TUSAD: Küçük Acentaların yasayla ilgili tereddütleri giderilmeli

TUSAD: Küçük Acentaların yasayla ilgili tereddütleri giderilmeli
04 Nisan 2019, 10:48
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın STK’larla kurduğu ilişkilerde bir takım hatalar yapıldığını savunan TUSAD Başkanı Hasan Bayram, bu konuda yetkilileri daha dikkatli ve duyarlı olmaya çağırdı.

Başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere, turizm sektörünün karar vericilerinin STK’larla kurduğu ilişkilerde bir takım eksiklikler olduğunu söyleyen Tüm Turizm Seyahat Acentaları Derneği (TUSAD) Başkanı Hasan Bayram, bu durumun sektör ile kamu yönetimin temsilcileri arasındaki bağların zayıflamasına neden olduğunu belirtti.

Bakanlığın, STK’ları muhatap alırken, üye sayısı ve sergiledikleri faaliyetleri yeterince göz önünden bulundurmadığına dikkat çeken TUSAD Başkanı Hasan Bayram, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Kültür ve Turizm Bakanlığımız, sektörümüzün geleceğini şekillendirecek önemli yasaların hazırlık çalışmalarına devam ediyor. Bu çalışmaları, sektörümüzün kronikleşmiş sorunlarını çözeceğini umut ederek heyecan ve sabırla bekliyoruz.

Temennimiz, yasanın en büyüğünden en küçüğüne kadar tüm seyahat acentalarının hakkını korur nitelikte çıkması yönünde.

Diğer yandan Sayın Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un yasa taslağını sektör dernekleriyle görüşerek ilerlemesini, çoğulculuk ve sektöre verilen değer açısından önemli buluyoruz.

Fakat görüşmelere baktığımızda bir takım eksikliklerin olduğunu da üzülerek şahit oluyoruz.

Ağırlıklı olarak Ortadoğu pazarına çalışan 300 civarındaki küçük ve orta ölçekli acenta üyesiyle, sektörün önemli temsilcilerinden biri olan TUSAD’ın sürece davet edilmemesini, bilgi eksikliği olarak kabul etmek istiyoruz.

Sayın Bakanımızın yanlış bilgilendirildiğine ve bu durumun da sektörümüzün geniş bir kesimini temsil eden üyelerimiz arasında hayal kırıklığına neden olduğunu bildirmek istiyorum.

Bizi de bağlayacak bir yasa için herkesin mutlu olması adına sürece dahil edileceğimizi ve eksiklik olarak gördüğümüz konunun, düzeltilmesi için Bakanlık yetkililerinden gerekli hassasiyeti göstermelerini önemle rica ediyoruz.

Yorumlar
Murad Momani
05 Nisan 2019, Cuma 01:02
Çalışmalarınızın Ülke Turizmine Sağlayacağı Katkıdan Emin Olmakla Beraber Başarılarınızın Devamını Dilerim.
Eyüp Kartal
05 Nisan 2019, Cuma 10:03
Yeni yasa,mevcut hakların azaltılması yönünde olursa hukuka aykırılık olur.Mevcut hakları geliştirecek yönde olursa hem hakka ,hem hakkaniyete hemde hukuka uygun yasa olur.Şu anda yürürlükte olan yasa tur operatörlerinin ve hava yolu şirketlerinin bu yasayı çiğnemelerinden dolayı.(internet satışları,tek yetkili otel,komisyon oranlarını istedikleri gibi azaltmak,acentelik şifrelerini kafalarına göre inaktif etmek gibi ) biz tabela acentelerinin haklarını gasp etmiş durumdadırlar.Bir kere yeni yasa öncelikli olarak bu hakları teminat altına alarak ilave haklarla güçlendirilmelidir. 20 yıl önce bu belgeyi alırken bana ve diğer tüm acente esnafına denilseydi "Bu belgeyi alıyorsun ama 20 yıl sonra hükmü kalmayacak" yada bir öğrenciye denilse bu üniversiteye gidiyorsun ama 20 yıl sonra diploman geçersiz olacak.O üniversitede okur mu? Ben inanmak istiyorum ki bu hayati gerçekleri yöneticilerimiz göz ardı etmeyecektir.her acetede 4 personel istihdam edilecek şekilde güçlendirilmeliyiz
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha