TURYİD Başkanından İstanbul'a 'Gastronomi Merkezi' önerisi

TURYİD Başkanından İstanbul'a 'Gastronomi Merkezi' önerisi
18 Kasım 2019, 11:48
Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (?TURYİD) Başkanı Kaya Demirer İstanbul Turizm Platformu’nun İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılan tanıtım toplantısında konuştu.

TURYİD Başkanı Kaya Demirer, İstanbul Turizm Platformu'nun tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada İstanbul’da gastronomi merkezi kurulmasını istediklerini açıkladı. İstanbul mutfağının çok az konuşulduğunu belirten Demirer, "İçinden deniz geçen bir şehir dedik, ama balıkçılıkla ilgili sorunlarımız var. Gastronomi yenen yemeklerle o şehrin kimliğini yansıtıyor. Sokak lezzetlerimizi korumalı ve yaşatmalıyız" diye konuştu.

Örnekleri dünyada var İstanbul'da neden olmasın

İstanbul’da hem pazar yeri hem de içinde yeme içme merkezlerinin olduğu bir gastronomi merkezi kurulmasını istediklerini ifade eden Demirer, bunun örnekleri dünyada var. Böyle bir merkezi sizin döneminizde yapabiliriz. İstanbul mutfağını anlatan dijital kaynaklar ve gastronomi rotalarının benimsenmesini önemsiyoruz. Dubai ve Londra’nın turizmine baktığınızda gelen misafirin yüzde 75’i yeniden gelen misafir. Bu da yeme içmeyle olacak. Gastronomi İstanbul’a ekonomik seviyesi ve sosyal seviyesi yüksek turisti kazandırmak için gerekli. Biz bu turistlerin aynı zamanda gastro diplomasi açısından önem taşıdığına inanıyoruz. İstanbul’un gastronomi turizminin belirlenmesinde sizlerle birlikte çalışmaktan mutluluk duyacağız" diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha