Vize muafiyeti başlayınca Antalya'ya akın ettiler

Vize muafiyeti başlayınca Antalya'ya akın ettiler
06 Temmuz 2024, 14:00
Romanya vatandaşlarının Türkiye turistik amaçlı ziyaretlerinde vize uygulamasında muafiyet sağlanması Antalya'ya gelen Romen turist sayısını artırdı.

Türkiye geçtiğimiz Mayıs ayında Romanya vatandaşlarının Türkiye turistik amaçlı ziyaretlerinde vize uygulamasında muafiyet sağlamıştı. Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararıyla Romanya vatandaşlarının Türkiye'ye yapacakları her 180 gün içinde azami 90 gün ikamet süreli turistik seyahatlerinde ve transit geçişlerinde vize uygulanmıyor.

Romanya'dan Antalya'ya gelen turist sayısı yüzde 15 arttı

Romanya'ya sağlanan vize muafiyeti bu ülkeden gelen turist sayısına pozitif yansıdı. Mayıs ayının sonunda yapılan çalışmayla geçen yılın 6 aylık dönemine göre kıyasla bu yılın altı ayında yüzde 15 artış sağlanarak 90 bin Rumen Antalya'da tatil yaptı.

Saatçioğlu: Romen turist sayısında esas artışı Temmuz, Ağustos'ta göreceğiz

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Hakan Saatçioğlu Saatçioğlu, Antalya'nın farklı pazarlara hitap ettiğini, çok sayıda ülkeden turist çektiğini vurgulayarak, Romanya'nın da yükselen pazarlar arasında yer aldığını aktardı. Rumenlerin artık nüfus cüzdanıyla Türkiye'ye gelebildiğine işaret eden Saatçioğlu, şunları kaydetti: "Romanya vatandaşlarına sağlanan vize muafiyeti turizme pozitif yansıdı. Özellikle temmuz ve ağustosta gerçek artışı göreceğiz ve bu ülkeden gelen turist sayısındaki artışın yüzde 25'i bulmasını hedefliyoruz. Şu ana kadar 90 bin Rumen geldi, bu sayı artıyor. Bu sene önceki yıllara göre çok daha fazla olacak. Romanyalılar daha çok İstanbul, Ege ve Antalya'yı tercih ediyorlar."

Yorumlar
Yasin arslan
10 Temmuz 2024, Çarşamba 06:56
Turk vatandaşına iki kat fiyat çeksinler elin turistine yarı fiyatına tatil ne güzel ülke ama yabancıya güzel
Murat
09 Temmuz 2024, Salı 06:56
Turizm i bile ayaklar altına aldı beceriksiz iktidar
Oğuz Ürütürk
09 Temmuz 2024, Salı 10:50
Sanki vize alıyorlardı
Ayşen Kavdır
09 Temmuz 2024, Salı 01:19
Bizede karsilikli muafiyetler alsalar biz 90 avro verelim onlar vermesin ne huzzel
Onur Şerefoğlu
08 Temmuz 2024, Pazartesi 09:45
Bizden vize isteyen ülkelerin vatandaşlarından neden vize istenmiyor ? Bu Adamlar Türk vatandaşına vize koyup sen gelme diyor - rezillik.
Eyüp kuruçay
07 Temmuz 2024, Pazar 03:52
Yaptığınız haber biraz saçma olmuş Romenler zaten vizesiz geliyordu sadece pasaportla girmeyecekler
Celal miroglu
07 Temmuz 2024, Pazar 03:27
Ben olsam Avrupa ve gelißmiş ülkelerin Turistik amaçlı vizesini tamamını kaldırırım.bol turist gelsin.ekonomi dahada iyi olur
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha