Uçaklarda ekonomiden daha ucuz bilet dönemi başlıyor

Uçaklarda ekonomiden daha ucuz bilet dönemi başlıyor
29 Ocak 2017, 14:02
Uçaklarda, low cost havayollarına karşı “Basic Economy” (Temel Ekonomi) sınıfı ile mücadele başlatılıyor.

Son yıllarda büyük rağbet gösterilen “low cost”, düşük maliyetli havayollarına karşı dünyanın belli başlı köklü ve itibarlı havayolları şirketleri “basic economy” yani “temel ekonomi” sınıfını uçuşlara koyarak büyük bir mücadele başlatma kararı aldı.

CNN Türk’ten Reha Erus’un haberine göre geçmişte özellikle banliyö trenlerindeki üçüncü mevkiye benzeyen "basic economy" sınıfı 2016 yılında toplamda 526 milyon yolcu taşıyan üç Amerikan dev havayolu Delta, United ve American Airlines tarafından önümüzdeki haftalarda uygulanmaya başlanacak. Delta Havayolları bazı pilot rotalarda deneme girişimleri yaptı ve olumlu sonuçlar aldığını açıkladı.

Temel Ekonomi sınıfı nasıl uygulanacak?

American Airlines CEO'su Robert İsom konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Yüzde 30 ila yüzde 50 arasında indirimli uçacak yolcuların sadece koltuk hakkı olacak. Basic Economy yolcuları havalimanındaki havayolu şirketinin kontuarında tüm biletli yolcuların check-in yapmasını bekleyecek. Koltuk seçme hakkı bulunmayan "temel ekonomi" sınıfı yolcusu eğer kabinde boş koltuk kalırsa o zaman koltuk altına sığabilecek belirlenmiş ölçülerde ve sınırlı kiloda bir çanta veya sırt çantasıyla kapıya gidecek, Burada yine belirlenen ücreti ödedikten sonra kabine alınacak. Temel ekonomi sınıfı yolcusu istediği boş koltuğa oturamayacak. Kendisine gösterilen panoramik cam kenarı veya koridor olmayan belirlenmemiş bir koltuğa kabin memurlarının izni ve yönlendirmesiyle oturabilecek, üst eşya raflarından faydalanamayacağı gibi kendisine hiçbir şekilde kabin ekibi tarafından yemek ve içecek, diğer ana servisleri yapılmayacak. Sadece tuvalet ihtiyacı için yerinden kalkabilecek ve uçağı diğer üst sınıflar ve "ekonomi sınıfı" yolcuları indikten sonra terk edebilecek.”

Havayolları şirketleri bu konudaki fizibilite raporlarının çok şaşırtıcı sonuçlar verdiğini ve "temel ekonomi sınıfı yolcu" adaylarının özellikle kısa mesafeli uçuşlarda ilk tercihleri olabileceği konusunda bir sonuç çıktığını belirttiler.

Amerika'da başlayacak yeni uygulamanın yakın bir gelecekte Avrupa'nın belli başlı havayolları şirketleri tarafından da benimseneceği ve başta low cost havayollarının lideri Ryanair olmak üzere Easyjet, Wizzair, German Wings, Niki, Transavia ve Vueling gibi şirketlerle havada mücadele etmek için kolları sıvaması beklenmekte.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha