Yeni Dünya Düzeninde Turizm

Handan Atamer Engin
Handan Atamer EnginKites Group CMO
19 Mart 2020, 00:23

İlk çağlardan beri, önce yaşamsal faaliyetleri devam ettirmek için yapılan turizm faaliyeti, devamında tekerleğin icadıyla hız kazanmıştır. Eski Mısır’da piramitleri ve tapınakların ziyaretleri ile gelişen turizm, M.Ö 776’da Eski Yunan’da Olimpiyat oyunları ile çeşitlenmiştir. 1758'de Cox&The Kings’in kuruluşu ile de seyahat acenteliğinin hayata gelmesiyle kök salmıştır.

Bu nedenle dünyanın en eski iki mesleğinden biridir turizm ve insanların seyahat etme arzusu da gelişerek, ama büyük bir tutkuyla devam etmiştir hep.

Mevcut durumda ilk ve en çok etkilenen, hatta kimilerine göre yok olma tehlikesindeki mesleklerden biridir.

Oysa, bugün kafasını bir süreliğine fabrika ayarlarına döndürmeyi başaran, akıl sağlığını yerinde tutabilen ve de yeni dünya düzenine adapte olabilecek projeler üretebilenlerle turizm ve seyahat acenteliği var olmaya devam edecektir.

Ama, sular durulduğunda, kartların yeniden dağıtılacağı ve rollerin değişeceği kesin.

Artık salt parası olanın güçlü olduğu değil, bilakis projesi olanın ve gerçekten ürünü “hizmet” olanın var olacağı, yeni dünya düzeni geliyor.

Bu yeni düzende hizmet sektörü gerçek değerini ise ruhundaki amatör heyecanını kaybetmemiş profesyonel oyuncularla bulacak. Artık turizmi salt ticaret olarak görenlerle değil, mesleği olarak görenlerle kurgulanacak.

Daha çok nasıl kazanırımdan öte, sürdürülebilir ve çevre odaklı ürünleri üretmeye kafa yoracağız.

Müşteri odaklı değil, ürün çeşitliğine odaklı üreteceğiz.

Fiyat/kar odaklı değil hizmet/kalite odaklı islere yoğunlaşacağız.

Zira, sistem artık onu yok eden her şeye karşı kendini savunmaya geçti. Bu andan itibaren kimse şimdiye kadar sürdürdüğü bencil, adaletsiz ve yok edici hareketlerin içinde olamayacak.

Tam da bu sebeple belki koca koca gemilerle denizin üzerinde de olsan denizden uzak yolculuklar yerine, denizin kokusunu içine çekebileceğimiz dalgaları yüzümüzde hissedebileceğimiz yelkenlilerle seyahatleri planlayıp sunacağız.

Artık tüketen değil üreten veya üretime katkıda bulunan seyahatleri paketleyeceğiz. Belki bu anlamda en çok önem verdiğim agro-turizm çok ön plana çıkacak diye düşünüyorum.

Gastronomi turizmi kesinlikle sadece yeme-içme algısından çıkacak ve yemeğin organik yapısına kadar ve o yemeğin felsefesine kadar giden bir yolculuğa dönüşecek.

Bu örnekler; yazımı heyecanla yazarken ilk aklıma gelenler. Sizler elbette bunlara pek çok eklemeler yapabilirsiniz.

Yaşamın en keyifli yolculuğum olduğuna ve bu yolculuğun da en keyifli gezgini olduğuma inanmış bir turizmci olarak, bugüne dek bildiğim her şeyi unutup yepyeni bir maceraya çıkıyor gibiyim aslında. Bilinmeze giden endişeli bir his olsa da ben gene o yolculuğun keyfini sürmeye yeni yerleri keşfetmeye hazırım. Bu sefer tek fark; her şeyi yeniden öğrenmeye hazır olarak bu yolculuğa çıkıyor olmam.

Kim bilir belki bu keyifli yolculuktaki molalarda sizlerle de birlikte oluruz.

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
Hasan Tekeli
09 Mayıs 2020, Cumartesi 02:32
Handan hanım fikirlerinize katılıyorum ve de zevkle okuyorum. Yukarda değindiğiniz temaya benim minik tesisimdeki yaklaşımım bir örnek olabilir mi? www.villamanzara.com Bir de acaba yazılarınızda cümlelerinizi biraz kısa tutmanız onları daha cazip kılar mı? En iyi dileklerimle,
Hüseyin KURTOĞULLARI
31 Mart 2020, Salı 08:27
Mutluyum,çünkü uzun zamandır bu kadar güzel bir anlatım okumadım.Ama daha güzeli buna meslekdaşlarımın ustaca yorumları.İşte bu beni öylesine ümitlendirdi ki! Niye mi? Ne mutlu bana nice “ustalar” geliyor.Bir de şu ego’larımızı kontrol etmeyi örenebilsek ve bölmek yerine birlikteliğin gücünü inkar etmeyip ülkemizin çıkarları için ayni takımda oynadığımızı hatırlasak.Bence bunu en iyi yapacak olan bu işin patronu sevgili Handan,yani sayın Bakan Mehmet Nuri Ersoy.Bu fotoğrafı çektirerek yaratacağı sinerji bir yana,fabrika ayarları da kendisine bu zor gün leri aşmada nasıl bir güç sağlayacaktır tahmin edebiliyor musun? Ben eminim ki patronajında bulunduğu ve bugün sayıları 12000’i aşan ülkenin kanunla kurulmuş ilk ve tek turizm örgütü tartışmasız en büyük desteği olacaktır.Bir de önümüzdeki uzun dönemin turizm’ini programlamaya çalışan sayın bakana birilerinin herzamanki alışkanlıkları ile hep bir şeyler istemek yerine,nasıl katkıda bulunuruz diye gitmek lazım diye düşünüyorum.
Hüseyin Bölük
19 Mart 2020, Perşembe 09:21
Handan Hanım yazınızı keyifle okudum. Kesinlikle haklısınız. Üretmeyenin tüketme hakkı sınırlanmalı. Ayakları yere basan projeler üretmeli herbir birey. Uzmanı olduğum gastronomi ile ilgili de şunları demek isterim. 2015 yılında bilinçsiz tüketime ve herşey dahil sistemine tepki olarak başlattığım ve 2016 ocak ayında da patentini aldığım Yaşayan Mutfak akımı tam da sizin tarifinizle örtüşen türden. www.yasayanmutfak.com.tr Kaleminize sağlık Saygılarımla
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha