Van'da kaçak otel isyanı!

Van'da kaçak otel isyanı!
25 Haziran 2019, 10:45
Son yıllarda İran'dan turist akını yaşayan Van’da kaçak otel sayısı da patladı.

Bayram tatillerinde Van’a gelen İranlılar son 5 yılda Van’ın en önemli gelir kapısı oldu. Van’ın İranlılar sayesinde kazançlı çıktığı süreç bir çok sorunu da beraberinde getirdi. Özellikle konaklama sektörünün kapasiteyi kaldırmaması Van’da resmi oteller dışında kayıt dışı konaklama yerlerinin de açılmasına neden oldu. Ruhsatsız işletmelerinde denetim olmadığından dolayı o otellerde konaklayan özellikle İranlı turistlerin şikâyetleri konsolosluklara kadar gitti.

100 otelin 45'i ruhsatsız

Şehrivan Gazetesi'ne konuşan Van Otelciler Derneği Başkanı Reşat Yeşilağaç, Van’da tabelalı 100’e yakın otelin olduğunu ifade ederek, bu otellerin yüzde 45’inin ruhsatsız olduğunu belirtti. Yeşilağaç, “Bu oteller son 2 yılda bu kadar arttı. Bununla ilgili biz defalarca dilekçe yazık gerekli yerlere. Dilekçe vermemizin sebebi bunların kapatılmasına yönelik değildi. Verilebiliyorsa ruhsatlarının verilmesine yönelikti. Verilemiyorsa bunların tek çözümü kapatılması. Son bir haftada elimize 10 tane şikayet dilekçesi geldi. Şikayet dilekçelerinde gittikleri otellerde verdikleri paralarının üstünü alamadıklarını, daha yaptıkları rezervlerinin iptal edildiğini belirtmiş. Ayrıca rezerve yapanlar gittikleri gün fiyatın 2 katına çıktığını söylüyor.” şeklinde konuştu.

Yıldızsız ama tabelasına takıyor

Kaçak otellerle mücadele için tek çözümün belediye, valilik ve maliyenin devreye girmesi ile olacağını söyleyen Yeşilağaç, “Ruhsatı olanlar denetleniyor ama ruhsatı olmayanlar denetlenmiyor. Ruhsatsız otellerin denetiminde birinci yetkili büyükşehir ve İpekyolu Belediyesidir. Ayrıca maliyenin de devreye girmesi şart. Çünkü bu oteller vergi kaçakçılığı yapıyor. Ortada haksız bir rekabet söz konusu. Şimdi fiyatlar düşük olabilir ama yoğunluğun yaşandığı süreçte fiyatlar 100, 150 TL’den başlıyor. Bunlar çok ciddi sorunlar. Ayrıca yıldızsız olup da tabelalarına yıldız takanlar bile var. Ayrıca bu oteller yurt dışında tanıtımlar yapıyor. Ve bu şikayetlerin geneli de bu otellerden dolayı geliyor.” dedi.

Yorumlar
Zafer Cengiz
25 Haziran 2019, Salı 10:59
Çarpık gelişen Turizmde "herkesin turizmin yanında olmasına rağmen" TürkTURİZMİ'nin sürekli kan kaybetmesinin temelinde yatan PLANSIZ ve ENTEGRE Stratejik Yönetimden yoksun SİSTEMSİZ & ÖRGÜTSÜZ TURİZMDE "tüm bu çağ dışı gelişmelerin yaşanması" Gayet NORMAL Değil midir..? TÜRKİYE'nin ELDE KALAN SON EKMEK TEKNESİNİ ELBİRLİĞİ İLE KURTARMAK ÜZERE #ÇevreciTurizmdeÇÖZÜM için #UyanTÜRKİYE
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha