Uçak yaptırımı, Rus tur operatörlerinin Türkiye programlarını etkiler mi?

Uçak yaptırımı, Rus tur operatörlerinin Türkiye programlarını etkiler mi?
17 Mart 2023, 12:51
Türkiye'nin ABD'nin yaptırım listesinde yer alan Rus uçaklarına yakıt ikmali gibi bazı hizmetleri vermeyi durdurduğu iddia edilmişti. Konuyla ilgili Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR) bir değerlendirme yayınladı.

Dün medyaya yansıyan haberlerde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Türkiye'de Rus uçaklarına yakıt ve bağlantılı hizmetlerin verilmesini yasakladığı iddia edilmişti. Haberlerde 14 Mart tarihi itibariyle özel, kargo, ticari, charter uçaklar veya herhangi bir yabancı ülkede üretilen ve yüzde 25'den fazla ABD orijinli ham madde içeren uçaklar, eğer Rusya ve Belarus'a gidiyorsa, yakıt ikmali ve bağlantılı hizmetlerin verilmesi yasaklandığı öne sürülmüştü. Kararın ABD Ticaret Bakanlığı'na bağlı ihracah uygulamalarına ilişkin Endüstri ve Güvenlik Ofisi'nin yazısı uyarınca alındığı belirtilmişti.

Rus havayolu şirketlerinin Türkiye uçuşlarını etkilemez, çünkü...

Türk medyasına yansıyan haberlerle ilgili ATOR değerlendirme yayınladı. ATOR haber servisine değerlendirme yapan Rus ulusal havayolu şirketi Aeroflot'un yetkilileri söz konusu yasağın şirketin Türkiye uçuşlarını henüz etkilemediğini söyledi.Şirket yetkilileri “Aeroflot, açıklanan uçuş programı kapsamında Türkiye şehirlerine düzenli modda, programa göre uçuşlar gerçekleştiriyor” dedi. Başka bir havayolu şirketinin yetkilisi de Türkiye'ye yaz uçuş programı için tehdit görmediklerini "yaptırım uygulanan" uçakların yerine alternatiflerinin konulabileceğini ifade etti. Bir diğer havayolu yetkilisi de uçuş programlarında önemli değişiklikler yapmayı planlamadıklarını ifade etti.

Yaptırımlardan etkilenen havayollarının kış tarifeli uçuş programlarını Soçi'de yakıt ikmali yaparak tamamlayabileceği de belirtildi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha