TÜRSAB Türkiye’nin iki ana kaynak pazarını değerlendirdi

TÜRSAB Türkiye’nin iki ana kaynak pazarını değerlendirdi
26 Mart 2018, 18:02
TÜRSAB, Türkiye turizminin ana kaynak pazarları arasında yer alan Rusya ve Almanya’da düzenlenen fuarları değerlendirdi. İki pazarda da 2018 yılı için beklentiler olumlu yönde… İşte TÜRSAB’ın Rusya ve Almanya pazarına ilişkin öngörüleri ve bu pazarlarda daha verimli bir stratejinin seyredilmesi için atılması gereken adımlar…

Türk turizmciler 2018 sezonu öncesinde iki önemli fuarı geride bıraktı. 7 – 11 Mart tarihlerinde Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen ITB Fuarı ve 13 – 15 Mart tarihleri arasında Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen MITT Fuarı, bu yıl için Türk turizmciler umut vadetti.

Türkiye ana kaynak pazarları arasında yer alan Rusya ve Almanya’da Türkiye rezervasyonlarına yönelik önemli artış söz konusu.

Bu iki önemli fuarın ardından TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği) fuarlara ilişkin değerlendirme raporu hazırladı.

ITB Berlin Fuarı Raporu’na ilişkin detaylar:

2016 ve 2017 yıllarında Alman turist sayısında yaşanan düşüşün, 2018 yılı itibariyle yerini yeniden hızlı bir yükselişe bırakması bekleniyor.

Tatil ve Seyahat Araştırmaları Şirketi FUR (Die Forschungsgemeinschaft Urlaub und Reisen) tarafından sonuçları açıklanan araştırmaya göre Alman vatandaşlarının yaklaşık 4’te 1’lik kısmının (% 24) 2018 yılında geçtiğimiz yıla göre daha çok tatile çıkacağı belirtilmektedir. Araştırmaya göre; Alman vatandaşlarının % 42’si daha önce tercih etmedikleri destinasyonlara gitmeyi planlarken bu kitlenin % 83’ü yakın destinasyonları, % 17’lik kısmı ise uzak mesafeli destinasyonları tercih edecekler. Alman ekonomisindeki pozitif seyrin turizm hareketlerini de olumlu yönde etkilemesi beklenirken Türkiye’nin Alman seyahat ve turizm endüstrisinden aldığı payı arttırması bekleniyor.

Alman Seyahat Birliği (DRV) tarafından ITB Berlin Fuarı öncesinden TÜRSAB ile paylaşılan verilere göre Almanya’dan Türkiye’ye yönelik 2018 yılı satışları 2017 yılına göre % 60 oranında artış göstermiş durumda. Alman pazarında faaliyet gösteren DER Touristik, TUI, Bentour, Öger Tours, FTI başta olmak üzere birçok tur operatörü Türkiye’ye yönelik kapasitelerini artan talep nedeniyle yükseltmiş durumda.

ITB Berlin Fuarı Raporu’nun tamamına ulaşmak için tıklayınız.

MITT Moskova Fuarı Raporu’na ilişkin detaylar:

Rusya 2017 yılında yakaladığı büyüme ile Almanya’yı geride bırakarak Türk turizmi için en önemli kaynak pazar durumuna yükselmiş durumda. Rusya’nın bu unvanını 2018 yılında da sürdürmesi öngörülüyor.

Hem Türkiye hem de Rusya merkezli havayolu şirketleri iki ülke arasındaki uçuşlarında bahar dönemi itibariyle artışa gitmeyi planlıyor.

Pazar dinamikleri ve tüketici alışkanlıkları itibariyle “son dakika” rezervasyonların ön plana çıktığı Rusya pazarında 2018 yılında erken rezervasyon taleplerinin yüksek seyretmesi beklentileri de arttırıyor.

Rusya pazarında faaliyet gösteren birçok tur operatörü (operatörden operatöre değişmek kaydı ile) Türkiye’ye yönelik erken rezervasyonlarda % 25 - 50 aralığında artış yakalamış durumda.

Bu çerçevede beklentiler 2018 yılında Rusya’dan Türkiye’ye gelecek ziyaretçi sayısının % 30 seviyelerinde bir artış kaydetmesi ve 6 milyon civarında Rus turistin ülkemizi ziyaret etmesi yönünde.

MITT Moskova Fuarı Raporu’nun tamamına ulaşmak için tıklayınız.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha