TÜRSAB yönetimi dört bakanla hangi konuları görüştü?

TÜRSAB yönetimi dört bakanla hangi konuları görüştü?
20 Mart 2018, 16:19
Firuz Bağlıkaya başkanlığındaki TÜRSAB Yönetim Kurulu Ankara mesaisine hızlı başladı. Bir günde 4 Bakanlığı ziyaret eden TÜRSAB Heyeti ülke turizmini ileri taşımak adına önemli adımlar attı.

TÜRSAB Heyeti’nin Ankara ziyaretleri Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda başladı. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman ile Müsteşar Ömer Arısoy’un katıldığı toplantıda TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya: “Sektörü bilen, turizm konularına hakim olan bir Bakanımız var.” diyerek söze başladı. Sorunların yapısal sorunlar olduğunu belirten Bağlıkaya; önceliklerinin Birlik yönetmeliğini yeniden düzenleyerek Bakanlığa takdim etmek istediklerini söyledi.

Tanıtıma büyük önem verdiklerini, öncelikli olarak pazarlama stratejilerimizi güçlendirerek özellikle fuarlarda TÜRSAB olarak çok daha aktif olmak istediklerini de belirten Bağlıkaya, 50 milyon turist hedefini çok kısa bir sürede aşacaklarına inandıklarının da altını çizdi.

Bakan Kurtulmuş’tan Firuz Bağlıkaya’ya destek sözü

Kongre turizminde Avrupa Birliği ülkelerine oranla vergi oranlarının yüksek oluşunun sektöre büyük darbe vurduğunu ve Avrupa ile rekabet edemediklerini söyleyen Bağlıkaya’ya, Bakan Numan Kurtulmuş da destek verdi ve bu konu ile yakından ilgileneceklerini söyledi.

Çalışma grubu oluşturulacak

2018 ve 2019 yıllarında kruvaziyer turizmine verdikleri desteği de hatırlatan Kültür ve Turizm Bakanı, sektörü destekleyecek yeni projeler için TÜRSAB ile Bakanlık arasında yakın bir çalışma grubu da oluşturulması talimatını verdi.

Bakan Çavuşoğlu’ndan tebrik

Son derece sıcak bir havada gerçekleşen toplantı sonrası TÜRSAB heyetinin ikinci durağı Dışişleri Bakanlığı oldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, öncelikle seçimi kazanan Firuz Bağlıkaya ve ekibini tebrik etti.

Antalyalı birisi olarak turizmin önemini çok iyi bildiğini söyleyen Dışişleri Bakanı, TÜRSAB’ın yeni yönetimi ile çok sıkı bir iş birliği içerisinde olacaklarını belirtti. Öncelikli hedeflerinin turistlerin kişi başına yaptığı harcamanın arttırılması olduğunu, hükümetimiz ile birlikte yoğun bir çaba sarf edeceklerini söyledi.

“Hedeflere ulaşmak için gece gündüz çalışacağız”

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, uluslararası tüm fuarlara katılan ve sektöre büyük katkı sağlayan Dışişleri Bakanı’na teşekkür etti. Sektörün içerisinde bulunduğu sıkıntılı süreci Devletin desteğiyle atlatacaklarını söyleyen Bağlıkaya, sektör olarak çok daha iddialı hedefler koyarak bu hedeflere en kısa sürede ulaşmak için gece gündüz çalışacaklarını belirtti.

Üçüncü durak: Maliye Bakanlığı

TÜRSAB heyetinin üçüncü durağı ise Maliye Bakanlığı oldu. Maliye Bakanı Naci Ağbal öncelikle TÜRSAB Yönetimine başarılar diledi. Turizmde yeni alanlara destek olmak için fedakarlıkta bulunabileceklerini nitelikli turizm alanları arasında olan golf turizmi, sağlık turizmi, kongre turizmi, kruvaziyer turizmine önem verdiklerini belirtti.

Kongre turizmi için teşvik modeli

Maliye Bakanı’na nazik davetleri için teşekkür eden TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, özellikle kongre turizminde uluslararası rekabette KDV oranı nedeniyle AB ülkelerine göre dezavantajlı olduklarını bu oranın yeniden düzenlenmesi halinde Kongre turizminde büyük atılım yapabileceklerini söyledi. Maliye Bakanı ise sektöre desteklerinin devam edeceğini, uçak yakıt desteğinin yanı sıra 2018 ve 2019’da kruvaziyer gemileri ile turist getirenlere destek verdiklerini ve ilerleyen dönemlerde de özellikle kongre turizminde kişi başına nakit teşvik modeli uygulanabileceğini belirtti.

Kaçakla mücadele için destek talebi

Kaçak turun TÜRSAB’ın en önemli sorunları arasında yer aldığını ileten Firuz Bağlıkaya, kaçakla etkin mücadele etmek için Maliye Bakanı’ndan destek istedi. Maliye Bakanı Naci Ağbal da TÜRSAB’ın Gelir İdaresi Başkanı ile birlikte bir çalışma grubu oluşturarak kaçakla etkin mücadele edilmesi için talimat verdi.

Bakan Albayrak: Karadeniz turizmine daha fazla önem verilmeli

TÜRSAB Heyetinin Ankara’daki son ziyareti ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na oldu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, konuk ettiği TÜRSAB heyetine öncelikle yeni dönemde başarılar diledi ve çalışmalarını yakından takip edeceğini ve destekleyeceğini söyledi. Türkiye’nin turizmde çok büyük adımlar atacağını yeni projeler ile dünyanın marka turizm destinasyonları arasındaki yerini çok daha yukarılara taşıyacağına inandığını belirtti. Kanal İstanbul Projesi’nin hayata girmesi ile birlikte Türkiye’nin kruvaziyer turizminin en önemli destinasyonları arasına gireceğini söyleyen Bakan Albayrak, Karadeniz turizmine daha fazla önem verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya Bakan Albayrak’a verdikleri destek için öncelikle teşekkür etti; Karadeniz turizmine büyük önem vereceklerini ancak özellikle Sümela Manastırı’nın bakım çalışmalarının hızlandırılarak daha erken açılabilmesi için destek istedi.

Bakan Albayrak’tan destek sözü

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, turizmde fark yaratabilmek adına sektöre ellerinden gelen tüm desteği vereceklerini, turizmin ülke ekonomisine ve tanıtımına olan katkısını çok net bildiklerini Türkiye’nin kültür mirası, doğası, sahilleri, tesisleri ve nitelikli personeli ile rakiplerinin çok daha ilerisinde yer aldığını söyledi.

TÜRSAB ile Ankara arasında etkin çalışma modeli

Yeni TÜRSAB Heyeti bir gün içerisinde dört Bakan ile görüşerek sektör adına önemli adımlar attı. Sektörün sorunları, ilgili Bakanlara iletildi ve çözüm önerileri paylaşıldı. Bu ziyaretlerle artık TÜRSAB ve Ankara arasında çok daha etkin bir çalışma modeli oluşacağını gözler önüne serdi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha