Yahyaoğlu'ndan 'Acentalar otelleri sömürüyor' iddiası

Yahyaoğlu'ndan 'Acentalar otelleri sömürüyor' iddiası
07 Aralık 2018, 16:16
Devrimci Turizm İşçileri Sendikası (Dev Turizm-İş) Genel Başkanı Mustafa Safvet Yahyaoğlu, turizm sektörüyle ilgili çarpıcı iddialarda bulundu.

Devrimci Turizm İşçileri Sendikası (Dev Turizm-İş) Genel Başkanı Mustafa Safvet Yahyaoğlu, Antalya turizmdeki işsizlik rakamları ve acenta otel ilişkileriyle ilgili çarpıcı iddialarda bulundu.

Acentalar iflas ettirdikleri otelleri ele geçiriyor

Sözcü'de yer alan habere göre en büyük tur şirketlerinin yabancıların elinde olduğunu belirten Yahyaoğlu, " Bunlar, Türkiye'ye gelen turistin yüzde 90'nı getiriyor. Yani acente otele ne verdiyse, otel bunu kabul etmek zorunda ve rekabet şansı kalmıyor. Otel sahiplerinin buna karşı mücadele etme şansı yok. Yani patronlar işçileri sömürüyorum sanıyor, oysa acenteler patronları sömürüyor, ülkeyi sömürüyor. Acenteler iflas ettirdikleri otelleri ele geçiriyor" diye konuştu.

400 bin kişi işsiz kaldı, otel yetkilisi arkadaşım kuryelik yapıyor

Devrimci Turizm İşçileri Sendikası (Dev Turizm-İş) Genel Başkanı Mustafa Safvet Yahyaoğlu, Antalya'da 600 bine yakın turizm işçisi olduğunu ve bunların 400 bini sezon sonunda işsiz kaldığını söyledi. Yahyaoğlu Antalya'da şu an 200 bin yakın bir çalışanın olduğunu 400 bin işçinin işinin ya askıya alındığını ya da iş akdinin fesh edildiğini söyledi. Yahyaoğlu şöyle konuştu: "Dışarıdan gelen işçiler memleketlerine dönerken, Antalya'da yaşayanlarsa bulabildikleri işlerde çalışıyor. İnşaat bulursa inşaat, hamallık bulursa hamallık, ne bursa onu yapıyor. Örneğin yiyecek içecek müdürü tanıdığım, genel müdür yardımcısı arkadaşım sokakta bisikletle kuryelik yapıyor. Ondan sonrada yetişmiş eleman yok diyorlar. Niye turizmden kaçıyor kaliteli elemanlar diyorlar. Yetişmiş bir elemana bu şekilde bir yaşamı reva görürsen, bu insanlarda başka bir sektörde iş bulur oraya kaçıp gider. Turizm işçileri sendikalılaşmadıkları sürece bu kader böyle sürecek.”

Turizm işçileri işsizlik sigortasından yararlanamıyor

Turizm sezonunun giderek kısaldığını öne süren Yahyaoğlu işçilerin Mayıs'ta işbaşı yaptığını Ekim ayı başında ya da sonunda iş akitleri askıya alındığını ya da fesh edildiğini söyledi. Askıya alınma ya da fesih edilme durumunda işçilerin işsizlik sigortasından da yararlandırılmadığını belirten Yahyaoğlu, şu ifadeleri kullandı: " İşsizlik sigortasında bir engel var, çalışanın son 3 yılda 600 gün pirim ödeme şartı getiriyor yasa. Son üç yılda 600 gün prim ödemesi için bir işçinin her yıl en az 7 ay çalışması gerekiyor. Türkiye'de çok önemli bir sektör olan turizmde çalışan işçiler, sezonun uzun sürdüğü yer olan Antalya'da 6 ay, Marmaris, Bodrum, Didim gibi yerlerde ise 4 ay çalışabiliyor. Kış aylarında işsiz kalan bu insanlar, eğer ayakları topraktaysa köyüne gidip yaşama şansına sahip olabiliyorlar. Yani kışın tarlasında çalışacak, baba evinde yaşayacak.”

Her şey dahilden vazgeçilmeli

Turizm sezonunun uzatılması gerektiğini ifade eden Yahyaoğlu, " Sezon uzatılmalı. Yani deniz, kum, güneş diye kısa bir sezona sıkıştırılan, ucuz turizmden, ‘her şey dahil’ uygulamasından vazgeçilmesi gerekiyor. Planlı turizm yapılması ve işsizlik sigortasını da turizm işçilerini kapsar duruma getirmesi, yasan düzenlemenin de yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha