Yeni Antakya böyle olacak…

03 Ağustos 2023, 17:02
Bakan Ersoy, Antakya ilçesindeki kültürel mirasın ihya edilmesi için hazırlanan "Koruma Amaçlı İmar Planı"nın 1 Eylül'de askıya çıkacağını söyledi.

Hatay Afet Koordinasyon Merkezi'nde düzenlenen "Bilim Kurulu Toplantısı"na katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antakya Tarihi Kent Merkezi Koruma Amaçlı İmar Planı" ile ilgili sunum yaptı. Antaky’yı aslına uygun yeniden canlandırmayı, kültürel mirasını ihya etmeyi, kent kimliğini korumayı ve gelecek nesillere aktarmayı amaçladıklarını belirten Ersoy, “Hedefimiz bu ayın sonuna kadar planı tamamlayıp 1 Eylül itibarıyla askıya çıkmak. Bu planla ilgili çalışmalar Bilim Kurulu ile paralel olarak gidiyor. Bilim Kurulu ile mutabakat sağlayarak bu plan çalışmalarını yapıyoruz. Hedefimiz 1 Eylül'de planı askıya çıkmak. 30 gün içerisinde gelecek itirazları da değerlendirerek ekim başına planı uygulamaya hazır hale getirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Bim Market A.Ş.
06 Ağustos 2023, Pazar 01:51
İnşallah
İhsan Mısırlı
05 Ağustos 2023, Cumartesi 05:53
Bu videodaki görüntülerde gördüğünüz Antakya mı?Antakyaya benzer yanı var mi?Bunlar tamamen uyduruk projeler.Daha enkazlar kaldırılmadı.Yazıklar olsun .Antakyamız yok oldu.Kimsenin de kılı kıpırdamıyor .Ateş düştüğü yeri yakıyor maalesef.
Karanfil hızmetcı
05 Ağustos 2023, Cumartesi 03:31
Inanyorumkı benım guzel memleketim yeniden ayaga kalkacak dimdik ayakta duracak ben memleketimi cok seviyorum medeniyetler sehrı bir baskadır benım memleketım
Mehmet Ustaoğlu
04 Ağustos 2023, Cuma 11:58
Umarım daha güzel hale gelir, orası bizim biz Antakyalı olarak tekrar döneceğiz orası Suriye''nin ve Suriyelilerin değil bırakmayız onlara şehrimizi..Umarım diğer semtler içinde plan ve proje vardır
Cuma KORKMAZ
04 Ağustos 2023, Cuma 09:53
Antakya geçmisi,dünü, bugünü şeref ve onurun timsali Dünya şehri.kardeşliğin,hoşgorunun şehri.Dunyada eşi benzeri olmayan BARIŞIN eşsiz mutfağı ile bereketin şehri, farklı kültürletin şehri.Ezan,çan ve hazanin beraber olduğu her inancın şehri,M.kemal Atatürk'ün şehri.inaniyorunki her vijdan sahibi şehrine sahip çikacak.yetkililer daha sahip çikarak en kısa zamanda eski haline gelecek.Benim şehrim asma suratini.En kısa zamanda Güneş gibi Aydın olacaksın.
Ayça Aksoy
04 Ağustos 2023, Cuma 12:44
Gerçekten mi? Antakya halkıyla dalga mı geçiyorsunuz? Burada imarı planlanan sadece tarihi Kurtuluş Caddesi.Antakya nın asıl yerleşim alanlarıyla ilgili en ufak bir plan ya da hazırlğınız var mı acaba?Hepimiz Antakya ya geri döneceğiz.Orayı Suriyelilere asla bırakmaya niyetimiz yok.
Salahattin topuz
04 Ağustos 2023, Cuma 12:05
Antakya sevdalılısı biri olarak umutlandım ama acabalara takılyorum mazur görün
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha