TÜRSAB'tan Karadeniz açılımı

TÜRSAB'tan Karadeniz açılımı
17 Kasım 2018, 17:11
TÜRSAB, Karadeniz Tanıtım Toplantılarına Ordu'dan başladı.

TÜRSAB 1. Karadeniz Tanıtım Toplantısı Ordu'da yapıldı. TÜRSAB Başkan Yardımcısı Hasan Erdem'in de katıldığı toplantıya Ordu, Trabzon, Samsun, Sinop, Amasya ve Tokat illerinden gelen TÜRSAB üyesi acenteler katıldı. Bölge acentelerinin beklentilerinin alındığı, sorun ve çözümlere yönelik görüşlerinin paylaşıldığı toplantıda konuşan TÜRSAB Başkan Yardımcısı Hasan Erdem, Türk turizminin son dönemde rekor üstüne rekor kırdığını, bunda Karadeniz'in cazibesinin son dönemde artmasının da etkili olduğunu söyledi.

Farklılaşmanın başlatılacağı ilk nokta Karadeniz olmalı

Hasan Erdem farklılaşmanın başlatılacağı ilk noktanın Karadeniz olması gerektiğini belirterek " Bu yüzden turizmde yeni atılımların başlangıcını bir Karadeniz ilinden, Ordu’dan yapıyoruz” dedi. Ordu’nun Karadeniz’in ortasında, zengin öz kaynaklarına rağmen en az tanınan il olma özelliğine dikkat çeken Hasan Erdem, başlangıç noktasını Ordu yapmalarının temel nedeninin de bu olduğunu açıkladı ve şunları söyledi: “TÜRSAB’ın amacı Türkiye’nin bu kaynağını tüm dünyaya tanıtmaktır. Ama görmeden anlatamazsınız. Bu amaçla geldik.”

Acenteler olarak dijital dönüşümü sağlamalıyız

Karadeniz'in en çok Körfez bölgesinden turist çektiğini belirten Erdem, "Bölgeye gelen turistin yüzde 80'i bu lokasyonu tercih ediyor. O zaman Karadeniz özelinde yüzde 15'lik Avrupalı turist yerine yüzde 80'lik dilimi arttırmak üzere çalışmalar yapmalı, konsantrasyonumuzu buraya vermeliyiz. Kendimizi ifade edemiyoruz. Fuarlara katılmalı, acenteler düzeyinde çalışmalar yapmalı, hatta teknolojiyi yakalayıp, acenteler olarak dijital dönüşümü sağlamalıyız. Turizmi bilmeyen yerel yönetimleri bilgilendirmeliyiz" dedi. TÜRSAB Başkan Yardımcısı Hasan Erdem öncülüğündeki heyet, acentelerle arama toplantısı ve ildeki potansiyele ilişkin incelemelerinin ardından Ordu Valisi Seddar Yavuz'u makamında ziyaret etti.

Perşembe’nin ışıklarını kadınlar yakacak

Ordu’da ekoturizm adına da önemli bir projeye imza atıldı. Yöresel lezzetleri ve aile pansiyonculuğunu geliştirmek adına Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği (YAPDER) çalışması olarak Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Anadolu Efes’in destekleriyle örnek bir yapı restore edildi. Kadınların bizzat çalıştığı Pembe Hanım’ın Konağı, bölge için bir model… Yöresel yemeklerden, pansiyonculuğa kadar geniş bir yelpazede bölge halkını, en önemlisi de kadınları turizme dahil ediyor. TÜRSAB Başkan Yardımcısı Hasan Erdem ve beraberindeki heyet, konakta da incelemelerde bulundu; el yapımı ürünlerin tadına bakıp, sistemin nasıl yaygınlaştırılacağı konusunda çalışma başlatma kararı aldı. TÜRSAB Başkan Yardımcısı Hasan Erdem, incelemelerin ardından yaptığı açıklamada “Cennette bile insan olmadan yaşanmaz. Burada insanları gördük. Göğsümüzü gere gere turist getireceğiz” dedi. YAPDER Başkanı ve Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak da bir açıklama yaparak “Eski ve atıl durumda çok sayıda boş ev var. Bu konak öyle bir yıldızlaşacak ki, diğer yapılar da aile pansiyonculuğu için onu takip edecek. 10 bin acentenin binde biri Perşembe’ye ilgi gösterse, lokasyonun çehresi değişir. Burada çok büyük bir potansiyel var. Mesela en az 50 çeşit endemik ot kaynağı mevcut. Neden Perşembe’de bir ot festivali yapılmasın” dedi.


Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha