkes söylüyordu. Bu konu ilk defa 2013 TÜRSAB seçimleri için çalışan ve benimde içinden bulunduğum muhalif kesimlerce dillendirilmeye ve seçim vaadi olarak sunulmaya başlandı. Nitekim o yıllarda hazırlanıp o günkü bakanlığa önerilen yasa taslağı, dönemin başkanı Başaran Ulusoy tarafından engellendi ve rafa kalktı.

Fakat ok yayadan çıkmıştı bir kere, 1618 sayılı yasanın değişmesi gerektiği her yerde konuşulmaya başlanmıştı. Nitekim 2015 TÜRSAB seçimlerinde de daha yüksek bir şekilde tartışıldı durdu.

2017 Kasım ayında yapılması gereken TÜRSAB seçimleri Başaran Ulusoy’un ayak oyunlarıyla 2018 yılının şubat ayına ertelendikten sonra seçimi kazanan Firuz Bağlıkaya yönetiminin ilk icraatı, dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Numan Kurtuluş’a gidip konuyu açmasıyla başladı. Sayın Bakan olur verdikten sonra nasıl bir yasa olması gerektiği konusunda TÜRSAB’ın önerilerini hazırlayıp Bakanlık yetkililerine sunmasını istedi.

Peki, TÜRSAB ne yaptı?

TÜRSAB, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 1618 sayılı yasanın yerine yeni bir yasa hazırlayacağını belirterek, bakanlığa sunulmak üzere üyelerinden görüş istedi. TÜRSAB hem basın açıklamaları yoluyla ve hem de direkt mail yoluyla tüm genel kurul üyelerine çağrıda bulunarak yeni yasa taslağında ne olması gerektiği ile ilgili görüş ve öneri istedi.

TÜRSAB yönetimi yaklaşık bir, bir buçuk ay boyunca üyelerinden görüş ve öneri bekledi. Ancak 10 binden fazla üyesi olan TÜRSAB’ın bu çağrısına sadece 400’e civarında acenta cevap vererek, görüş ve önerileri bildirdi.

Yine bununla da yetinemeyen TÜRSAB yönetimi, kurum içindeki eski adıyla komiteler, yeni adıyla ihtisas başkanlıklarından da görüş ve öneriler istemiştir. Ben de Incoming Turizmi İhtisas Başkanı olarak bu süreçte yirmiye yakın İhtisas üyelerimizle 15 günlük bir çalışma yaparak, önerilerimizi rapor halinde yönetime sunduk. Diğer 15 ihtisas başkanlıklarının da bizim gibi birtakım çalışmalar yapıp yönetime sunduğunu biliyorum.

Hepimizin bildiği gibi Seyahat acentalarının temel problemler 4-5 konu altında toplanır ve bu konuda ki görüş ve önerilerde bu konular etrafında yapıldığını biliyorum. Hem o süreçte öneri sunan 400 acenteciden biri olarak, hem de ihtisas başkanı olarak yapılan çalışmalarda aktif rol oynayan birisi olarak bunu çok net gözlemledim.

Görüldüğü üzere TÜRSAB yönetimi gayet çağdaş ve demokratik bir şekilde üyeleri de dahil olmak üzere tüm kurumlarını harekete geçirerek bir yasa tasarısında ne olması gerektiği ile ilgili çalışmaları yapıp Kültür ve Turizm Bakanlığı bürokratlarına sunmuştur.

Daha sonraki süreçte bakanlık yetkilileri yeni yasa taslağını hazırlamaya başlamıştır. TÜRSAB başkanı ve hukukçuları, bakanlık yetkililerinin yasa yapma süreçlerini de takip ederek bilgi alışverişinde bulunduğunun bizzat şahidiyim. Çünkü yeni bir yasa taslağında sadece turizm bakanlığını değil diğer bazı bakanlıkları da ilgilendiren konular olduğu ve yeni yasada bazı maddelerin neden konulması gerektiği oralara anlatılmıştır. Taktir edersiniz ki işin muhatabı olan bakanlıklarla yapılan müzakereler hiç de öyle kolay olmamış.
Ve nihayetinden Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri yeni yasa taslağını hazırlamış ve dönemin bakanı Sayın Bakan Mehmet Ersoy’a sunulmuştur. Sayın bakan turizm kamuoyunda ki bazı çatlak seslere de kulak vermiş olmalı ki, turizm seyahat acentalarının STK’ları ile görüşmek suretiyle bu yasa taslağı üzerinde son bir kez daha çalışmak istemiştir.

Bu toplantılarda bakanlık temsilcileri hazırlanmış oldukları yasa taslağını baştan sona projeksiyon ile duvara yansıtmak suretiyle o toplantıya katılan STK temsilcileri ile paylaşmış ve sayın bakan STK temsilcilerinin görüşlerini tek tek alarak çalışmalarını sürdürmüştür.

Hem STK temsilcisi olarak ve hem de TÜRSAB incoming ihtisas başkanı olarak ben de o toplantıların birinde bulundum. Katıldığım toplantılarda (her bir toplantı ki yaklaşık 40-50 kişilik STK temsilcisi grubu katılmıştı) meslektaşlarımız tamamı tarafından yasa taslağını çok beğendiğine bizzat şahit oldum.

Kamuoyundan da bildiğiniz üzere bu yasa taslağında sadece bir iki konuda görüş ayrılıkları olmuş ve nihayetinde bu görüş ayrılıklarına son noktayı koyacak kişinin elbette sayın bakan olacaktır.

Hal böyleyken, bazı üyelerimizin hala “yasa taslağı hazırlanırken neden bizimle paylaşılmadı” eleştirisine anlam veremiyorum ve bu konuda ‘yiğidi öldürelim ama hakkını yemeyelim’ misali TÜRSAB yönetiminin yıpratılmasını haksızlık olarak görüyorum.

Şunu hepimiz biliyoruz ki; hiçbir yasa, hazırlık aşamasında umuma açık bir şekilde müzakere edilerek yapılmaz. Bunu yaparsanız eğer, bu yasa daha meclise gitmeden polemiğe ve manipülasyona açık hale gelir ki böyle bir yasadan hiçbirimize hayır gelmez. Dolayısıyla hem ön hazırlık aşamasında TÜRSAB ve hem de yasa taslağının yazılım aşamasında Bakanlık temsilcileri doğruyu yapmıştır. Zaten bu yasa taslağı sayın bakan tarafından meclise sevk edilirse o zaman tüm kamuoyu görecek ve varsa itirazlarını yapacaktır.

Asıl sorulması gereken konu bu yeni yasa neden hala yürürlüğe girmediği olmalıdır
Yaklaşık 10 bin tane acenta yeni yasanın neden çıkmadığını merak ediyor. Bu konuda işin muhatabı olan Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca maalesef hiçbir açıklama yapılmadı. Sayın Bakan 31 Mart seçimleri öncesi Antalya’da yaptığı bir toplantıda yaklaşık 600 acentecinin bulunduğu bir ortamda meslektaşlarımızın soruları üzerine, bakanlık olarak yeni yasaya mayıs ayında meclise sevk etmeyi düşündüklerini, ama meclis çalışma takvimine göre bunun haziran ayına da kayabileceğini söylemiş ve bu yeni yasanın en kısa sürede çıkması için elinden geleni yapacağının sözünü vermişti.

Sayın Bakanın sadece bir imzası ile Meclise gitmesi gereken seyahat acentaları yasası maalesef bugüne kadar meclise gönderilmemiştir. Bu arada yine Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca bizim yasamızdan daha sonra hazırlandığı bilinen Kapadokya alan yasası ve çok ciddi eleştiriler alan Turizm Tanıtma Ajansı yasası meclise gönderilmiş ve yasalaşmıştır. Geçen hafta itibariyle TBMM tatile girmiş ve Sayın Bakan da bu konuda seyahat acentalarına vermiş olduğu sözü maalesef tutamamıştır.

Bu yasanın meclise gitmemesi ile ilgili ortalıkta dolaşan bir sürü dedikodu var. Kendisini TÜRSAB’da muhalif olarak gören bazı kesimler yasanın bugüne kadar çıkmamasının tek sorumlusunun mevcut TÜRSAB yönetimi olarak göstermektedir. Oysa herkes şunu çok iyi bilir ki yeni bir yasayı yapma yetkisi Kültür ve Turizm Bakanlığ’ına aittir. Dolayısıyla bakanlık raflarında tamamen hazır halde bekletilen bu yeni yasa için başta sayın bakan olmak üzere tüm bakanlık yetkilileri bugüne kadar bir adım atmaları gerekiyordu ama maalesef atmadı.

Oysa Sayın Bakan, her ne sebeple olursa olsun acentalara vermiş olduğu sözünü tutup yasayı bugüne kadar meclise göndermeliydi. Bu yasa sadece birkaç kişi ilgilendiren bir yasa değildir. Başta ülkemizdeki tatil bilinci son yıllarda hızla artan tüketici olmak üzere binlerce acenteyi ilgilendiren bir yasa olacaktır. Böyle bir yasa, varsa eğer ki sanmıyorum, kişisel husumetlere kurban edilen bir yasa olmamalıdır.

Bir kırgınlık bir husumet sebebiyle bile olsa böyle bir hareket TÜRSAB Başkanını veya yönetimini zor duruma düşürmez, ama yasayı bekleyen binlerce acentacının hayallerini suya düşürecektir. Sayın Bakanın ortalıkta dolaşan dedikodulara binaen bu yasayı Meclise göndermediği söylentilerine inanmıyorum ve inanmakta istemiyorum. Çünkü yasa kişiler için değil toplum için yapılır. Topluma faydalı olacak bir çalışmayı kişisel husumetlere alet edecek kadar sığ düşünen bir kişi olduğunu düşünmüyorum. Dolayısıyla benim hala umudum var. Belki yeni dönemde yani ekim ayında açılacak olan mecliste sevk eder de seyahat acentaları olarak 2019 yılı içinde yeni yasamıza kavuşuruz.

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
Hikmet Şanlıtürk
29 Temmuz 2019, Pazartesi 06:48
Sevgili Hamit Kuk,yıllarca aynı konu ortada sonuç yok.Acentecilik diye bir meslek kalmadı şimdi herkes acente oldu,bilet desen o da yok.Bu kadar çok acente olmalıydı kısıtlama gelmeliydi,taksi plakaları gibi.Meslegin yasayla korunan bir tarafı yok delik deşik.Ses getirecek heyecan verecek bir muhalefet yapılamadı acenteci aynı şeyleri dinlemekten bıktı.Bundan sonra devir Otellerin ve taşımacıların devri çünkü hepsi acente belgesi aldı.
Bayram LAÇİN
28 Temmuz 2019, Pazar 01:49
Merhaba HAMİT Bey Öncelikle Türsab yasasının bir türlü meclise sevk edilmeyişinin nedenlerini ve sorumlularını öncelikle Seyahat Acentelerinin Yeni türsab yasası hazırlanma aşamasında yeterince türsab üysesinin görüş beyan etmediğini yazarak Seyahat acentelerine yüklemişsiniz.Şimdi size ve türsab a sormak lazım neden BTK lar var ?Biz üyeleri temsilen ,sorun ve sıkıntılarımızın genel merkeze iletilmesi ve çözüm noktasına getirilmesi için mi varlar yoksa kendilerine verilen o makamlarda TÜRSAB adını kullanarak kendilerine ve yandaşlarına extra iş ve ihaleler almak için mi varlar?Yeni bir yasa hazırlanırken bu BTK ların görüş ve önerileri biz üyeleri adına yetmedi mi genel merkeze ?İşin bu kısmını da geçelim ,Türsab Başkanımız sn.Bağlıkaya yeni bir türsab yasası vaadi ile seçildi bunu herkes bilir.yaklaşan Türsab seçimlerinde Başkan bey ve ekibine sıkıntı olacak gibi.Umarım Yeni yasamız geçer ve ilk kez vaadinde duran bir yönetimin arkasında oluruz. TÜRSAB ÜYESİ :A 5330 Bayram LAÇİN
Funda Türen
27 Temmuz 2019, Cumartesi 04:01
Bir türlü meclise sevk edilemeyen Tursab yeni yasası ile ilgili nedenler?? niçinler ve sürec!!! ancak bu kadar net ve yalın anlatılabilirdi....Kaleminize elinize sağlık Sayın Hamit Kuk....
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha