Volkan Yücedağ, Nevotek'in teknolojik çözümlerini anlattı

Volkan Yücedağ, Nevotek'in teknolojik çözümlerini anlattı
08 Aralık 2020, 16:01
Teknolojinin turizm sektöründe tercih olmaktan çıkıp zorunlu bir ihtiyaç haline geldiğini söyleyen Nevotek Bölge Satış Müdürü Volkan Yücedağ, "Pandemi sonrası turizm pazarını canlandırmada en büyük sorumluluk teknoloji şirketlerine düşüyor" dedi.

Turizm sektöründe seyahat teknolojileri her geçen gün daha çok önem kazanıyor. Biz de güncel ürün ve hizmetleri uzman görüşleriyle sizlere aktarmak istiyoruz. Bugün sayfalarımızda son dönemde "temassız turizm" için önemli ürünler geliştiren Nevotek var. Nevotek Bölge Satış Müdürü Volkan Yücedağ ile geliştirdikleri ürünleri mercek altına aldık.

Seyahat Turizm sektöründe müşteri davranışları ve beklentilerinin teknolojik gelişmelere paralel olarak sürekli değiştiğini söyleyen Nevotek Bölge Satış Müdürü Volkan Yücedağ, “Teknolojik dönüşüm, tamamlanan veya bitirilebilen bir süreç değil, günlük gelişmelere uyum sağlayan, sürdürülebilirliği olan ve sürekli yenilenebilir bir ihtiyaç. Değişen koşulları, artan rekabet ortamını, yeni nesillerin farklı müşteri beklenti ve davranışlarını dinamik bir şekilde karşılayabilmek için turizm sektöründe teknolojik dönüşüm zorunlu görünüyor” dedi.

COVID-19 sürecinin ihtiyaçları, yani yeni teknolojilerin ve uygulamaların otel operasyonlarına aktarılmasını, tartışmasız bir şekilde hızlandırdığını ifade eden Volkan Yücedağ. Teknolojinin bu dönemde turizm sektöründe tercih olmaktan çıkıp zorunlu bir ihtiyaç haline geldiğini vurguladı. Yücedağ şöyle konuştu:

“Sürdürülebilirlik gözardı ediliyor”

“Turizmde dijitalleşme, rekabet gücü ve katma değeri yüksek ürün ve hizmet üretmek anlamına geliyor. Ancak bu kapsama dahil edilmesi gereken sürdürülebilirlik özellikle Türkiye’de ne yazık ki göz ardı ediliyor. Global pazarda ise, otel teknolojilerinin geleceğinin misafirlerin kişiselleştirilmiş hizmetlerin yanında kişiselleştirilmiş çevrimiçi asistanlar, yapay zekâ destekli gelişmiş hizmetler ve artırılmış gerçeklik etrafında gelişeceğini tahmin ediyoruz.”

“Ekipler de dönüşümün mimarı olmalı”

Turizmde dijitalleşmenin mükemmel web siteler tasarlamak, sosyal medya kaynaklarını çok geniş kullanmak veya mobil uygulamalar geliştirmek olarak değerlendirilmemesi gerektiğinin altını çizen Nevotek Bölge Satış Müdürü Volkan Yücedağ, “Dijital dönüşüm, otellerin tüm operasyonel yapısından, müşteri beklentilerine kadar birçok parametreyi çok hızlı bir şekilde değiştirecek güce sahip. Bu değişimi sahiplenebilecek, bizzat bir parçası olarak yönetebilecek, uyum sağlama yetenekleri güçlü ekipler de dönüşümün mimarı olmalıdır. Teknoloji yatırımları planlayan otellerin öncelikle kendi stratejilerine uygun teknolojileri belirlemesi gerekiyor. Yöneticilerin misafir portföyünü ve beklentilerini çok iyi analiz ederek, uzun vadeli stratejiler belirlemesi ve bu stratejilere hizmet edecek birbiriyle entegre olan sistemlere yatırım yapması, sürdürülebilirliğin sağlanması için önemli faktördür” şeklinde konuştu.

Oteller için yeni normale özel ürünler hazır

Turizm ve otelcilik sektörünün Covid-19 salgınından en çok zarara uğrayan sektörlerin başında geldiğini belirten Yücedağ, pandemi sürecinin sadece turizm firmalarını veya turizm özelindeki teknoloji firmalarını değil, turizm endüstrisine iş yapan tüm üreticileri olumsuz etkilediğini belirtti. Sektörün bugüne kadar pek çok kriz yaşadığını ve üstesinden geldiğini ancak tüm dünyayı etkileyen böylesi bir tecrübe yaşamadığına işaret eden Volkan Yücedağ şunları kaydetti:

“Turizm pazarını canlandırmada en büyük sorumluluğun teknoloji şirketlerine düştüğünü düşünüyorum. Bu sebeple biz de hem Türkiye hem yurt dışı turizmini pandemi sonrası ayağa kaldırabilmek adına çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Önceliğimiz; mevcut müşterilerimizin hızlıca toparlanabilmesi için yeni normalde ihtiyaç olan ürünleri veya özelleştirmeleri sağlamak oldu.

“Temassız çözümler sunuyoruz”

Bugünün koşullarında oteller, konaklama tesisleri, konuklarına kalabalık ortamlarda bulunmalarına gerek olmadan güvenli ve hızlı şekilde hizmet sunmak durumunda. Hijyen temelli hizmet anlayışı ve hızla dijital dönüşüme ayak uydurma becerisi, işletmelerin 2021 yılı itibarıyla ayakta kalabilmelerinin temel şartı olarak görülüyor. Bu nedenle, otel yöneticilerinin, misafirleri ile sürekli iletişimde kalması ve etkileşimlerini iyileştirmesi Covid-19 döneminde çok daha önemli hale geldi. Otel misafirlerinin hijyen ve mesafe hassasiyetlerini göz önünde bulundurarak bu dönemde biz de “anında akıllı iletişim” sağlayan ve “temassız” etkileşimler sunan çözümler geliştirdik.

“ABD’de 50’den fazla otele hizmet veriyoruz”

Bir yandan mevcut müşterilerimizin yeni normale uyum sağlamalarına destek verirken, bir yandan da yeni otel projelerinde çözüm ortağı olmaya devam ediyoruz. Teknolojiye çok daha fazla ihtiyaç duyulduğu bu günlerde, sektör tecrübelerimizi müşterilerimizin operasyonlarını daha etkin yönetmesi için sunarken, aynı zamanda otelciliğin geleceğini tasarlamak için en son teknolojileri yakından takip ediyor ve ürünlerimize adapte ediyoruz. Bizim en büyük avantajımız geniş coğrafyaya hizmet vermemiz. Bu süreçte sadece ABD’de 50’den fazla yeni otele hizmet vermeye başladık.”

“Güvenilir ve gelişmiş teknoloji kritik önem taşıyor”

Maliyet-kalite dengesinin doğru değerlendirilmesi gerektiğini vurgulana Yücedağ, “Müşteri memnuniyetini ön planda tutan oteller, kalite, hijyen, hızlı destek ve sürdürülebilirliği önemseyip, bu alandaki trendleri yakından takip ediyor. Diğer taraftan sadece fiyat odaklı ilerleyen, tabiri caizse “sezonu kurtarmanın” peşinde olan oteller de azımsanmayacak kadar fazla. Bu talepten kaynaklanan belli bir arz da söz konusu. Özellikle Türkiye pazarında en çok zorlandığımız nokta burası, biz otellere misafir sadakati yaratacak ve birbiriyle entegre, kişiselleştirilmiş hizmetler bütünü sunarken, destek ağı olmayan yeni kurulmuş bir firmanın tek bir ürünü ile karşılaştırılabiliyoruz. Maliyet-Kalite dengesi bu nedenle gerçekten iyi değerlendirilmeli” dedi.

Otellerde kullanılan teknoloji ürünleri, marka değerini artıran etkisinin yanı sıra, misafirlerin tesisle ilgili beğenilerinin şekillenmesinde ve gelir artışında da büyük paya sahip. Özellikle binlerce müşteriye aynı anda hizmet veren oteller için hızlı, güvenilir ve gelişmiş teknolojiler kritik önem taşıyor. Bu kapsamda Nevotek, müşterilerine ve potansiyel müşterilere dijitalleşmenin sürdürülebilir, uzun soluklu bir yolculuk olduğunu ve bu çerçevede hareket etmelerini tavsiye ediyor.

Nevotek neler yapıyor?

Nevotek’in turizm sektörüne sunduğu hizmet ve yeniliklerden söz eden Volkan Yücedağ şunları ifade etti: Nevotek bulut tabanlı iletişim ve etkileşim çözümleri, misafirlerin konaklama öncesinden konaklama süresi tamamlanana kadar olan tüm süreci destekliyor. Bu süreçlerde; kesintisiz misafir deneyimi sağlayan iletişim çözümlerimiz ile misafire sunulabilecek interaktif servisleri, uçtan uca ve birbiriyle entegre olarak yönetebiliyoruz. Wi-Fi, IP Telefon, IPTV, Dijital Yönlendirme (Digital Signage) servislerinin yanında misafir deneyimini artıracak ve sadakat yaratacak sektörde öncü “temassız” uygulamalar ve özellikli akıllı mesajlaşma servisleri de sunuyoruz. Verdiğimiz bu servislerin uçtan uca tek bir sunucu üzerinden yönetilmesi, tek bir veri tabanı ile karmaşadan uzak, tek arayüz kullanması en önemli avantajları. Üstelik müşterilerimiz tüm servislerimiz için Bulut veya On Prem tercihinde bulunabilirler. Sizlere fikir vermesi açısından çözümlerimizin kullanım alanlarından kısaca bahsetmek isterim:

Temassız odalar: NevoTouchless

Temassız teknolojilerin konaklama sektöründe müşteri memnuniyeti açısından büyük önem taşıdığı gerçeği ile NevoTouchless çözümümüzü Covid-19’un başladığı ilk aylarda geliştirdik. Otelcilik sektöründe oda içi TV, telefon ve mobil uygulamayı “temassız” kullandırmayı sağlayan bu yeni uygulamamız ile klasik mobil uygulamalarının ötesine geçip, TV kumandasını, Oda Telefonunu, Havalandırma ve Aydınlatma gibi IP protokolü kullanan tüm sistemleri, misafirin mobil cihazına taşıyoruz.

Telefon özelliği ile birlikte sektörde bir ilk olan ve müşteri deneyimini bir üst düzeye taşıyacağına inandığımız sanal telefon uygulamamız SoftPhone ise, temassız çözümlere ilk kez entegre ediliyor. Böylelikle misafirlerin kendi akıllı telefonları üzerinden otel servislerine temassız ve hızla ulaşmaları kolaylaşıyor.

Klasik otel uygulamalarında yer alan Restaurant, Concierge, Information hizmetlerini sağlamanın yanı sıra, odalardaki IPTV üzerinden QR kod teknolojisini kullanarak, otel misafirlerinin herhangi bir uygulama indirmesine gerek olmaksızın benzersiz bir deneyim yaşamasını sağlıyoruz. Klasik sistemlerden farklılaştığımız noktalar ise;

*TV Entegrasyonu sayesinde, misafir kendi mobil cihazı üzerinden TV kanallarını kontrol edip, odaya sipariş verebiliyor, uyanacakları saati ayarlamak için uzaktan kumanda gibi kullanabiliyor.

*Misafir kendi cihazı üzerinden oda kontrolünü sağlayan aydınlatma, perde, havalandırma gibi sistemleri yine kendi mobil cihazı üzerinden kontrol edebiliyor.

*En önemlisi ise Softphone özelliği sayesinde, misafir otel tesislerinin neresinde olursa olsun kendi mobil cihazını oda telefonu olarak kullanabiliyor ve tesisin her yerinde oda telefonuna ve otelin sunduğu hizmetlere erişebiliyor.

-IPTV NevoTV:

Klasik IPTV servislerini vermekle birlikte;

*Misafirin kendi Netflix, Amazon Prime, Spotify vb hesaplarını veya mobil cihazındak medyalarını casting servisimiz ile TV’ye aktarmalarını sağlıyoruz.

*Odadaki havalandırma, aydınlatma ve perdeleri, TV üzerinden IP Tabanlı oda otomasyonları ile entegre ederek kontrol edilmesini sağlıyoruz.

*Yangın- deprem sensörleri ile entegre olarak herhangi bir acil durum anında her odaya özel kaçış planı ve alarmlar üretiyoruz.

*Oda servisi hizmetlerimiz ile restoran servislerini TV üzerinden veriyoruz.

*IP Telefon entegrasyonumuz sayesinde, misafire TV üzerinden telefon kontrolünü sağlama, sesli mesajlarını dinletme imkânı sağlıyoruz.

*Amazon Alexa entegrasyonumuz sayesinde tüm bu servisleri sesli asistan ile de yapabilmekteyiz

-Misafir Mesajlaşması (Grace):

Grace misafir mesajlaşma çözümlerimiz ile sektörde epey ses getirdik. Çünkü;

*Otellerin Bina Yönetim Sistemleri (PMS) ile SMS, WhatsApp, Messenger ve Line gibi araçları entegre ettik.

*Misafirler, başka bir uygulama indirmeden gerçek zamanlı olarak tercih ettikleri mesajlaşma uygulamasıyla isteklerini iletebiliyor.

*Grace, sık sorulan sorulara önceden hazırlanmış yanıt önerileriyle personele hız kazandırıyor.

*Misafir operatör ile WhatsApp üzerinden yazışırken, PMS entegrasyonu sayesinde, operatör misafirin ilgili bilgilerini görebiliyor, iş takip süreçleri oluşturabiliyor, duygu analizi sayesinde misafirin memnuniyetini ölçebiliyor, yazışmalardan analiz ve raporlar üretebiliyor.

İşte bu özellikleri ile GRACE herhangi bir mesajlaşma platformu değil, fark yaratacak özellikli bir çözüm.

Kişiselleştirilmiş misafir deneyiminde devrim

2001 yılından beri her zaman önceliği müşterilere kesintisiz ve hızlı bir şekilde servis sağlamak olduğunu söyleyen Volkan Yücedağ, “Bu misyonumuzdan hiçbir şekilde taviz vermiyoruz. Bunun yanında pandemi ile birlikte mevcut müşterilerimizi yeni normale hazırlamak ve müşteri portföyümüzü arttırmak, global bir çözüm ortağı olarak dünya haritasında ulaşmak istediğimiz bölgeler için stratejiler geliştirmek kısa vadeli hedeflerimiz arasında. Söyleşimizin başında, otel misafirlerinin kişiselleştirilmiş hizmetler, kişiselleştirilmiş çevrimiçi asistanlar, yapay zekâ destekli gelişmiş hizmetler ve artırılmış gerçeklik bekleyeceğini tahmin ettiğimizi söylemiştim, ürünlerimizi de bu doğrultuda güncellemeye devam edeceğiz. Mevcut çözümlerimizde otelcilik sektörü için kişiselleştirilmiş hizmetler sağlarken, diğer taraftan otelcilik sektörüne hizmet veren büyük teknoloji firmaları ve sağlayıcılara da danışmanlık ve servis veriyoruz” dedi.

Bu kapsamda, mevcut operasyonel yapı dışında Amerika kıtasında yürüttükleri 2 proje olduğunu belirten Yücedağ, “Bu iki projenin büyüklüğü 4 bin oteli kapsamakta. Burada verdiğimiz servisimiz, bulut üzerinden PMS ve Wi-Fi servisleri sağlayarak hem müşterimize arayüz sağlıyoruz hem de otellerin arayüz karmaşasından kurtulmasına fırsat tanıyoruz. Tasarladığımız sistem kendi kendini kontrol etme ve olası bir bağlantı sorununa karşı sorunu giderme yetisine sahip olacak şekilde tasarlandı. Bu yüzden projelerin büyüklüğü operasyonel olarak bize bir yük getirmiyor. Orta ve uzun vadede, verdiğimiz bu hizmetin kapsamını genişletmek önceliklerimiz arasında. Son olarak, Nevotek’i “kişiselleştirilmiş misafir deneyiminde” devrim yaratan marka olarak tanımlamak istiyorum. Bugün A.B.D ve Latin Amerika’dan Jamaika, Karayipler ve Turk&Caicos adalarına, Avrupa’dan Orta Doğu’ya geniş yelpazede 20 senelik uluslararası sektör tecrübemizle sadece bir ürün değil, uçtan uca misafir sadakati yaratacak, gelir artışı sağlayacak ve birbiriyle entegre, kişiselleştirilmiş hizmetler bütünü sunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha