Validen Gökova açıklaması: Çevreciler endişe içindeler ama...

Validen Gökova açıklaması: Çevreciler endişe içindeler ama...
sayfayı yazdır, turizm ajansı
14 Şubat 2017, 12:17
Muğla Valisi Amir Çiçek, Gökova Körfezi dahil kentteki birçok bölge için hazırlanan raporun, söz konusu bölgelerin imara açılacağı anlamına gelmediğini söyledi.

Sözcü Gazetesi’den Deniz Ayhan, 24 Ocak tarihli haberinde Gökova Körfezi’ndeki beş koyun imara açılacağını, Turgut Özal’ın cumhurbaşkanlığı döneminde Okluk Koyu’nda inşa ettirilen konutun da yıkıldığını ve yerine 400 personelin çalışacağı bir konukevi yapılacağını yazmıştı.

Haberde Gökova Körfezi’ndeki Karacasöğüt, Longöz, Yediadalar, Kandilli ve Küfre koylarının da yapılaşmaya açılacağı öne sürülmüştü.

Muğla Valisi Amir Çiçek, Hürriyet Gazetesi’nin köşe yazarlarından Fatih Çekirge’ye konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

“İmara açılması söz konusu değil”

Muğla Valisi Amir Çiçek, Gökova Körfezi’nin yapılaşmaya açılacağına dair kaygıların yersiz olduğunu öne sürdü.

Muğla Valisi Amir Çiçek’in Fatih Çekirge’ye yaptığı açıklama şu şekilde: “Kültür ve Tabiat Varlıkları Genel Müdürü'nü aradım. O da aynı şeyi söylüyor. Yani sevgili çevreciler yarın inşaat başlayacakmış gibi endişe içindeler. Ama böyle bir şey yok.”

Çiçek, konuşmasının devamında şunları kaydediyor: “İki yıl önce Çevre Bakanlığı bir proje açmış. Amacı sahillerimizin bir fotoğrafını çekmek… Var olan durumu bilimsel olarak güncellemek. Bunun için bir çalışma yapılmış, işte söz konusu edilen bu çalışmanın kendisi. Yoksa bir hazırlık yapılmış, Bakanlar Kurulu kararı alınmış, imara açılmış, yarın inşaatlar başlayacak, böyle bir şey söz konusu değil. Bu yalnızca bir değerlendirme. Daha ilgili komisyonlara bile gelmiş değil. Bu konuda daha etraflıca bilgiyi Kültür ve Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü’nden alabilirsiniz.”

Yorumlar