Yazın Türkiye planı yapan Rusların oranı belli oldu

Yazın Türkiye planı yapan Rusların oranı belli oldu
02 Mayıs 2023, 09:23
Rusya’da faaliyet gösteren turizm hizmeti Travelata tarafından yapılan araştırmaya göre, ülke içinde seyahat etmek isteyen Rusların sayısı yıl içinde yarı yarıya azalarak yüzde 26’ya düşerken, Türkiye, Abhazya, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi yabancı ülkelere tur satışları daha popüler hale geldi.

Araştırmada yer alan açıklamada, geçen yılki zor siyasi durum nedeniyle birçok uluslararası uçuşun askıya alındığı hatırlatılırken, bu nedenle birçok tatilcinin o dönemde yaz tatillerini Rusya sınırlarında geçirdiği, geçtiğimiz yıl tatilcilerin yüzde 54’ünün yaz aylarında yurtiçi tatil yerlerine gittiği hatırlatıldı.

Bu sezon ise turistlerin tatillerini yurt dışında geçirmek için daha fazla ödeme yapmaya hazır olduğu, bununla birlikte dış hat uçuş sayısındaki artış ve farklı alternatifler sayesinde yurtdışı taleplerinin toparlanabildiği gözlemlendi.

Rusların yüzde 46'sı bu yaz Türkiye'ye gitmeyi planlıyor

Araştırma sonuçları, Türkiye’nin şu anda Ruslar için en popüler yurtdışı destinasyonu haline geldiğini ortaya çıkarırken, Rusların yüzde 46’sı bu yaz Türkiye’ye gitmeyi planlıyor.

Türkiye’de tatil maliyeti ortalaması ise 226 bin ruble olurken, taleplerde ikinci sırada yüzde 26’lık payla Rusya ve yüzde 10’luk payla Abhazya yer alıyor.

Travelata uzmanları, Mısır ve BAE’nin de tatil için en popüler ülkeler arasında yer aldığını, ancak bu tür turlarda ortalama fiyatların arttığını vurguluyor.

Buna göre Mısır’a yaz tatillerinde yapılacak tur maliyeti 204 bin rubleye yükselirken, daha önce fiyat ortalamasının 165 bin ruble olduğu hatırlatıldı.

BAE’deki tatillerde ise fiyatların 159 bin rubleden 177 bin rubleye yükseldiği belirlendi.(Gazetem.ru)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha