Uluslararası müşteri deneyimi ödülünü aldı

Uluslararası müşteri deneyimi ödülünü aldı
23 Kasım 2018, 10:46
Pegasus Hava Yolları, 26 farklı ülkeden 150’den fazla projenin katıldığı Uluslararası Müşteri Deneyimi Ödülleri 2018 kapsamında “Müşteri İçgörüleri ve Geri Bildirim” kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü.

Pegasus, 26 farklı ülkeden 150’den fazla projenin katıldığı Uluslararası Müşteri Deneyimi Ödülleri 2018 kapsamında “Müşteri İçgörüleri ve Geri Bildirim” kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü. Pegasus, 20 Kasım 2018 Salı günü Amsterdam’da gerçekleşen ve dünyanın dört bir yanından katılan bağımsız jüri değerlendirilmesiyle sonuçlanan törenle ödülünü aldı.

Pegasus Hava Yolları Misafir Deneyimi Müdürü Demet Yarkın seyahati bir bütün olarak görerek, planlama aşamasından tamamlanana kadarki tüm adımları teknolojinin getirdiği kolaylıkları da dahil ederek iyileştirmeye odaklandıklarını söyledi. Aldıkları ‘Müşteri İçgörüleri ve Geri Bildirim’ kategorisi birincilik ödülünün etkin çalışmalarınının gurur verici bir sonucu olduğunu ifade eden Yarkın, " Misafir deneyimini her geçen gün daha da iyileştirmeye ve Türk sivil havacılık sektörünü, bu ve benzeri uluslararası arenalarda gururla temsil etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha
   
>