Yakup Dinler mi, Koray Edemen mi haklı?

Yakup Dinler mi, Koray Edemen mi haklı?
10 Ağustos 2019, 10:41
KAPTİD Başkanı Yakup Dinler, Neon Tours CEO’su Koray Edemen'i markasını kullanarak reklam yapmakla suçladı.Koray Edemen ise yaptığı reklam çalışmasında hiçbir suç ve kabahatin bulunmadığını savundu. İki turizmci arasında yaşanan bu polemiğin, eğitici bir tartışmaya dönüşmesi için, her ikisinin de iddialarını noktasına virgülüne dokunmadan dikkatinize sunuyoruz. Anketi oylamanızı da ne düşündüğünüzü Öğrenmek açısından önemsiyoruz. ANKET, iddia ve cevaptan sonra

İDDİA

Kayakapı Turizm A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve KAPTİD Başkanı Yakup Dinler’in İddiaları

“Hayatımıza son 20-25 yılda giren en önemli teknolojik yenilik olarak dikkat çeken internet, turizm sektöründe de gücünü her geçen gün arttırıyor. Öyle ki, teknolojiye ayak uyduramayan turizm işletmeleri, parça parça sistemin dışına itiliyor.

Fakat internetin doğru kullanımı çok önemli. Olayı mikroya indirgeyip, bir örnekle açıklamak istiyorum. Kapadokya’da bulunan tüm oteller aynı pastadan pay almaya çalışıyor. Yeri geliyor daha fazla pay almak için hizmet kalitesini arttırıyor (doğru adım) veya fiyat düşürüyor (yanlış adım) ya da “teknolojik arsızlık” yapıp başka bir otelin adını kullanarak, kendi web sayfasına misafir çekmeye çalışıyor (hem yanlış hem ahlaksız bir adım).

Konumuz, tam da bu verdiğim üçüncü örnek. Bir çoğumuz piyasadaki en önemli internet arama motoru olan Google’ın reklam platformu olan ‘Google Ads’e reklam vermiştir. Bildiğiniz gibi Google Ads aracılığıyla reklam vermek istediğinizde, önce bir kampanya oluşturursunuz. Sonrasında, kampanya ayarlarını yapar ve bütçesini belirlersiniz. Son olarak da, kampanyalara bağlı reklam grupları oluşturur ve bu reklam gruplarını da anahtar kelimelere bağlarsınız. Böylece bu anahtar kelimeler bir kullanıcı tarafından aratıldığında, sizin reklamlarınız Google’ın belirlediği reklam algoritması kapsamında son kullanıcıya gösterilmeye başlar .

Açıkçası biz de kendi işletmemiz olan Kayakapi Premium Caves - Cappadocia olarak, Google reklamlarını birçok kez kullandık ve zaman zaman da kullanmaya da devam ediyoruz. Bu gayet normal, çünkü teknoloji gelişimi ile beraber firmaların reklam bütçelerinin büyük bir kısmı internete kaydı.

Diyelim ki, Kapadokya’da yeni bir otel açtınız ve bu otelin internet ortamında görünür olmasını istiyorsunuz. Özellikle Dünya’da en çok kullanılan arama motoru olan Google’da bir kullanıcı otelinizin adını yazdığında ya da “Kapadokya Otel, Ürgüp Otel vb.” kelimelerini kullanarak arama yaptığında listelenmek istiyorsunuz. Fakat, ne kadar isteseniz de arama sonuçlarında bir türlü çıkmıyor ve Google tarafından listelenmiyorsunuz.

Google tarafından üst sıralarda listelenebilmenizin iki yolu var:

1-) SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) yapmak. Bu zaman alır, uzmanlar tarafından yapılması gerekir ve süreklilik ister. En güzeli bedavadır, Google’a para ödemeniz gerekmez. Tabii kendi kaynaklarınızla bunu yaptığınızı ve dışarıdan bir firmadan yardım almadığınızı varsayıyorum. Bu şekilde parasal maliyeti olmasa da zaman ve efor maliyetleri vardır.

2-) Google Ads aracılığıyla reklam vermek. Bu yöntem ile bütçeniz ve kalite puanınız çerçevesinde hemen otelinizi görünür hale getirebilirsiniz .

Böyle bir durumda otelinizi hızlıca Google’da listelemek için atılacak en mantıklı adım, reklam vermektir.

Yukarıda anlattığım gibi; ilgili kampanyaları, reklam gruplarını, reklamları ve anahtar kelimeleri oluşturursunuz, buraya bir bütçe belirlersiniz ve reklamlarınız gösterilmeye başlar . Olay burada biter. Bunu eminim bir çok meslektaşım yapmıştır.

Fakat ne yapmamalısınız?

Anlatayım ve örneklendireyim. Üstelik vereceğim örnek, farazi değil. Dün yaşadım ve bu yazıya da konu ettim.

Seyahat teknoloji devi Expedia Group’un bünyesinde barındırdığı “Travelocity” diye bir markası var. Genelde yüksek gelir grubundaki ABD’li misafirler seyahat rezervasyonlarını gerçekleştirmek için bu siteyi kullanıyor. Haliyle birçok otel de bu OTA’da listelenmiştir ve pastadan pay almaya çalışır.

‘Kayakapı Travelocity’ yazdığınızda karşınıza, ‘Ariana Lodge’ isimli tesis çıkıyor

Dün bir dostumdan aldığım bilgiye istinaden Google’da şu ibareyi “Kayakapı Travelocity” yazdım ve arama tuşuna bastım. Çıkan sonuç şu: Kapadokya’nın Uçhisar bölgesinde hizmet veren Ariana Lodge isimli tesis, bizim markamız olan “kayakapi” ismi arattırıldığında, kendi web sayfasına yönlendirilen reklam vermiş. Üstelik reklam vermekle kalmamış, sayfanın başlığını da “kayakapi cave hotel” yapmış.

Trigger, “tetiklenen” reklam olarak belirtilen bu ahlaksız reklam uygulamasını gördükten sonra ilk işim, yukarıdaki ekran görüntüsü ile beraber, otelin sahibi olan aynı zamanda “Neon Tours – Key Tours” markaları ile ABD’den tur operatörlüğü yapan Koray Edemen’e mail atmak oldu. 2 basit isteğim oldu:

1- Özür dile

2- Reklamı yayından kaldır

Maalesef kendisi ikisini de yapmadı ve,

- Rakip işletmelerin (ki kendisi ile biz rakip değiliz) keyword kullanımına Google tarafından izin verildiğini, bu sebeple kullandıklarını,

- Bu taktiğin iyi bir taktik olduğunu ve bana da önerdiğini söyledi.

Koray Edemen, yaptığı pişkinliğin farkında ve yine de yapmaya devam ediyor. Yaptığı suçtur ve bu yaptığı suçun kanun çerçevesinde bir cezası vardır. Detaylar aşağıdadır:

(Sn. Erhan Kaya – Hotel Linkage Academy’den alıntıdır)

- 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu uyarınca tescilli marka sahibinin işaretinin, işareti kullanan kişinin, işaretin kullanımına ilişkin haklı veya meşru bağlantısı olmaması şartıyla işaretin aynı veya benzerinin internet ortamında ticari etki yaratacak biçimde alan adı, yönlendirici kod, anahtar sözcük ya da benzeri biçimde kullanılması halinde tescilli marka sahibi söz konusu fiilin önlenmesini talep edebilecektir.

- İşbu hüküm ile tescilli marka sahibinin marka hakkını ihlal eden AdWords reklamları açıkça marka hakkına tecavüz olarak sayılmaktadır.

- Söz konusu duruma ilişkin yargı kararları incelendiğinde de, mahkemenin firmanın tescilli markasının AdWords reklamlarında anahtar kelime olarak kullanmasının marka hakkına tecavüz ve marka hakkı ile haksız rekabet oluşturduğuna karar verdiği görülmektedir.

Ben bu yazı ile önce kendi bölgem olan Kapadokya’daki tesisleri, daha sonra tüm turizm bölgelerini uyarmak istiyorum. Sizde de eminim başka Koray Edemen’ler vardır. Bu kişilere prim vermeyin ve bu teknolojik edepsizlere hak ettikleri cevabı, yargı yoluyla verin. Marka hakkınıza tecavüz ettirmeyin, zira biz kendi firmamızda buna asla izin vermeyeceğiz. Ayrıca kendisini, tüm sektörün görmesi adına kamuoyu nezdinde ifşa ediyoruz”.

CEVAP

Neon Tours CEO’su Koray Edemen’in cevabı:

1-) Google Adwords, reklam kampanyaları için Google değişik keyword önerileri sunar bunları kullanarak reklam tetikleyebilirsiniz. Bunu herhangi bir bilinen kanuni kısıtlaması yoktur.

2-) Bu yazıda okurlara öğretilmeye çalışılan tekinlerin dışında keyword’ler , partial, whole vb şekilde kullanma imkânı da vardır. Yukarıda bahsi gecen Google search için Keyword “Cave Hotel Cappadocia”dır.

3-) Yakup Dinlerin bahsi gecen otelin ismi ve tescilli olduğu (varsa) markası “Kayakapı Premium Caves”dır, Kayakapı ise Ürgüp içinde bir mahalledir. Yukardaki Google searchde böyle bir sorgulama yoktur. Sorgulama “Kayakapı Cave Hotel Cappadocia”

4-) Bizlerin Grup altındaki tüm firma ve markalarımıza Türkiye içinde ve dışındaki çeşitli firmalar tarafından firma isimlerimiz kullanılarak Google Adwords ilanı verilir, bu durumdan kısmen korunmanın çaresi kendi branding kampanyası yapmaktır.

5-) Yakup Dinler yine kendi iştirakleri olan “Royal Balloon” keyword’ünü Google Search ederse onlarca Yurtiçi ve Yurtdışı firmanın ilanını görecektir. (Getyourguide , Tripadvisor vs )

6-) Bahsedildiği gibi konuk Kayakapi Travelocity yazsa idi muhtemelen Travelocity reklamı karşısına çıkacaktır. Zira Expedia grubunun yıllık Google Adwords bütçesi iki milyar dolara yakındır.

7-) Konukların doğal olarak beklenen davranışı Travelocity içinde arama yapmasıdır ki burada Google adwords ilanları gözükmez.

8-) Muhtemel Google arayıcısının aramak ve rezervasyon yapmak istediği Kayakapı Premium Cave ise, yanlış otelin web sayfasına gelindiğini fark eden Google arayıcısı hemen sayfayı terk eder.

9-) Burada Yakup Dinler’i rahatsız eden, konukların sayfayı terk etmeyip bölgede alternatif tesislerin olduğunu fark etme ihtimalidir.

10-) Ariana Sustainable Luxury Lodge Small Luxury Hotel zincirin tek Cappadocia otelidir, dolaysı ile kategori ve fiyat farkı olan iki tesisin konuklarının birbirine geçişi çok nadir olur.

11-) Yakup Dinler’in dün geç saatlerde şahsıma yazdığı ahlak dışı ve tehditkâr yazıları için Hukuk departmanımız gerekli çalışmayı başlatmıştır.

12-) Bu vesile ile burada başka bir konuyu da paylaşmak isterim. Son New York Times Travel Show’da bir kez daha tanık olduğumuz üzere, Cappadocia bölgesinin tanıtımı için geldiği fuarlarda, etik olmayarak, kendi otel, acenta ve balon firmasının tanıtımına öncelik gösterdiği, ben ve bazı meslektaşlarım tanık olduk. Kendisini, artık bu fuarlarda temsil ettiği bölgeyi tanıtmaya davet ediyorum.

Yakup Dinler’in Koray Edemen’in cevabındaki iddialara cevabı

Teknoloji Arsızı Koray Edemen’e Cevap - 2

09.08.2019 tarihinde birçok turizm sitesi ve basın organı tarafından yayınlanan “Kapadokya’da Teknolojik Arsızlık” yazısına istinaden, söz konusu yazıda ana aktör durumunda olan Ariana Lodge Hotel’in sahibi Koray Edemen cevap hakkını kullanarak ve her zaman yaptığı gibi manipülatif ve halk arasında “top çevirme” olarak tabir ettiğimiz taktiği uygulayarak, kamuoyunu yaptığı arsızlığın yasal olduğu konusunda bilgilendirmeye çalışmış ve firmamız, artı şahsım hakkında tabansız iddialarda bulunmuştur. Konu hakkında cevabımız, madde madde olarak aşağıda verilmiştir.

Kayakapı Turizm A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Dinler, Koray Edemen’in ithamlarına madde madde cevap verdi:

İtham 1: Google Adwords, reklam kampanyaları için Google değişik keyword önerileri sunar. Bunları kullanarak reklam tetikleyebilirsiniz. Bunu herhangi bir bilinen kanuni kısıtlaması yoktur.

Cevap 1: Google size bu seçenekleri sunar, doğrudur ama bunu yapmak suçtur. Türkiye’de yaşadığımız için burada ‘Cowboy Kanunları’ değil, Türkiye Cumhuriyeti Kanunları geçerlidir. 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu bu konuda işletmeleri açıkça korumaktadır. Suç işlediniz, hala suçunuzu örtbas etmeye çalışıyorsunuz.

İtham 2: Bu yazıda okurlara öğretilmeye çalışılan tekniklerin dışında keyword ler, partial, whole vb şekilde kullanma imkânı da vardır. Yukarda bahsi gecen Google search için Keyword “Cave Hotel Cappadocia” dir.

Cevap 2:Hiç bir şekilde ben okurlara bir şey öğretmeye çalışmadım, bu benim haddime değil. Belli ki siz bu AdWords olayına çok hakimsiniz, bir çok farklı otelin adını kullanarak (evet, sadece bizim otelimiz değil) reklam veriyorsunuz ama en azından yalan söylemeyin. Bahsi geçen Google search için yazılan yazı “kayakapi travelocity”dir. Ekran görüntüsü ektedir:

İtham 3:Yakup Dinlerin bahsi gecen otelin ismi ve tescilli olduğu (varsa) markası “Kayakapi Premium Caves” dir. Kayakapi ise Ürgüp içinde bir mahalledir. Yukardaki Google searchde böyle bir sorgulama yoktur. Sorgulama “Kayakapi Cave Hotel Cappadocia”

Cevap 3:Koray Edemen’in bana ait veya bana ait olmayan marka ve tesciller hakkında bu kadar net konuşması aslında kendisinin hiç bir şey bilmediğinin en büyük kanıtıdır. Doğrudur “Kayakapı”, Ürgüp içerisinde eski bir mahallenin adıdır. Doğrudur, işletmemizin tescilli adı “Kayakapı Premium Caves - Cappadocia”dır. Fakat kendisinin kendince şahsımla alay etmeye çalıştığı konunun aksine hem “Kayakapı” Tescil No: 2004 / 14721 ile hem de “Kayakapı Premium Caves – Cappadocia” Tescil No: 2012 / 08419 ile firmamızın tescilli markalarıdır. Ekran görüntüleri aşağıda kamuoyunun bilgisine sunulur.

KAYAKAPI MARKASI (Tescil No: 2004 / 14721)

KAYAKAPI PREMIUM CAVES – CAPPADOCIA MARKASI (Tescil No: 2012 / 08419)

Bu durumda, Koray Edemen’in iddiasında söylemeye çalıştığı, keyword olarak “Kayakapi Cave Hotel Cappadocia kullandım, zira bu marka Yakup Dinler’in firmasına ait değildir” iddiasını da çürütmüş oluyoruz. İçerisinde Kayakapı geçen tüm ama tüm sorgulamalar markamızı barındırmaktadır. Bu sebeple 1. ithamında bunu yapmak suç değildir diye atıp tutup, 3. ithamında ‘Ama Kayakapı mahalle ismi, ben onun markasını kullanmadım’ ifadesi, tabiri caizse çöp olmuştur.

İtham 4: Bizlerin Grup altındaki tüm firma ve markalarımıza Türkiye içinde ve dışındaki çeşitli firmalar tarafından firma isimlerimiz kullanılarak Google Adwords ilani verilir, bu durumdan kısmen korunmanın çaresi kendi branding kampanyasını yapmaktır.

Cevap 4: Sizin adınız kullanılarak başkaları tarafından ilan veriliyor olması ve sizin buna ses çıkarmıyor oluşunuz, aynı şeyi bir başkasına sizin de yapmanız için hak doğurmaz. Ben sizin yaptığınızdan rahatsız oldum, basitçe kaldırın ve özür dileyin dedim. Ama maalesef sonuç buralara geldi. Bu durumu çok iyi özetleyen bir atasözümüz var: “Yavuz hırsız, ev sahibini bastırır”.

İtham 5:Yakup Dinler yine kendi iştirakleri olan “Royal Balloon” keyword Google Search ederse onlarca Yurt içi ve Yurt dışı firmanın ilanını görecektir. (Getyourguide , Tripadvisor vs )

Cevap 5: Hala kendi yaptığı arsızlığı örtbas etmek için, firmamıza ait diğer bir kuruluşun adını zikrederek ‘X – Y ve Z firmaları da sizin adınızı kullanarak reklam veriyor’ deme cüretine sahip oluşunuzu hayranlıkla (!) izliyorum. Marka bizim, mal bizim, kendi yaptığınız arsızlığı “Ama onlar da yapıyor!” örnekleri ile bastıramazsınız. Siz bizim markamızı kullanarak haksız reklam verdiniz. Kaldı ki, örneğini verdiğiniz firmalar uluslararası büyük firmalar olup, bize ait olan bir ürünü komisyon karşılığı satmaktadır. Sizin gibi markamızı kullanıp, farklı bir ürüne yönlendirme yapmamaktadır.

İtham 6 ve 7:Bahsedildiği gibi konuk Kayakapi Travelocity yazsa idi muhtemelen Travelocity reklamı karşısına çıkacaktır zira Expedia grubunun yıllık Google Adwords bütçesi iki (2) Milyar dolara yakındır. Konukların doğal olarak beklenen davranışı Travelocity içinde arama yapmasıdır ki burada Google adwords ilanları gözükmez.

Cevap 6 ve 7:“Cevap 2”de bu aramanın “kayakapi travelocity” şeklinde yapıldığını ekran görüntüsü ile beraber paylaştım. Hala bence bu konuda yok muhtemeldir, yok şöyledir, yok bütçeleri şu kadar USD gibi kendinizi daha komik duruma düşürecek tabansız söylemlerde bulunup kendinizi daha da küçültmeyin.

İtham 8 ve 9:Muhtemel Google arayıcısının aramak ve rezervasyon yapmak istediği Kayakapi Premium Cave ise, yanlış otelin web sayfasına gelindiğini fark eden Google arayıcısı hemen sayfayı terk eder. Burada Yakup Dinler’i rahatsız eden, konukların sayfayı terk etmeyip bölgede alternatif tesislerin olduğunu fark etme ihtimalidir.

Cevap 8 ve 9: Kapadokya’da elbette birçok farklı bütçe ve özelliğe sahip çok güzel oteller mevcut. Hepsi iş yapsın, hepsi para kazansın, istihdam sağlasın. Koray Edemen, anlamadığın bir şey var: Evet bu süreç beni rahatsız etti. Çünkü Cevap 3’te belirttiğim bizim otelimizin tescilli markası olan KAYAKAPI kelimesini kullanarak kendi otelinin reklamını verdin. Potansiyel bir misafir KAYAKAPI ismini aratıyorsa, ben elbette kendi otelimde kalmasını isterim. Bundan daha doğal bir şey yok. Nereden bileyim senin gibi kurnazların benim tescilli marka ismimi kullanıp ilan vereceğini? Ayrıca Google’un “Aaaaa ben buraya yanlış geldim. Ariana Lodge isimli teknoloji arsızı, KAYAKAPI’nın ismini haksız yere kullanarak yönlendirme yapmış, o yüzden bu sayfayı terkediyorum” diye bir düşüncesi ve uygulaması olmadığını biliyorum. Maalesef yaptığın her ithamda, her maddede daha da yere batıyorsun. Üzülüyorum...

İtham 10: Ariana Sustainable Luxury Lodge Small Luxury Hotel zincirin tek Cappadocia otelidir, dolaysı ile kategori ve fiyat farkı olan iki tesisin konuklarının birbirine geçişi çok nadir olur.

Cevap 10: SLH gibi pazarlama siteleri, kendi başına bağımsız pazarlama yapmayı beceremeyen veya pazarlama noktasında iyi olmayan tesisleri kendi gözüne kestirir, ciddi bir giriş parası ve cirodan pay alır. SLH oteliyim diye hava atma çabası içinde olmak yerine, pazarlamanızı (elbette başka otellerin marka haklarına tecavüz etmeden) yapmanızı öneririm. Kayakapı Premium Caves – Cappadocia olarak hem bu tür pazarlama sitelerine üye olmayı uygun görmüyoruz. Ayrıca, para ile satılan otel ödülleri konusundaki tavrımız da, herkes tarafından bilinmektedir.

Ayrıca, Kayakapı Premium Caves – Cappadocia 44 odalı ki bunun 43’ü cave (%97.72) ile 11 odalı ki bu odaların sadece 5’i cave (%45.45) geri kalanı betorarme olan 2 tesisi kıyaslamak elbette mümkün değildir. Yani gerçekten bu konuda haklısınız, Ariana hiç bir zaman Kayakapı’nın alternatifi değildir. Çünkü Kayakapı Premium Caves – Cappadocia T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bölgede verilen “ilk ve tek” Butik Otel belgesine sahiptir. Sizin yaptığınız gibi butik olmayıp, butik oteliniz reklamı yapmıyoruz, haksız rekabete yol açmıyoruz.

İtham 11: Yakup Dinlerin dün geç saatlerde sahsıma yazdığı ahlak dışı ve tehditkâr yazıları için Hukuk departmanımız gerekli çalışmayı başlatmıştır.

Cevap 11:Yakup Dinler olarak ben size mail gönderdiğimi ilk açıklamamda belirttim. Fakat siz özür dileyip ve reklamı kaldırmak yerine özelde “top çevirdiniz”. ‘İnşaat zamanı bizimle çok uğraştılar’ gibi, konuyla alakasız şeyler yazdınız. Ben mailimi tekrar okudum ve hukuksal boyutu olan hiç bir şey göremedim. En son sizin yaptığınız işin bir benzerini yapan (Nevşehir satıp Niğde’ye götüren) bir tur operatörü, “Seni dava edeceğim, bittin sen” falan gibisinden ithamlarda bulunmuştu, şu an piyasada değil. O yüzden lütfen hukuk departmanınız başlatsın işlemleri, zira ben 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu çerçevesinde çoktan başlattım.

İtham 12:Bu vesile ile burada başka bir konuyu da paylaşmak isterim : son New York Times Travel Show da bir kez daha tanık olduğumuz üzere Cappadocia bölge tanıtımı için geldiği fuarlarda etik olmayarak kendi hotel , acenta ve balon firmalarının tanıtımına öncelik gösterdiğini ben ve çeşitli meslektaşlarım maalesef tanık oluyoruz, bu fuarlarda artık esas temsil ettiği bölgeyi tanıtmaya kendisini davet ediyorum.

Cevap 12: KAPTİD Başkanı olmam dolayısıyla, Nevşehir Valiliği bünyesinde oluşturulan Turizm Komisyonu’nun aldığı kararlar doğrultusunda bölge olarak yılda 15-20 farklı fuara katılmaktayız. Bu fuarlara katılan kişiler bölgeyi temsil eder, şahsi veya ortağı olduğu firma için herhangi bir çalışma gerçekleştiremez. Bu sebeple bölgemizi temsil ettiğim bu fuarlara -ki sayısı 10’u geçmiştir- hiç bir zaman, hiç bir şekilde kendi firmalarımızın tanıtım materyallerini götürmedim.

Bu itham çirkin, mesnetsiz ve ne yapacağını bilmeyen aciz bir kişinin atabileceği bir iftiradır. 25-27 Ocak 2019 tarihlerinde gerçekleşen NY Times Travel Show’da Kapadokya standında aşağıda belirtilen materyaller dışında hiç bir dağıtım olmamıştır:

- Ahiler Kalkınma Ajansı'nın Cappadocia Kitabı (İngilizce)

- KAPTİD'in Üye İşletmeler Kitapçığı (İngilizce / Türkçe)

- T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Kapadokya ile ilgili 2 farklı broşürü (İngilizce)

- Kapadokya temalı buzdolabı mıknatısı

Bu asılsız hadsizliği gösteren Koray Edemen’i kınıyorum. Kendisi fuarda bizzat yanıma gelip (yetişkin kızıyla), “bak kızım Yakup Bey Kapadokya’nın en güzel otellerinden birisinin sahibi aynı zamanda KAPTİD Başkanı, bölgemizi tanıtmak için çok çaba sarfediyor” demiştir. Topu topu fuara 1 gün gelip, onda da 1 saatten az süre kalan bir kişinin bu şekilde yaptığı saygısızlığı örtme çabası içerisinde olmasını hayretle izlemekteyim. Kendisine hodri meydan diyorum, benim NY Times Travel Show’da kendimize ait bir firmanın çöpünü dahi dağıttığımı ispat etsin, ben turizmi bırakıyorum. İspat etmediği halde de kendisinin turizm sektörünü temiz kalması açısından sektörü terk etmeye davet ediyorum.

Koray Edemen isimli şahısın beni ve firmalarımı hedef alarak yaptığı ithamlara NY Times Travel Show’da çekilen bir fotoğrafımla son vermek istiyorum. Masada herhangi bir Dinler veya Kayakapı veya Royal ibaresinin olup olmaması noktasında takdiri kamuoyuna bırakıyorum.

Koray Edemen'in 2. cevabı.

Son cevabım aşağıdaki gibidir paylaşmanız dileğiyle

Öncelikle şahsıma ve şirketlerime yapılan bu yazılı saldirida bana cevap hakki tanıyan Turizm Ajansı’na teşekkür ederim.

Okurların değerli zamanlarını, seviyesi düşerek devam eden Yakup Dinler’in cevapları ile oyalamamak adına, Yakup Dinler’e gerekli yazılı cevabı verdiğimizi düşünüyorum. Kendisinin özel e-mailime yolladığı sayısız, ahlak tanımlarına uymayan ve tehdit içeren e-mailleri hakkında hukuk departmanımız gerekli incelmeyi başlattı, kendisi de marka ismine karşı yapılan bir tecavüz var ise gerekli mahkeme kanalları ile çözmesi bence daha iyi olur.

Sonuç olarak Cappadocia Turizmcileri , KAPTID Başkanı olarak Yakup Dinler’in organize ettiği fuar ve çalışmalarda kimlerin, ne şekilde davet ve dahil edildiğini çok iyi anımsıyorlar. Bu fuarlardaki yanlış çalışmalardan hepimiz haberdarız .

Benim arzum bu makama Cappadocia Turizmini en iyi şekilde temsil edece , kendi ticari yatırımlarını öne çıkarmayan, bölgemize yakışan nezaket kurallarına hakim, yeni liderlerin seçilmesini ve Yakup Dinler’in en kısa zamanda istifa etmesini diliyorum.

Bu vesile ile değerli turizmci dostlarımın ve meslektaşlarımın Kurban bayramını kutlar, iyi bir sezon dilerim.

Koray Edemen

Koray EDEMEN

CEO


ANKET SONUCU

13 saatte 3539 kişinin oy kullandığı anketimiz 11.08.2019 saat 00.00 itibariyle sonlandırılmıştır.

Yorumlar
eski bir dost
08 Kasım 2019, Cuma 01:18
"Koray Edemen' in nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu eski çalışanlarına sorabilirsiniz. Verdiği sözleri duruma göre unutan, her zaman kendi çıkarları doğrultusunda kanun tanımayan birisidir." Diye bir yorum yazılmış. Çok ayıp edilmiş... Koray Edemen'le çalışma fırsatı bulmuş biri olarak şunları söylebilirim ki; Bir kere o bir dünya insanıdır. Tek kelime ile anlat deseniz "Kalite" diyebileceğim bir şahsiyettir. Şimdiye kadar 151 farklı patronum oldu. Ancak kendisine yaklaşabilecek birisi asla olmadı. Kendisine yakıştırılan bu ithamları Yakup Bey'e hiç yakıştıramadım. Tabi ki abartılı övgüler için ciddi değildim. Yorum yapan arkadaşa kesinlikle katılıyorum. Yorumunda eksiği çok, fazlası yok... Sizinde bir gün çalışma fırsatınız olursa "Lustral 50mg" la başlayın.
Savaş
16 Ağustos 2019, Cuma 05:48
Dinler Doğru söylüyor. Bir marka vekili olarak belirtmek isterim ki, 6769 Sayılı SMK hükümlerine göre Koray Bey'in adwords e eklemiş olduğu anahtar kelimeler başkasının marka tescil işareti olamaz ve tüketiciyi yanlış istikamete yönlendiremez. Bu Marka Kanunumuzda suçtur.
Fatih ÖZKUL
15 Ağustos 2019, Perşembe 03:58
Yakup bey .Bölgenin tanıtımını cok güzel şekilde yapmaktadır.varsa daha iyisi gelsin.kendisi sonuna kadar haklıdır.
orhanonertr
14 Ağustos 2019, Çarşamba 07:55
Yakup dinler haklı??
Turgay
13 Ağustos 2019, Salı 04:26
Koray hakli.
Sibel pek....
11 Ağustos 2019, Pazar 10:07
Google da reklam vermenin amacı zaten reklam ile musteri çekmek kayakapıyı tescillemis bile olsa sonuçta orası kapadokyanın önemli bir mahallesinin adı adamlar kültür turu duzenliyor başarılar her daim taşlanir demekki koray edemen yakup beye rakip olacak güçte! Eee kimse tekelini birakmak istemez haliyle... Ama "Herkesin nasibi kısmeti farklıdır. "Olayları yılan hikayesine çevirmenin anlamı yok ama yakup bey sanirim reklamın iyisi kötüsü olmaz mantığını kullanmakta.cirkin saldırı çirkin saldırı diyip durmuş ancak saldıran taraf kendisi ;)))
Deniz Tufekci
11 Ağustos 2019, Pazar 08:07
Benzer şeyleri biz de yaşadığımız için Yakup Dinler'in ne söylediğini iyi anlıyorum.Yapılan sey "başkasının emegi ve ismi ile kendine çıkar sağlamaktan başka bir şey değildir. Deniz Tufekci
İsimsiz kullanıcı
10 Ağustos 2019, Cumartesi 07:54
Koray Edemen' in nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu eski çalışanlarına sorabilirsiniz. Verdiği sözleri duruma göre unutan, her zaman kendi çıkarları doğrultusunda kanun tanımayan birisidir.
Asımın yeri
10 Ağustos 2019, Cumartesi 06:32
Asımın yeri İşletmemizin adı kullanılarak göremede bir yere yol tarifi verilmişti..
Alparslan Kose
10 Ağustos 2019, Cumartesi 05:18
Dinler hakli
Me
10 Ağustos 2019, Cumartesi 03:46
...
Newman poll
10 Ağustos 2019, Cumartesi 01:47
Just a shit
Duygu Ateş
10 Ağustos 2019, Cumartesi 01:41
yakup
Çetin
10 Ağustos 2019, Cumartesi 01:31
Kayatürk
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha