Ürünlerin coğrafi sicilini menüye taşıdı, kahvaltıya gelen bir daha geliyor!

Ürünlerin coğrafi sicilini menüye taşıdı, kahvaltıya gelen bir daha geliyor!
04 Haziran 2019, 10:29
Köy kahvaltısı iddiasıyla müşteri ağırlayan mekanlar hızla artarken, buralarda kullanılan ürünlerin doğallığı da daha fazla tartışılır hale geldi. Beyazıt’taki Antik Hotel İstanbul ise teras restoranında müşterilerine sunduğu kahvaltının farkını misafirlerine anlatabilmek için sıra dışı bir yöntem geliştirdi.

Doğal ürünlere talebin artmasını fırsat bilenler sokak ortasında bile organik kahvaltı tabelası asarak satış yapıyor. Ürünlerin ne kadar doğal olduğu ise tartışmalı. Tarihi Yarımadanın kalbi Beyazıt’ta bulunan Antik Otel İstanbul dışarıya da açık olan Teras restoranında müşterilerine en doğal kahvaltı ürünlerini sunmak için sıra dışı bir yöntem geliştirdi. Antik Otel Genel Müdürü Burak Atilla, otelin terasında bulunan Marmarion Teras restorandaki kahvaltı menüsünde yer alan ürünlerin bölgelerini ve üreticilerini menülere yazdırdı. Doğrudan üreticiyle temasa geçerek müşteriye gerçek doğal ürün sunduklarını ifade eden Atilla, bu farkı müşteriye anlatabilmek için böylesi bir çözüm bulduklarını söyledi. Müşterilerin sofradaki ürünlerin üreticisi ve bölgesi hakkında bilgi sahibi olmasının, alınan hizmetin kalitesi hakkında farkındalık yarattığını belirten Atilla, restoranın kahvaltı müdavimleri oluştuğunu söyledi.

Toptancıdan alıp organik diye sunanlar var!

Burak Atilla organik kahvaltı adı altında sokak ortasında bile yerlerin açıldığını ancak müşteri memnuniyetine önem vermeyen yerlerde toptancıdan alınan ürünlerin köy kahvaltısı diye sunulduğuna dikkat çekti. Bu durumun insanlarda lezzet kaybına yol açtığını ifade eden Atilla “Bu şekilde kahvaltı satanlar belki para kazanıyor, ama müşterinin önüne doğru yiyecek getirilip getirilmediği hususu çok önemli. Ben marketten aldığım bir ürünü buraya gelen misafirimin önüne koyamam. Müşterime karşı sorumluluk taşıyorum” diye konuştu. Atilla, “Herhangi bir restorana ya da otele gittiğiniz zaman önünüze gelen beyaz peynirin markasını bilmiyorsunuz veya zeytinin hangi koşullarda önünüze geldiğinizi bilmiyorsunuz. Bazen bir yere gidiyorsunuz, zeytin tabağa simsiyah suyunu bırakmış oluyor. Gıda, ciddi ve birçok açıdan risk barındıran bir alan. Ülkemizde de maalesef bu tür sorunlar her geçen gün artıyor” ifadelerini kullandı.

Tedarikçilerimizin ortak özelliği küçük ve lokal olmaları

Kahvaltı tedarikçilerinin tamamının köklü ve butik üreticiler olduğuna dikkat çeken Atilla, “Bu üreticilerin en önemli ortak özelliği, üretim kapasitelerini artırıp fabrikasyona geçmemiş olmaları. Kendi yörelerinde kalmışlar. Dışarıya açılma ihtiyacı duymadıkları için de kapasite artışı ve endüstriyelleşmeye çalışmamışlar. Gıdada büyümeye ve market raflarını hedefleyerek yola çıktığınızda otomatik olarak işin içine koruyucu maddeler giriyor. O zaman da o ürün doğal olmaktan çıkıyor.” diye konuştu. Kahvaltılık ürünleri aldıkları üreticilerle uzun yıllardır çalıştıklarını ve aralarında güvene dayalı ayrı bir iş hukuku bulunduğunu ifade eden Atilla, “Türkiye esasında çok üretken ve zengin bir ülke. Maalesef o zenginliği ve üretkenliği sofralarımıza taşıyamıyoruz. Bu nedenle metropollerdeki insanlar fabrikasyon ürünlere mahkum kalıyor. Ama şahsen bunun böyle olmaması gerektiğini düşünüyorum. İyi planlanmış bir lojistikle daha çok insanın doğal ürünlerle buluşması sağlanabilir” diye konuştu.

Ürün satışlarına da yapıyorlar

Kahvaltıda sundukları ürünlerin müşteriler tarafından satın alınmaya başladığını anlatan Atilla, özellikle sucuk ve kavurmada yoğun talep aldıklarını, iyi seçilmiş bu tür ürünlerin oteller için ekstra bir gelir kaynağına dönüşebileceğini belirterek sözlerini tamamladı.


Marmarion Teras’ın kahvaltıda sunduğu ürünlerden bazılarının üreticileri ve geldiği bölgeler:

-Beyaz Peynir, Bergama Tulum, Köy Peyniri, Taze Kaşar Peyniri, Tereyağı

İzmir / Selçuk - Mustafa Kırıtaklar Çiftliği,

-Sızma Zeytinyağı

Aydın / Kuşadası – Üreticiden direk

-Bal

Aydın / Kuşadası - Güzelçamlı – Üreticiden direk

-Siyah Zeytin, Kırma Yeşil Zeytin

Manisa / Akhisar - Vezir Zeytincilik

-Sucuk

İzmir / Tire - Ali Kasap

-Kavurma

Trabzon / Beşikdüzü – Erşahin Et

-Kolot ve Tel Peynir

Trabzon / Beşikdüzü Süt Ürünleri

Tahin

İstanbul / Ayazağa Tahin

Şarküteri

Afyon / Kayra Gıda

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha