Ülkedeki 350 oteli yeniden açtı... Doluluklara sevindi

Ülkedeki 350 oteli yeniden açtı... Doluluklara sevindi
03 Haziran 2020, 09:31
Karantina kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından, dünyanın en büyük üçüncü zincir oteller grubu olan Marriott, Çin'de kapılarını yeniden açtı.

Corona virüsünün çıkış noktası olan Çin, salgını büyük ölçüde atlattı. Ülkede hayat normale dönmeye başladı. Karantina kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından, dünyanın en büyük üçüncü zincir oteller grubu olan Marriott, Çin'de kapılarını yeniden açtı.

İki günde yüzde 40 doluluğa ulaştı

BBC’de yer alan habere göre Marriott'un en büyük rakiplerinden Hilton, iki hafta önce Çin'deki 255 otelinde müşteri ağırlamaya başlamıştı. Marriott bu konuda daha temkinli davrandı. Yapılan hazırlıkların ardından, bu gruba ait ülke genelindeki 350 otel yeniden hizmet vermeye başladı. Marriott'tan yapılan açıklamada otellerdeki doluluk oranı iki günde yüzde 40'a ulaştı.

Oteller, salgın nedeniyle ekonomik anlamda ciddi sıkıntı yaşıyordu. Altında Sheraton, Ritz-Carlton, St.Regis başta olmak üzere 30 farklı markanın hizmet verdiği Marriott, dünya çapında binlerce işçisini ekim ayına kadar ücretsiz izne çıkarmıştı. Geçen hafta yapılan açıklamada, salgının etkisinin, 11 Eylül saldırıları ve 2008 ekonomik krizinin toplamından çok daha kötü olduğu belirtilmişti.

Normale dönmemiz yıllar alacak

Marriott CEO'su Arne Sorenson yaptığı açıklamada, “Sadece eğlence için değil, iş için de Çinliler yeniden uçmaya başladı. Çin'de salgının zirve yaptığı ocak ayında otellerdeki doluluk oranı yüzde 7'ye kadar düşmüştü. Şu anda sektör için toparlanma belirtileri var. Ancak salgın öncesi döneme ulaşmamız yıllar sürecek” ifadelerini kullandı. Marriott, ABD'de de ekonominin açılmasının ardından otellere taleplerin gelmeye başladığını ancak oradaki doluluk seviyesinin henüz yüzde 20 seviyelerinde olduğunu duyurdu.

Etiketler:Marriot otel çin
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha