UBSAD: Karşılama, seyahat acentasının görevi ve yasal hakkıdır!

UBSAD: Karşılama, seyahat acentasının görevi ve yasal hakkıdır!
08 Ocak 2020, 13:13
İGA’nın karşılama yasağına tepki gösteren UBSAD, yaptığı açıklamada “Karşılama faaliyeti transfer hizmetinin başlangıcıdır ve seyahat acentesinin görevidir” dedi.

İGA’nın İstanbul Havalimanı’ndaki karşılama yasağına bir tepki de Uçak Bileti Satan Seyahat Acentaları Derneği UBSAD’dan geldi. Uçak bileti satan seyahat acentelerinin yıllardır havalimanlarının en önemli gelirlerinden olan ayakbastı ücretini hiçbir bedel almadan toplayıp havalimanı işletmelerine teslim edilmesi için havayollarına ödediğini hatırlatan UBSAD’ın açıklamasında “Karşılama faaliyeti transfer hizmetinin başlangıcıdır ve seyahat acentesinin görevidir” denildi.

UBSAD’ın konuyla ilgili yazılı açıklaması şöyle:

UBSAD BASIN AÇIKLAMASI

Transfer ve karşılama hizmetleri 1618 sayılı kanunumuzla seyahat acenteleri faaliyeti olarak tanımlanmıştır. Karşılama faaliyeti transfer hizmetinin başlangıcıdır ve seyahat acentesinin görevidir.

Bu faaliyeti 1618 sayılı kanunumuza aykırı olarak yasaklayıp havalimanı işletmesinin kendi yapacağı işleme 4 eur gibi bir bedel istemesi tamamen fırsatçılık ve havalimanına gelir kazandırma çabasından başka bir şey değildir.

Oysa uçak bileti satan seyahat acenteleri yıllardır havalimanlarının en önemli geliri olan ayakbastı ücretini hiçbir bedel almadan toplayıp havalimanı işletmelerine teslim edilsin diye havayollarına ödemektedirler.

IGA İstanbul Havalimani vergisi 20 eur dış hat yolcusu, transit yolcu için 5eur ve iç hat yolcusu ,için 3 eur olarak ödenmektedir. Bu ücretlerin tamamı UBSAD üyesi ve uçak bileti satan seyahat acenteleri tarafından toplanmaktadır.

Yine uçak bileti satan seyahat acenteleri havalimanı vergilerini toplamak içinde IATA'ya ve biletini sattıkları havayoluna evlerini ipotek ederek her ay yüksek miktarda banka faizi vererek teminat garantisi olarak teminat mektubu vermişlerdir.

Seyahat acenteleri bu teminat faizleri için hiçbir bedel almadıkları halde IGA İstanbul Havalimanı yönetimi yanlış bir karar alarak seyahat acentelerinden karşılama ücreti talep etmektedirler.

Derneğimiz IGA İstanbul havalimanı işletmesi ve diğer havalimanları işletmelerinin vergilerinin-ayak bastı ücretlerinin toplanmasından havalimanı işletmesinin seyahat acentelerine komisyon ödemesini veya verilen teminat masraflarının paylaşılmasını talep etmektedir.

Meslek örgütümüz TÜRSAB, IATA'nın havalimanı ücretlerinin de teminatını istemesine ve uçak bileti satan seyahat acentelerinin hiçbir ücret almadan bu ücretleri yolculardan toplamasına yıllardır sessiz kalmıştır .Şimdi bu sessizliğini bozarak IGA İstanbul Havalimanı yetkililerinin 4 eur masraf istemesine karşılık bizim havalimanı vergi toplama ücretlerimizi ve teminat masraflarımızı isteyerek gerekli girişimlere başlamalıdır.

Saygılarımızla

UBSAD Uçak Bileti Satan Acenteler Derneği

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha