TÜRSAB: Telafisi mümkün olmayan zararlara neden olur!

TÜRSAB: Telafisi mümkün olmayan zararlara neden olur!
03 Mayıs 2021, 00:19
Seyahat acentalarının tam kapanma sürecinde muafiyet kapsamına alınması için Kültür ve Turizm Bakanlığı dahil, ilgili makamlara çok sayıda başvuruda bulunduklarını açıklayan TÜRSAB, düzeltilmemesi halinde telafisi mümkün olmayan zararlara yol açacağını vurguladı.

Seyahat acentalarının “tam kapanma” genelgesinde muafiyet kapsamına alınmamasıyla ilgili açıklama yapan TÜRSAB, uygulamanın seyahat acentaları cephesinde telafisi mümkün olmayan zararlara neden olacağına dikkat çekti.

TÜRSAB’ın konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklama şöyle:

“Bilindiği üzere, 29 Nisan – 17 Mayıs tarihleri arasında uygulanan ‘Tam Kapanma Tedbirleri’ kapsamında, çalışma muafiyet belgelerinin kişisel başvuruyla e-devlet sistemi üzerinden alınacağı duyuruldu.

Ancak İçişleri Bakanlığı, Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi’nde yabancı turistlere hizmet verecek seyahat acentalarını muafiyet listesine eklemediği gibi; kısıtlamada görevini yapacak kişilere verilecek Görev Belgesi başvurusunda seyahat acentalarının faaliyet alanı “muaf olmayan işler” kapsamında değerlendiriliyor.

TÜRSAB olarak daha önceleri olduğu gibi, görevi Türk turizmini yönetmek olan Kültür ve Turizm Bakanlığı dahil ilgili makamlara, seyahat acentalarının kısıtlamalardan muaf olmaları hususunu hatırlatan ve talep eden çok sayıda başvuru yapılmıştır.

İçişleri Bakanlığı, kendi içinde çelişkili bu uygulamaya son vererek yabancı turistlere hizmet edecek seyahat acentalarına çalışabilme olanağı sağlamalı; muafiyet listesine seyahat acentalarını da dahil etmelidir.

Aksi takdirde seyahat acentalarının telafisi mümkün olmayan zararlara uğramasına sebep olacak bu uygulamalar, turizm sektöründe 2021 yılının da kayıp olmasına neden olacaktır.

Tüm üyelerimize ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Yorumlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha