Van’ın ardından Diyarbakır da isyan etti…

Van’ın ardından Diyarbakır da isyan etti…
13 Ağustos 2023, 01:50
THY’nin Diyarbakır’a yaptığı uçuş sayısının yetersiz kaldığı yönünde eleştirilerde bulunan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, THY’nin Doğu illerine karşı ayrımcı bir tutum içinde olduğunu ileri sürdü.

Van’ın ardından Diyarbakırlılar da uçuş sayısındaki yetersizliğe isyan etti. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, “Diyarbakır’dan ne çıkabiliyoruz ne girebiliyoruz. O hale getirdiler. Bu sorun özellikle Doğu illerinde var” diye konuştu.

Gazete Duvar’a konuşan Kaya, Doğu illerinde yapılan uçuş istatistiklerine değinerek, “Burada iyi niyet arama şansımız yok” diyerek şöyle devam etti: “Bölgedeki uçak sefer sayıları, bir ilin uçak sefer sayısı kadar değilse ve bölgenin nüfusu o ilin 10 katıysa burada iyi niyet arama şansımız yok ve THY’nin sessizliğini de bunun üzerinden değerlendirmek lazım. Bunlar yaşanıyorken sessiz kalıyorsanız o zaman siz bu işinizde ayrımcılık yapıyorsunuz demektir. Uçaklar havada dolaşırken ‘Ben nereye insem?’ demiyor. Bunlar tarifeyle konulmuş, izin verilmiş uçuşlar. Siz 6 ile toplam 102 uçak gönderip bir tek ile 145 uçak gönderiyorsanız ve bunu da başarı diye sunuyorsanız bu başarı değil ayrımcılıktır.”

"Hem pahalı uçağa biniyoruz hem de uçamıyoruz"

Doğu illerindeki uçuşları ve doluluk oranlarını Trabzon ile kıyaslayan Kaya, bölgedeki illerde bu oranın yüzde 90’larda iken Trabzon’da ise yüzde 70’lerde olduğunu söyledi.

“Yaşamı ve is hayatını olumsuz etkiliyor”

Bu durumun izah edilebilir bir yanının olmadığını söyleyen Kaya, “Bizim tepkimiz biraz da buna. Burada bir yanlışlık var. Oda başkanlarının ortak sorunu bölgeden uçak seferlerinin yetersiz olması. Bu durum hem insanları hem yaşamı hem de iş camiasını olumsuz etkiliyor” dedi.

“Sayın Bakanım biz de uçmak istiyoruz”

Sorunla ilgili olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu ve THY yönetimine sitemlerde bulunan Kaya, geçtiğimiz günlerde Bakan Uraloğlu’nun Trabzon'daki uçuş rekorlarını duyurduğu sosyal medya paylaşımına, şöyle cevap vermişti:

“Sayın Bakanım 30 Haziran’da 822 bin 659 nüfuslu Trabzon’a 145 uçak seferi yapılmış, 1 milyon 804 bin nüfuslu Diyarbakır’a ise 34 uçak seferi yapılmış.

Sayın Bakanım bizde uçmak istiyoruz”

Turizm Ajansı'nın notu

DTSO Başkanı Mehmet Kaya, bölgedeki illerin nüfusunu ve uçuş sayılarını kıyaslarken, Trabzon'a yaz aylarında Körfez ülkelerinden gelen charter uçuşlarını da dahil ederek yanılgıya düşüyor. Diyarbakır'ın hava ulaşımı konusundaki sorunlarını duyurma sorumluluğunun yanında, yanlış örnekle ortaya çıkan varsayımı düzeltmeyi de lüzumlu görüyoruz.

Yorumlar
Naci Bıçak
14 Ağustos 2023, Pazartesi 12:58
Yorumlarda Trabzon'un turistik Ve tarihi bir yer olduğunu söyleyenler Diyarbakırımızın tarihi ve turistik yerleri hakkında biraz araştırma yapsalar nasıl yanıldıklarını görürler. Sadece uçak seferleri konusunda değil genel olarak Karadeniz biraz ayrıcalıklı tutulan bir bölgemiz. Bakan sayılarına bakılırsa bile anlaşılacaktır. Umarım ötekilestirme ve dışlama şeklinde değil de kucaklama ve ihtiyacı anlayarak ona uygun çözümler üretme şeklinde bir tutum takinilir.
Aslan
13 Ağustos 2023, Pazar 11:57
Trabzon şehri bunları hakediyor bütün Trabzonlular yaz aylarında memleketlerine uçuyor diğer leri gibi değil havalimanı Türkiye'de ilk beşe girer.
Ufuk Dereli
13 Ağustos 2023, Pazar 07:25
Sayın Kaya belki serzenişinde haklı olabilir, ancak Trabzon ‘a gelen uçaklar sadece THY na sit uçaklar değil. Bölgemizin tarihi kültürel ve turistik bölge olması nedeniyle gelen eve ayrıca yurt dışında yaşayan bölge insanımızın yaz aylarında gelip gitmesiyle bu yoğunluk yaşanmaktadır
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha