VFS Global'den vize açıklaması: Hiçbir müdahalemiz yok

VFS Global'den vize açıklaması: Hiçbir müdahalemiz yok
04 Haziran 2024, 10:47
VFS Global son dönemde Türkiye’deki vize randevu süreçleriyle haberlere yönelik bir açıklama yaptı.

VFS Global son dönemde Türkiye’deki vize randevu süreçleriyle ilgili çeşitli mecralarda çıkan yanıltıcı haberlere yönelik bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

" 67 ülke tarafından güvenilir bir ortak olarak tercih edilen VFS Global dünyada 151 ülkede bulunan 3.415 Vize Başvuru Merkezi aracılığıyla 2001 yılından beri 287 milyondan fazla vize başvurusuna aracılık etmiştir.

VFS Global olarak vize randevularının sayılarının belirlenmesinde hiçbir müdahalemiz olmamaktadır. Bu süreçler, anlaşmalı olduğumuz hükümetler tarafından yönetilir ve kontrol edilir. Vize randevularının verilmesi, talep edilen zorunlu belgeler ve vize başvurularının sonuçlandırılması tamamen ilgili hükümetlerin takdirindedir. İşlem süreleri de onların kontrolü altındadır. VFS Global'in bu süreçlerde hiçbir rolü yoktur.

Biz güvenilir bir ortak olarak vize başvuru sürecinin sadece ilk aşamadaki idari görevlerini yerine getiriyoruz. Bu aşama; hükümetler tarafından sağlanan kontrol listesine göre başvuru sahiplerinden istenen formların ve belgelerin toplanmasını, ihtiyaç halinde biyometrik kayıtların oluşturulmasını ve büyükelçilik veya konsolosluk tarafından gerçekleştirilen karar verme sürecinin ardından pasaportların güvenli bir şekilde sahiplerine iade edilmesini sağlamayı içerir.

Vize randevuları ücretsizdir ve sadece www.vfsglobal.com adresi üzerinden ‘ilk gelene ilk hizmet’ esasına göre alınabilir. Randevular bireylere, gruplara veya seyahat acentelerine online olarak verilmektedir. Randevu sistemi süreçlerimiz, standart işletim prosedürlerine uygunluğun sağlanması amacıyla VFS Global ile çalışan ülkelerin hükümetleri tarafından düzenli olarak denetlenmektedir.

Son olarak şu noktaya dikkat çekmek isteriz: Vize başvurusu sahibinin online platform üzerinden randevu almayı tercih etmemesi halinde, VFS Global'in çağrı merkezi aracılığıyla ve yalnızca yetkili VFS Global personeli ile görüşerek randevu alınabilir. VFS Global, tüm süreçlerinde suistimal ve dolandırıcılığa karşı sıfır tolerans politikası izlemektedir. Dolayısıyla herhangi bir suistimal, ilgili personele karşı katı bir disiplin işlemiyle sonuçlanır."

Yorumlar
Marina ted
09 Haziran 2024, Pazar 10:24
VFS global, Russiada bilgi veriyorlar hiç bir gün ayda randevu için boş vakit yok, sadaçe premium randevu alabilmek mümkün. Şirket dolandirci ve monopolist. Hiç bir şikeyet kimsi edemez, develet onları destekliyor.
Arif Kılınç
09 Haziran 2024, Pazar 08:00
Ben 4 sefer başvuru yaptım polanya için vize 4 de Red geldi ben daha önce polanyaya gittim 17 ay kaldım bir aya yakında litvanyada kaldım ordan ucuz uçak bileti buldum aktarmalı ukraynaya oradan türkiyeye ankaraya geldim türkiyeye aradan 3 ay sonra tekrar vize alıp litvanyaya gittim 10 gün kaldım geri türkiyeye geldim polanya için bütün evrakların tat ama bana vize Red geliyor yaklaşık 1600$ masrafım oldu ve bu paraları bu ülkeye vede buna müsade eden türkiye devletine haram ediyorum türkiyeye olarak vatandaşının yanında durmuyor bunun için çok üzülüyorum bir avrupa ülkesi veya bir Arap ülkesi vatandaşının yanında duruyor
Abacus
09 Haziran 2024, Pazar 07:20
Online sistemden randevu almak için 700 küsür TL ödedim ve ancak 3 ay sonraya gün alabildim. Randevu günü geldi, fazlasıyla detayli evrak hazırladım gittim. Hiçbir yerde yazmayan bambaşka evraklar istendi. Tam 4 kere bankaya gidip gelmek, 5 adet fotoğraf çektirmek zorunda kaldım ki kendi makinalarinda çekim yapıyor sonra da kendileri kesip dosyaya koyuyorlar. Nasil oluyor da uygun olmadığını gormuyorlar acaba 5 kez çektirip 1000 küsür TL de oradan alana dek ! Daha da bitmedi. İlk gün 80 Euro aldılar, ertesi gün tekrar çağırdılar banka evraklarını beğenmedikleri için (yaklaşık 10 milyon TL gostermeme ragmen). Sonra ne deseler beğenirsiniz. Sizden eksik ücret almışız. Hala vize bekliyorum. Uçuş tarihime geldik neredeyse. Dünyanın 60 ulkesini gezdim. Sinirsiz sayıda vizem var. Böyle bir rezalet hiç görmedim.
Carlos Chakal
09 Haziran 2024, Pazar 05:01
2 defa başvurdum. Her ikisinde de red yedim. Bundan sonra Avrupa ve Shengen gözlerine girsin,başlarına çalsınlar Avrupalarını. O paralara 5 yıldızlı otelde keyif yaprım
Tayfun Pasvanoğlu
08 Haziran 2024, Cumartesi 11:50
Sanki cennete vize veriyorlar.60 yaş üstü vatandaşlara vize muafiyeti gelmeli .
Tayfun Pasvanoğlu
08 Haziran 2024, Cumartesi 11:49
Bu AB ülkeleri sanki cennete vize veriyorlar.Vize isteyenlerin çoğu bir nedeni var.turist daha az.60 yaş üstü kişilere vize muafiyeti olmali.mesele para ise alsın 100 eurosunu konu bitsin derim
Fadime Akgün
06 Haziran 2024, Perşembe 02:16
Ne yazik ki yakın zamanda yaşadığımız deneyimle Avusturya schengen vizesi için Yanlışlıkla başkonsoluktan randevu alınmış ama 6 aydan az olan vizeler vfs globalden aliniyormus, tekrar randevu için girdiğimizde Ağustos sonuna verdiler... Git gel ayrı işkence ankraya İstanbul'a...
R. A.
05 Haziran 2024, Çarşamba 10:59
Vize randevusu ücretsiz falan değil. Ayrıca arkadaşım Ankara'dan ben ise İstanbul'dan Çek Cumhuriyeti erasmus için öğrenci vizesine basvurduk. Başvuru esnasında benden 80 euro başvuru ücreti alındı. Ancak arkadaşımdan erasmus öğrencisi olduğu için ücret alınmadı. Ben de erasmus öğrencisiyim fakat bana bunun nedeni ile ilgili doğru düzgün açıklama bile yapılmadı.
Merve Ç
05 Haziran 2024, Çarşamba 04:58
01 Nisan 2024 tarihinde İstanbul Altunizade ofisinden tüm evraklarımı teslim ederek 6 aylık dil okulu için Maltaya başvuruda bulundum. Önce 4 Nisanda ardından 17 Nisanda evraklarımın Maltaya gönderildiğine dair mail geldi ve iki mailde de referans numarası farklı idi biri 005 ile bitiyorsa diğeri 007 ile bitiyordu. her işlem sırasında bir numara atması gerekir normalde. Sistemden de vize durumumu kontrol etmeye çalıştığımda sistem sürekli error verdi. Okul benim adıma randevu alırken 150 euro ödeme yapmasına rağmen benden ekstra 150 euro daha ödeme aldı VFS global toplamda 300 euro ödemiş oldum. Ve pasaportumu almaya gittiğimde ilgili vize görevlileri tuaf davrandı sistemden birşeyler baktılar ve benim adıma evrağımı açtılar. Nolduğunu sorduğumda sistemsel bir sıkıntı dediler. Bir baktım red.(Ki şirketim geri dönecek yazısı vermişti eşim de bana referans olmuştu tüm evraklarım tamdı) hem maddi hem manevi mağduriyetimi kim karşılayacak?
Jamada
05 Haziran 2024, Çarşamba 10:35
İzmir'deki deneyimim gerçekten farklı, vesikalık fotoğraf6 hiçbir zaman iyi olmuyor ve bir ücret karşılığında ofislerinde çekilmesi gerekiyor. Başvuru sahibi tarafından istihdam edildiklerini unutuyorlar. Müziği oluşturan tondur.
Gökhan
05 Haziran 2024, Çarşamba 08:05
Kişi başı 200 Euro dan güzel para alıyorsunuz. Vize çıkmayınca,bu para vatandaşa ödenmiyor. En azından yarısı geri ödemeli bir sistem geliştirebilirsiniz.
es
05 Haziran 2024, Çarşamba 04:03
vize randevuları ücretsiz mi :/ aldıgınız ücret neydi o zaman randevu alırken?
Ali K.
05 Haziran 2024, Çarşamba 02:55
Diyet ülkeri bilmem ama maalesef Türkiye'de VFS Global kasıtlı olarak randevu günlerini ve işlemleri zorlaştırıyorlar. Randevu günleri acılmıyor niye çünkü özel hizmet satma amacıyla. Randevu günü konsolosluğun istemediği ve daha önce istenmeyen evraklar isteniyor, evrak yanınızda olmadığından dolayı randevu gününüz ölüyor ödenen ücret ölüyor mecburen tekrar randevu alıyorsunuz ve ücret ödüyorsunuz. Telefonlarla hiç bir bilgi alamıyorsunuz ofislere gitmeye gerek yok çünkü cevap yok internete bak deniyor. Kendim bu durumları yaşadım. Rica etsek biraz insanlığa saygı lütfen.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha