Vural Ak: Önemli bir turizm hareketi olacak

Vural Ak: Önemli bir turizm hareketi olacak
30 Nisan 2021, 09:27
Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak Kanada'nın yerine bu sezon da Formula 1 takvimine dahil edilen Türkiye Grand Prix'i ile ilgili açıklamalarda bulundu.

9 yıl aradan sonra geçtiğimiz sene yeniden Formula 1 takvimine giren Türkiye Grand Prix'i, Kanada’nın yerine bu sezon da F1 takvimine dahil edildi.

İstanbul ayağı 11-13 Haziran'da

11-13 Haziran'da yapılacak olan yarış öncesi Trt Spor'A özel açıklamalarda bulunan Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, " 6 aydır durmadan irtibat halindeyiz F1 otoritesiyle. 11-13 Haziran'da İstanbul'da Formula 1'in 2021 yarışlarından önemli bir ayağını gerçekleştireceğiz. Bundan dolayı çok mutluyuz. Çünkü bu Türkiye'nin organizasyon yapma yeteneğini de gösterdi. " dedi.

Ak, Türkiye'nin 2 senedir geçici olarak takvime dahil edildiği ve ne zaman kalıcı olarak ülkemizi takvimde görmemiz mümkün sorusuna ise şu yanıtı verdi:

4 bine yakın yarış ekibi geliyor, turist açısından önemli bir mesaj olacak

"10 yıllık bir kontrat yapmamız mümkün. Muhtemelen bu sene de bu yarışı yine başarıyla gerçekleştirirsek, özel sektör ve kamunun el birliğiyle devlete yük olmadan bu yarışa 10 yıllık bir imzayla ulaşmamız mümkün olabilecek görünüyor. Haziranın ortasında bu yarışın gerçekleşmesi özellikle turizm sektörünün başlangıcı olduğu için, Türkiye'ye seyahat etmeyi düşünen bütün yabancılar için önemli bir mesaj içerecek. Çünkü 4 bine yakın yarış ekibi geliyor. 450'ye yakın büyük tır gelecek. 7-8'e yakın jumbo jet kargo uçağıyla önemli malzemeler gelecek. Herhalde 40-45 tane de özel jet gelecek pilotları ve diğer misafirleri getirmek için. Bu kadar büyük bir lojistiği İstanbul'un kaldırması, turistik açıdan da önemli bir mesaj. 20 günlük pandemi kapanması neticesinde inşallah hastalıktan hızla uzaklaşırız. Aşılamanın da biraz hızlanmasıyla tabi bu hükümetimizin vereceği karara bağlı, mayısın sonuna doğru bilet satışına başlamayı umut ediyoruz. Böyle olunca seyircili bir yarış yapmamız estetik olarak da güzel olacaktır. Seyircilerin de tahmin ediyorum %20-25'i yabancı olacaktır. Bu önemli bir turizm hareketi olacaktır. Bu da turizm camiamıza çok önemli destek olacaktır."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha