UNESCO’dan Bodrum’a bir müjde daha

UNESCO’dan Bodrum’a bir müjde daha
26 Eylül 2016, 10:55
Bodrum’un simgesi olan Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi UNESCO’nun “Dünya Geçici Miras Listesi”ne alındı.

Muğla'nın Bodrum ilçesindeki dünyaca ünlü Bodrum Kalesi ve içinde yer alan Sualtı Arkeoloji Müzesi, UNESCO'nun "Dünya Geçici Miras Listesi"ne alındı. Bodrum Kalesi, Muğla'dan listeye alınan altıncı tarihi yapı olurken UNESCO'nun kararı ilçede turizmcileri sevindirdi.

Bodrum Kalesi yetkilileri, ilçenin simgesi haline gelmiş Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi'nin, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bu yılın başlarında yapmış olduğu girişimin ardından UNESCO'nun Dünya Geçici Miras Listesi'ne kabul edildiğini bildirdi.

Letoon, Kaunos, Stratonikeia antik kentleri, Hekatomnos Anıt Mezarı ve Kutsal Alanı ile Beçin Ortaçağ Kenti Muğla'nın geçici listede yer alan diğer eserleri.. Böylece Bodrum Kalesi, Muğla'nın altıncı eseri olarak listeye girmiş oldu. Yeni Asır Gazetesi’nden Adem Ülker ve Zeki Özkeskin’in haberine göre, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müdürlüğü yetkilileri, kalıcı listede yer almak için bazı kriterler olduğunu belirterek, "UNESCO bu kriterleri değerlendirecek ve uygun gördüğü takdirde kalıcı listeye alacak. Amacımız kalıcı listeye girmek. Çünkü kalıcı listede olmak, hem çeşitli destekler sağlayacak hem de bilinirliği artıracak." dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha