Yakup Demir: Doluluklar yüzde 40, fiyatlar önümüzdeki haftadan itibaren düşecek

Yakup Demir: Doluluklar yüzde 40, fiyatlar önümüzdeki haftadan itibaren düşecek
30 Ağustos 2021, 09:51
Yerleşik nüfusu yaklaşık 50 bin olan Ege'nin gözde turizm merkezi, bu yıl 1 milyonu aşkın tatilciyi ağırladı.

Çeşme, tarihinin en yoğun sezonlarından birini yaşadı. Ancak, 6 Eylül'de başlayacak 2021-2022 Eğitim Öğretim Dönemi'nde yüz yüze eğitimin yapılacağının duyurulmasıyla, tatil beldelerinden dönüş yolculukları başladı. Bu hafta dönüşlerin daha artması bekleniyor.

Eylül rezervasyonları yüzde 40'a kadar düştü

Haziran ayında yüzde 70, temmuz ayında yüzde 90, ağustos ayında yüzde 99 olan doluluk oranlarının yaşandığı Çeşme'de eylül ayında rezervasyonları ortalama yüzde 30-40'a kadar düştü. Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir, "Şu an eylül doluluğunun yüzde 40 olduğunu görüyoruz ancak bu oranın yüzde 70 dolaylarında seyretmesini temenni ediyoruz. Otel fiyatları önümüzdeki hafta yüzde 30, bir sonraki hafta yüzde 50 azalacak. Ekonomik ve sakin tatilin tam zamanı" dedi.

Fiyatlar önümüzdeki haftadan itibaren düşecek, Çeşme'de tatilin tam zamanı

Çeşme'de temmuz ve ağustos ayında daha önce yaşanmamış bir yoğunluk olduğunu anlatan Demir, "Okulların önümüzdeki hafta açılması sebebiyle yurt dışı turizm desteği de zayıf olduğu için eylül ayı doluluk oranları iyi görünmüyor. Biz her zaman Çeşme, eylülde de çok güzeldir diyoruz. Sakinliği seven tüm konuklarımızı ekonomik tatil için Çeşme'ye bekliyoruz. Fiyatlar, temmuz, ağustos ayında arz ve talep nedeniyle oldukça yüksekti. Fiyatlar önümüzdeki haftadan itibaren düşecek. Okulların açılmasıyla birlikte şehirlere yoğun bir dönüş söz konusu bu durum pandemi için bir tehlike oluşturabilir. Bu nedenle şehirde acil işi olmayanların tatil beldelerinde belirli bir süre daha kalmalarını ve şehirdeki yoğunluğa destek olmamalarını istiyoruz" diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha