Yakup Demir: 1 Haziran'dan beri telefonlar susmuyor

Yakup Demir: 1 Haziran'dan beri telefonlar susmuyor
06 Haziran 2021, 23:21
Geçen hafta vaka sayısının sıfırlandığı Türkiye'nin ünlü turizm bölgesinde otellere yoğun ilgi var.

Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanı Yakup Demir, İz Tv’de Özgür Coşkun’un sunduğu Sektör programına konuk oldu.

Telefonlar susmuyor, bazı oteller satışları durdurmak zorunda kaldı

Kademeli normalleşmenin 1 Haziran’da başlamasıyla ilgili Çeşme’nin son durumunu aktaran Demir, 1 Haziran’dan beri otel telefonlarının susmadığını ve rezervasyonların full olduğunu söyledi. Demir, bu durumdan dolayı bazı otellerin satışlarını dahi durdurmak durumunda kaldığını kaydetti. Ancak planlamaların haftalık olduğunu şu an için turizmcilerin önlerini göremediğini ise sözlerine ekledi.

Normalleşme kesintisiz devam etsin

Çeşme’deki son durumu anlatan Demir, “Aç kapa yaptık. Nisan’da açılış bekledik. Devletimizden hiçbir şey istemiyoruz sadece bu normalleşme kesintisiz devam etsin. Tabi ki bu devletin de iradesinde değil, dünyanın da iradesinde değil. İrade dışı olaylar gelişiyor. Vaka sayıları yükselince her şey pat diye duruyor. İzmir olarak vaka sayılarında diğer illere göre düşüş yaşıyoruz. Çeşme’ye bakınca geçen hafta İl Sağlık Müdürlüğü vaka sayısının sıfır olduğunu açıkladı. Bu konuda biz Çeşme olarak çok bilinçliyiz. Aslında turizm Çeşme’de doğdu. Kuşadası’nda birkaç otel vardı o zamanlar, Antalya hiç konuşulmazdı. Daha sonra ilerleyerek turizm Antalya’ya kadar ulaştı. Bizim bu destinasyonda yurtdışından pay çok büyük değil. Çeşme kaliteli bir destinasyon, kaliteli bir hizmet veriyor. Alaçatı’daki butik otellerin kopyası Türkiye’nin her yerine olduğu gibi yurtdışına taşınmaya başladı. Bu güzel bir duygu” ifadelerini kullandı.

'Her şey dahil' istemiyoruz

Çeşme’de 1-2 otelin dışında ‘her şey dahil’ konseptinin olmadığını o otellerin ve hatta Türkiye’nin bu yanlıştan dönmesi gerektiğini kaydeden Yakup Demir, “Türkiye bir ada değil, o kadar çok gezilecek yer yenilecek yemek var ki. ‘Her şey dahil’ kolay pazarlamadır. Turist turist olmaktan çıkıyor. Esnafa bir faydası olmuyor. Alışveriş, yemek bunlar turizmin dahilinde. Ancak bunlar olmayınca turizm olmuyor. O yüzden ‘her şey dahil’i istemiyoruz, istemeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Yorumlar
Harun abayar
08 Haziran 2021, Salı 04:41
O zaman sizde esnaf olun vurguncu ve fırsatçı olmayın ! ..bir liralik mali onliraya satmayın misal ..kimse kimseyi zorla miyor dileyen dilediği gibi tasarruf eder tatilini istediği gibi yaşar
Vatandaşım
08 Haziran 2021, Salı 09:06
Ege bölgesi yerli ve İngiliz ağırlıkta. Şuan ege bölgesi antalya ya göre çok daha dolu arkadaşlar.. İnşaAllah Antalya bölgesi de sadece rus beklemekten vazgeçer dünya ya reklam verir başka ülkeler ile çeşitlendirir pazarını... 1 ülkeye gebe kalmak çok kötüdür.. zaten ruslar eskisi kadar harcamıyor. Harcama gücü olan İtalya malta oralara gidiyor.
Mustafa Tüysüz
07 Haziran 2021, Pazartesi 10:12
Her şey dahil olayi turizmin yüz karasidir böyle turizimcilik olmaz aslinda buna turizim bakani el atmali turisti gezdirmek.gerekir dunyanin en guzel ulkesiyiz turis geliyor hava limanina otele haps oluyor tatil bitiyor hava limanindan geri dönuyor tarih dolu guzelim.ulkeyi tanitamiyoruz yemek.kulturumuzu tanitamiyoruz turizimden carsi esnafi hic göuşemiyor turizmi tum.turistik yerdeki insanlara dokunmasi gerekir o zaman turizim turizim olur
Mustafa Kaya
07 Haziran 2021, Pazartesi 02:57
Kulliyen yalan, bu haberi turizmcilere moral vermek icin yapıyorsaniz yaziklar olsun, oteller bomboş %10-20 ile doluluk simdilik, hayal kurmayın bu sene turist yok
Malibu
07 Haziran 2021, Pazartesi 12:43
Tabi canım heryer doldu tasti bütün oteller full o yuzden benim bütün eglence saktorundeki arkadaşlarım is yok oteller bo? diye agliyorlar öyle değilmi?
Ahmet Cevat
07 Haziran 2021, Pazartesi 11:12
Bir zamanlar bacasız sanayi olan turizm sektörünün bacaları herşey dahil sistemi ile tütmez oldu.Tekrar sanayiyi canlandırmak için eski sistem en mantıklı ve kaliteli olandır.Herşey dahil sistem kolaya kaçmak ve kaliteyi düşürmek oluyor.Böylece kaliteli misafiri başka ülkelere kaptırıyoruz.Ayrıca bir bütün halinde turizmden faydalanmak yerine sınırlar içerisine hapsediyoruz.Saygılar.
Serkan
07 Haziran 2021, Pazartesi 08:48
Bu adam hangi ülkede yaşıyor ufak at civcivler yesin. Daha kapısını açmayan oteller var. Hukumet diyecek tamam bunlar para kazanmaya başladı kdv yi yine yükseltelim
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha