Vural Karasu: Oteller personel olmadığı için rezervasyon alamıyor

Vural Karasu: Oteller personel olmadığı için rezervasyon alamıyor
27 Eylül 2021, 00:10
Antalya'da düzenlenen toplantıda turizm sektörünün durumu ve beklentileri ele alındı.

Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, Belek Turizm Merkezi'nde şirketine ait otelde düzenlenen "Turizm sektörünün pandemiye rağmen bu yıl gösterdiği performansı ve gelecekteki beklentileri" konulu toplantıda, temmuz ve ağustosu tam dolulukla kapattıklarını aktardı.

Şahin: Ekim'de yüzde 95 doluluk bekliyoruz

Ekim ayında ise yüzde 95 oranından doluluk beklediklerini belirten Şahin, Antalya turizminin yaz aylarını göreceli olarak diğer bölgelerden daha iyi geçirdiğini kaydetti.

Türkiye'ye ağustos sonuna kadar 14 milyon turist geldiğine işaret eden Şahin, "Geri kalan aylarda da turizm bu performansı gösterirse sene sonuna kadar 23 milyonu bulabiliriz. Vaka sayılarını aşağı çekebilirsek, İstanbul ve Batı Anadolu'da biraz hızlanırsa turist sayısında 25 milyonu bulabiliriz. Böylece bu sene turist sayısı geçen senenin iki misline çıkacaktır. 2022'de salgın kontrol altına alınırsa, birikmiş tatil arzusunun da ivmesini alarak turist sayısında en az yüzde 50 artış yakalarız." diye konuştu.

Şahin, bu sene salgına rağmen önemli stratejik kararlar alarak ve pazarları çeşitlendirerek Ukrayna, Polonya ve Kazakistan'a açıldıklarını ifade etti.

Karasu: Bir çok otel personel olmadığı için rezervasyon alamıyor

Anex Tour Genel Müdürü Vural Karasu ise salgının turizm açısından 2016'da yaşanan Rusya olayından çok daha büyük bir kriz olduğunu belirtti.

Turizmcilerin en büyük sorununun personel olduğunu savunan Karasu, "Birçok otel personel olmadığı için rezervasyon alamıyor. Orta ve uzun vade de personel ihtiyacı doğacak. Sekiz ay açık kalıp on iki ay maaş vermek mümkün değil. Bunu meslek olarak görmek gerekir ve bu ancak hükümet ile iş birliği yapılarak çözülebilir." dedi.

Özil: 2022'de Alman turist sayısın 2019'un iki katına çıkarmayı hedefliyoruz

Meeting Point Türkiye Genel Müdürü Kamil Özil de salgın nedeniyle 2020'de ancak 400 bin civarında Alman turistin Türkiye'ye geldiğini aktardı.

Bu yıl Alman turist sayısında bir milyona ulaşılacağını vurgulayan Özil, "2022 yılında Alman turist sayısını, 2019'a göre iki katına çıkarmayı hedefliyoruz." ifadesini kullandı.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Alkaya ve ekonomistler de söz alarak toplantıya katkı yaptılar.

Yorumlar
Blackhawk
28 Eylül 2021, Salı 11:10
Yıllardır otellerde çalışan personelleri 6-7 ay çalıştırıp sezon sonu askıya alır yada istifa yazdırıp işten cikartirlarsa, 8 saat değilde 10-12 saat çalıştırıp nefes aldirmazsa, sigortasını eksik yatirirsa, iskurdan adam alıp sadece sağlik sigortası ile calistirirsa, hep işletme kendini düşünüp günü kurtarayım derse ve personele yatırım yapmazsa bulamaz tabi. Biraz kardan feragat etse bütün herşey yoluna girer hem kalifiye eleman bulur. Hem personel rahat eder.
Hakan bahçe
28 Eylül 2021, Salı 11:33
Otel sahipleri kendi keselerini düşündüğü kadar personelinde cebini düşünse personel aramaz verdiklleri ücretleri gözden geçirsinler
Hakkı talan
28 Eylül 2021, Salı 04:37
Valla eğer doğru düzgün personelin maaşlarını yatırmazlarsa kimse çalışmaz bu otellerde elli gündür maaş alamıyoruz.
Yunus
27 Eylül 2021, Pazartesi 10:47
Turizm sektör olarak bitmistir
Çalışan kişi
27 Eylül 2021, Pazartesi 04:08
20 yıllık aşçı ya askeri ücretin bi tik üstünü verirseniz tabi bulamazsınız 20 yıllık aşçı bimdeki yeni işe başlayan kişi ile aynı maaşı alıyor
Teknik personel
27 Eylül 2021, Pazartesi 03:11
Tecrübe li teknik personel e 12 saat çalıştırıp asgari ücret verirseniz tabiki kimse çalışmaz bu gidişle bu kafa ile daha çok ararsınız personel.
Fatma adalı
27 Eylül 2021, Pazartesi 03:05
İşletmelerin calısan personeli nine düzgün maaşlar vermesi şart birde alman ve avrupalı gelmesi icin hic bir şey harcamayan zorluk cıkaran yoran ukranya ve moldavyayı almaman gerek
Tayfun
27 Eylül 2021, Pazartesi 02:54
Adam akıllı bi maaş verseniz personel sıkıntısı yaşamazsınız
Umur Değer
27 Eylül 2021, Pazartesi 02:44
Değerli Dostum, Bu demeci vermeden önce Heryere İmam Hatip liseleri açılırken , yahu biz yarın nasıl Turizim Meslek lisesi mezunu personeli nereden bulacağız dedinmi ? Tabiki demedin..O zaman bari işsizlik yok mesajı kokan beyanda bulunma..Gülerler sakal altından sana hele Z kuşağı karikatürünü çizer..
hasan doğan
27 Eylül 2021, Pazartesi 02:25
turizmci arkadaşlar ne güzel söylemiş personel yokmuş aaa nere gitmiş bu personel 3 kuruşa çalıştırdığınız için insanlar başka işlere yönelmiş olmasın.insanları köle gibi kullandınız personelin kanını emdiniz.personel yokmuş lan hâlâ insanları 3 kuruşa çalıştırıyorsunuz sız kimi kandırıyorsunuz insanların emeğini çalmayın hakkını verin bakın nasıl eleman buluyorsunuz.turizm personelini küstürdünüz utanmadan sıkılmadan çıkmışlar personel yok diyorlar.nasıl yaparızda devlete personelin bütün giderlerini yıkarız hesabını yapmak için toplanmış bunlar
Ekrem kizilkaya
27 Eylül 2021, Pazartesi 01:27
Maaslar dusuk 20 yillik garsonum 3850 maas aliyorum oda 3 aydir sezondada 7 veya 8 ay calisiyoruz 12aya vurdunmu asgari ucretle bi is bulsan bundan iyi nerde kaldi benim tecrubem
Çalışan
27 Eylül 2021, Pazartesi 01:24
Değerli işletme sahipleri kazanırken personele kazandırsanız 12 ay iş imkanı sağlasanız çalışan personel sizleri bırakıp başka iş arayışına girmez. 8saat üstünden anlaşıp 12 saate kadar çalışrılırsa bir personel (yanlış anlaşılmasın) servise işveren bakar umarım işletmeyi düşünüldüğü kadar birazda personellere düşünülür personel işletmenin candamarıdır bakarsan kazandırır iyi sezonlar....
Turizm bizden
27 Eylül 2021, Pazartesi 01:19
Hic inandırıcı değil otelciler yıllardır az elemanla iş götürüyor zaten
Halil deger
27 Eylül 2021, Pazartesi 11:52
Turizimciler personeli neden bulamadıklarınıda anlatsalardı çok daha iyi olurdu çünkü çok iş az maaş verirseniz birde sezon biti diyip kapıya koyarsanız malesefki adam bulmak dahada zor olucak birde bazı otel müdürlerinin egolarını tatmın etmek için personele nasıl mobing uyguladıgını görüp eyitseniz herşey daha kolay ve güzel olucak
Cemil zengin
27 Eylül 2021, Pazartesi 11:15
Doğru olmayan bir haber Personel çoook Rezervasyon talebi yeterli olmadığı için kepenkler kapatılıyor
İbrahim doğan
27 Eylül 2021, Pazartesi 10:57
Oteler daha çok personel arar sen adamı gece gündüz çalıştır 8 saaten fazla maaşları düşük tut cost yüksek diye.. parasını verme sezon sonu işten çıkart. sigorta az göster sigortayi tam yatirma hakediyorsunuz kimse otelerde çalışmak istemiyor çalışanlarda akıllandı artık...siz kendinize bir sorun neden personel bulamıyoruz diye:)
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha