HIKVISION

TÜRSAB ve TBV 'Turizm sektörü Dijitalleşme Yol Haritası' raporunu açıklıyor

TÜRSAB ve TBV 'Turizm sektörü Dijitalleşme Yol Haritası' raporunu açıklıyor
14 Mayıs 2019, 10:13
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) iş birliği ile hazırlanan “Turizm Sektörü Dijitalleşme Yol Haritası Raporu” bugün kamuoyuna açıklanıyor. İşte raporda öne çıkan başlıklar....

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) iş birliği ile hazırlanan “Turizm Sektörü Dijitalleşme Yol Haritası Raporu” bugün kamuoyuna açıklanıyor. Altı aylık özenli bir çalışma sonucunda danışmanlık şirketi Ernst & Young tarafından oluşturulan “Turizm Sektörü Dijitalleşme Yol Haritası Raporu”nun tanıtım lansmanı, bugün (14 Mayıs) TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya ve TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı'nın katılımlarıyla Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştiriliyor. İşte raporda öne çıkan başlıklar....

İNTERNETLİ CİHAZLARIN SAYISI 20.4 MİLYARA ULAŞACAK

- 2020 yılında, dünya genelinde internet cihazların sayısı 20,4 milyara ulaşacak. 2019’da günlük işler için kullanılacak internete bağlı cihaz sayısı yaklaşık 3,6 milyara çıkacak. 2020 itibariyle yapay zekanın yaratacağı iş hacminin ise 2,3 milyon olacağı tahmin ediliyor.

- Yapay zeka sistemleri, endüstri 4.0 ile 5G teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla ekonomide dahil olmak üzere çalışma hayatının pek çok alanında etkisini artıracak. Sanal gerçeklik uygulamaları, sesli arama, yapay zeka uygulamaları günlük hayatımıza girdi.

- Örneğin yüz tanıma sistemleri havalimanlarında kullanılmaya başlandı. ABD’de 6 havalimanında başlayan yüz tanıma sistemleri yakın zamanda Türkiye’de de uygulanmaya başlayacak. Bu sistemi Aruba Happy Flow; Aruba Havayolu, KLM, Schipol Grup ve Vision-Box işbirliği ile hayata geçirdi.

- Yapay zeka gibi teknolojik gelişmeler tüketicileri de değiştiriyor. Geleceğin tüketicisi; Süper tüketici olarak adlandırılıyor.

- 2020 yılına kadar, web taramasında sesli aramanın kullanım oranı %30’a ulaşacak. 2020 yılında global çapta Blockchain teknolojisinden faydalanan firma oranı yüzde 65’e yükselecek.

TURİZMDE DİJİTAL UYGULAMA ÖRNEKLERİ

- Sanal gerçeklik uygulamaları turizm sektöründe de uygulanmaya başladı. Thomas Cook mağazalarına yerleştirdiği gözlüklerle müşterilerine tatil deneyimi yaşatıyor. Thomas Cook, Google Analytics Premium kullanarak kişiye özel tatil reklam çalışmaları ile 2016 yılında %72 gelir artışı sağladı.

- Public Hotels self servis, check-in, anahtar aktivasyonu tabletler ve günlük hayatta kullanılan mesajlaşma uygulamaları ile entegre çalışan otel chatbotlarını uygulamaya soktu.

TUI, yapay zeka ile destinasyonlarla müşterilerini eşleştireceği uygulama için çalışmalara başladı.

- Amadeus Robot Seyahat Uygulaması, acenta içerisinde bekleme alanında müşterilerin seyahat beklentilerini anlamak için öneriler geliştiriyor.

- Markaya bağlılık yaratma ve müşteriyi elde tutma stratejilerinde sadakat programları büyük rol oynuyor. Yapılan araştırmalara göre; yeni müşteri kazanma, mevcut müşteriyi elde tutmadan 5 kat daha maliyetli. Yeni müşteri ile uzun ilişki kurmak ise
mevcut müşteriden 16 kat daha maliyetli.

- Robotlar artık otellerde görev alıyor. Hilton otellerinde, ‘Connie’ isimli bir robot, resepsiyonda görev yapmaya başladı.

- Nesnelerin interneti çağında ısı ayarlaması yapabilen akıllı çarşaflar aynı zamanda kişiyi uyandırabiliyor.

- Akıllı sokak lambaları sayesinde harcanan elektriğin süre ve miktarı kontrol altına alınabiliyor.

- Akıllı yastık, akıllı diş fırçasından sonra fazla kilolardan kurtulmak için akıllı çatal da hayatımıza girdi.

AKILLI ŞEHİR UYGULAMALARI GİDEREK ÖNEM KAZANIYOR

- Paris’in, “Visit Paris by Metro” ile şehrin tarihi ve kültürel mekanlarına metroyla nasıl gidilebileceğini gösteren uygulaması büyük ilgi görüyor.

- Hindistan 100 şehirde akıllı uygulamalar için çalışmaya başladı.

- Dubai drone taksi uygulamasına hazırlık yapıyor. Aynı zamanda Dubai, blockchain temelli Dubai Points uygulamasını başlattı. Yine Dubai Token uygulamasıyla kenti gezen ve alışveriş yapan turistler mobil uygulama üzerinden Dubai Token
kazanabiliyor.

- Singapur ise sürücüsüz taksiler için yatırım yapıyor.

- San Francisco’daki akıllı sokak lambaları sayesinde enerji istihdamında %130’dan fazla artış sağlandı.

Turistlerin telefonları ile bilgi edinebilecekleri QR Kod uygulaması ile dikkat çeken Barselona turistlerin ziyaret ettiği yerlerdeki yoğunluk haritasını çıkardı.

- Santa Cruz’da polis kayıtlarının her an incelenebilmesi için akıllı bir ağ geliştirildi.

- Barselona genelinde karbondioksit tüketimini azaltmak için akıllı uygulamalar geliştirildi. Ayrıca şehirde dünyada bir ilk olan “solar termik enerji tüketimi” yazısı yayınlandı ve şarj altyapısının oluşturulması için çalışmalar başlatıldı.

- Hollanda’nın Oss şehrindeki otoyola çizilen özel çizgiler güneş enerjisini depolayıp gece yolun aydınlanmasını sağlıyor. Bu sistem enerji tasarrufunun yanı sıra trafik kazalarını azaltmada da etkili.

- Hollanda Groningen de tamamen dolu olduğunda sinyal veren çöp konteynırları geliştirildi.

- Çin, Hong Kong’da akıllı yol bulma servisi, trafik durumu öğrenme gibi alt yapıyı güçlendirici akıllı şehircilik uygulamaları yapılıyor.

MOBİL TEKNOLOJİ BAŞ DÖNDÜREN BİR HIZLA İLERLİYOR

- Mobil rezervasyonların oranı her geçen yıl katlanarak artıyor. Türkiye’deki insanlar günde ortalama 3 saatini telefon ekranında geçiriyor.

- İnternette her ay 6 milyar saatlik video izleniyor. Bu kadar videoyu bir insanın izlemesi tam 684 bin yılını alır. Video izleme trendi 2018’de bir önceki yıla göre %50 büyüdü.

Uzmanlar, video trendinin devam edeceğini öngörüyor.

- Instagram’a her gün 100 milyon fotoğraf yükleniyor.

- Youtube’da her gün 6 milyar video izleniyor.

- Instagramda her gün 4,1 milyar ‘like’ yapılıyor.

2019 yılı itibariyle sosyal medyada 1 dakikada…

- Instagram'da yaklaşık 350 bin fotoğraf görüntüleniyor.-

41,6 milyon Whatsapp ve Messenger mesajı gönderiliyor.

- 87 bin 500 tweet atılıyor.

- Youtube’ta 4,5 milyon video izleniyor.

- Google’da 3,8 milyon arama yapılıyor.

- Facebook’a 1 milyon giriş yapılıyor.

- 390 bin program indiriliyor.

- Online satış kanallarından 996 bin 956 Dolarlık satış gerçekleşiyor.

YENİ TURİZM TRENDLERİ NELER?

Değişen dünya turizm trendlerine de yansıyor. Öne çıkan bazı turizm trendleri şöyle:

- Büyükşehirlere benzer destinasyonlar önem kazanıyor. Örneğin Barcelona yerine Sevilla, Valensiya gibi…

- Büyükbaba, çocuk ve torundan oluşan üç kuşaklı tatiller öne çıkıyor.

- Çevreye olan duyarlılık yaygınlaştırıyor. SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM önem kazanıyor.

- Sosyal adaleti, bölgesel kalkınmayı, doğal, yerel ve kültürel değerlerin korunmasını içeren SORUMLU TURİZM trendi yükselişe geçti.

- Başarı Hedefli Yolculuk Deneyimi ve Macera Gezilerine ilgi dikkat çekiyor.

- Otantik Gastronomi Turizmi

- Kadın Gezginlerin oranı artıyor.

- İş ve Eğlence Seyahati Entegrasyonu

- Gastronomi turizmi dünyada yükselen bir trend. Bu alanda milyonlarca turist ağırlayan İspanya’da gastronomi turları 5 bin Euro’ya kadar çıkabiliyor.

- Sürdürülebilir ve Sorumlu (Responsible) turizm dünya genelinde önem kazanıyor. Küresel çapta yaşanan iklim değişiklikleri nedeniyle yaşanan kasırga, tayfun, yağmur ve kar fırtınaları, orman yangınları ve kuraklık çok daha şiddetli yaşanıyor.

- Dünya alarm vermeye başladı. Örneğin; Jakarta’nın sular altında kalacağı belirten uzmanlar, dünyadaki büyük şehirlerden Cape Town’ın susuz kalabileceği uyarısında bulunuyor.

- 2050’ye kadar pasifik adalarından iklim değişikliği yüzünden 75 milyon kişinin göç etmek zorunda kalacağı ifade ediliyor.

- Kültür ve sürdürülebilir turizmle doğrudan bağlantılı olan yaratıcı turizm, turistlerin doğrudan kültürel uğraşı ve otantik tecrübeler için seyahat etmesi, farklı bölgelerin kültürel mirasına, sanatına, günlük yaşantı ve uğraşılarına tanık olması ve katılması
anlamına geliyor. Bugün UNESCO Yaratıcı Turizm Ağı’na dahil 187 kent bulunuyor. Türkiye’den Gaziantep, İstanbul, Kütahya ve Hatay bu listede yer alıyor.

YARATICI TURİZMDE SON TRENDLER

1- Keşfederek kendin yarat

2- İş ve tatil bir arada (Bleisure)

3- Spritüal Yolculuk (Kendine Yolculuk)

4- Aktif Tatil Paketleri

5- Kültürü Tat / Yerel Lezzetler-Gastronomi

6- Yaşa, Sev, Öğren / Yaratıcı Turizm ve Yerinde Öğrenme

7- Harekete Geç / Spor

8- Tarihi Keşfet

9- Tarım ve Doğal Hayatı Öğren

10- Doğayı seç

- Dünyada seyahat edenlerin yüzde 20’sini gençler oluşturuyor. Sırt çantalı gençlerin harcamaları yılda 270 milyar dolara ulaşmış durumda. Bu potansiyelden Türkiye’nin de yararlanması gerekiyor.

- Avrupa giderek yaşlanıyor. 2050 yılında 65 yaş üstü nüfus 2 milyar 80 milyonu aşacak. Türkiye nitelikli tesisleri ile 3. yaş turizmi için çok cazip bir ülke. 3. yaş turistlerin ülkemize çekilmesi kış döneminde atıl kalan tesislerin canlanması ve turizmin 12 aya
yayılması açısından önemli.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha