Üçüncü kaynak pazar İngiltere olabilir

Üçüncü kaynak pazar İngiltere olabilir
20 Kasım 2018, 15:13
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Londra Seyahat Fuarı'nın ardından İngiltere seyahat pazarına yönelik rapor yayınladı.

AKTOB tarafından hazırlanan rapora göre, İngilizler geçen yıl yurt dışı seyahate 44,8 milyar sterlin harcama yaptı, yurt dışında geçirdikleri ortalama konaklama süresi de 10,2 gece oldu. Rapora göre İngiliz turistler Türkiye'de en fazla Muğla, İstanbul ve Antalya'yı tercih ediyor. 2018 yılında, Antalya'da yükselen İngiliz ziyaretçi ve talep kayması nedeniyle tur operatörleri ve uçak şirketleri önemli ölçüde kapasite artışına gitti. Antalya geçen yıla göre yüzde 72 artış gösteren Türkiye destinasyonu oldu.

3. kaynak pazar İngiltere olabilir

Raporda görüşlerine yer verilen AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, İngiltere pazarının geçen yıldan beri ciddi bir büyüme gösterdiğine dikkat çekti. Yağcı, ‘’Bu sene Antalya’da yaklaşık 700 bin İngiliz turisti misafir etmiş olacağız. Bu da bir önceki yıla kıyasla yüzde 70’e varan biri büyüme anlamına geliyor.’’ dedi. Türkiye’nin üçüncü bir kaynak pazara ihtiyacı olduğunu dile getiren Erkan Yağcı, Almanya ve Rusya’nın ardından İngiltere’nin 3. kaynak pazar olmaya aday olduğunu ifade etti.

Antalya'ya talep kayması devam edecek

Antalya’da İngiltere pazarının 1 milyonun üzerine çıkmasını hedeflediklerini ifade eden Yağcı, " Bu gerçekleştiği zaman Antalya’da ciddi bir İngiltere pazarı ağırlığı oluşmuş olacak.’’ şeklinde konuştu. Yağcı, " İngiltere pazarından, Antalya bölgesine dönük talep kaymasını yurtiçi ve yurtdışındaki destinasyonlardan artarak sürmesini bekliyoruz. Özellikle kış döneminde bu artışların gerçekleşmesi yönünde tarifeli seferlerin düzenlenmesi önemliydi, bu yönde sayın bakanımızın girişimlerini memnuniyetle izliyoruz.’’ dedi.

Golf ve futbol turizmi geliştirilmeli

AKTOB raporunda İngiltere pazarının büyümesi için golf ve futbol turizminin geliştirilmesi, Antalya'ya direkt tarifeli seferlerin artırılması, turizmi destekleyen yan ürünlerin geliştirilmesi, doğa sporları ve doğa turizmine desteklerin ve aile konseptine yönelik tanıtımların artırılması gerektiği vurgulandı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha