HIKVISION

TÜRSAB turizmin dijital yol haritasını açıkladı

TÜRSAB turizmin dijital yol haritasını açıkladı
14 Mayıs 2019, 10:51
Turizm Sektörü Dijitalleşme Yol Haritası Raporu’nun sektör açısından önemli bir referans kaynağı olduğunu söyleyen TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Türk turizminin rekabet gücünü koruyabilmesi için bu alanda çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

Turizm Sektörü Dijitalleşme Yol Haritası Projesi’nin lansmanında konuşan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, dünyanın hızlı bir dönüşüm sürecinde olduğuna dikkat çekerek, “Teknolojinin ve dijitalleşmenin kaçınılmaz şekilde hayatımızı şekillendirdiği bir dönemdeyiz. Sanayiden endüstriye, sosyal hayattan tüketim alışkanlıklarımıza kadar her şey hızla değişiyor. Bulut sistemi, yapay zekâ, sanal gerçeklik, robot teknolojileri, akıllı şehir, nesnelerin interneti gibi birçok yeni kavramın hayatımıza girdiğine tanıklık ediyoruz” diye konuştu.

Dijitalleşmenin toplumun her katmanını içine alan bir değişim süreci başlattığını anlatan Bağlıkaya, bu değişimin en yoğun yaşandığı sektörlerin başında seyahat endüstrisinin geldiğini söyledi.

“Dijitalleşme hizmet verenle tüketiciyi yakınlaştırdı”

Dijitalleşmenin turizm sektöründe hizmet verenler ile tüketiciye daha da yakınlaştırdığını anlatan Bağlıkaya, “Tüketiciler, gidecekleri destinasyon seçiminden, kalma süresine, karar verme aşamasından rezervasyon yapma şekline kadar tüm adımlarda teknolojiyi kullanıyor. Artık insanlar gidecekleri destinasyona, sosyal medya üzerindeki paylaşımlara bakarak karar verebiliyor ve rezervasyonlarını mobil telefonlar üzerinden yapıyorlar” dedi.

“Farkındalığı artırmak istiyoruz”

Türk turizminin dijitalleşen dünyada rekabet gücünü kaybetmemesi için farkındalık yaratmaya çalıştıklarını ifade eden Bağlıkaya sözlerine şöyle devam etti: “İşte bu gerçeklerden hareketle TÜRSAB olarak turizm sektörünün dijitalleşen dünyaya ayak uydurabilmesi ve rekabet güçlerini arttırmaları yönünde bir farkındalık yaratabilmek adına,

Türkiye Bilişim Vakfı ile ortak bir proje çalışması gerçekleştirdik. Bu iş birliği kapsamında uluslararası araştırma şirketi Ernst & Young ile altı ay süren bir çalışma neticesinde “Turizm Sektörü Dijitalleşme Yol Haritası Raporu”nu hazırladık. Bu konuda bizlere çok büyük destek veren, yön gösteren Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Sayın Faruk Eczacıbaşı’na, ekibine ve Ernst & Young danışmanlık şirketine şükranlarımı sunuyorum.”

“Rapor referans kaynağı olacak”

Raporun turizm sektöründeki dijitalleşmeyle ilgili çarpıcı veriler içerdiğini belirten Bağlıkaya sözlerini şöyle tamamladı: “İnanıyorum ki; bu çalışma, sektörümüz için çok önemli bir referans kaynağı olacak ve sektörümüzün dijital dönüşümünde büyük bir atılım yapmasını sağlayacaktır. Bu yolu hep birlikte yürüyeceğiz.

hiç bitmeyecek sürekli uyum sağlamak zorunda olduğumuz uzun bir yolumuz var. TÜRSAB olarak bu konunun takipçisi ve destekçisi olacağımızı belirtmek isterim. Bir kez daha bu çalışmanın hayata geçmesinde iş birliği yaptığımız Türkiye Bilişim Vakfı’na, raporu hazırlayan Ernst & Young danışmanlık şirketine ve çalışmaya katkı sunan değerli seyahat acentalarımıza çok teşekkür ediyorum. Toplantımıza gösterdiğiniz ilgi için siz saygıdeğer konuklarımıza ve değerli basın mensuplarına da ayrıca teşekkür ediyorum.”

Yorumlar
Zafer Cengiz
14 Mayıs 2019, Salı 02:57
Bu Raporun "turizmcilere dijitalleşme konusunda yararlı bilgiler vereceği muhakkak" AMA "TURİZMDE ÜRÜN = DESTİNASYON OLMASI" gerçeğinden hareketle.. Her işletme'nin kendi ürününü satma çabası ile YEREL TURİZMDE TAM RANDIMAN ELDE EDİLEBİLİR Mİ..? Yerel birleşim Derneği olarak "tüm paydaşları kucaklayan ve bütünleştiren" KONSEY ETKİNLİĞİ İLE Tüm bu sorunlar sürekli olarak Yerelde çözülecek hale Dönüşebilecektir..! Bilgilerinize.. #TAG*Medya
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha