TÜRSAB: Sözcü'nün haberini, kaynağıyla olan ilişkisinden sorgulamak lazım…

TÜRSAB: Sözcü'nün haberini, kaynağıyla olan ilişkisinden sorgulamak lazım…
11 Nisan 2020, 15:51
Sözcü gazetesinde çıkan haberle ilgili yazılı bir açıklama yapan TÜRSAB, “asılsız ve maksatlı” haberin TÜRSAB’la çatıştığı herkes tarafından bilinen ve gazeteyle büyük reklam ilişkisi içinde bulunan “Makamı” işaret ettiğine dikkat çekti.

Sözcü Gazetesi'nde yayınlanan habere TÜRSAB’dan sert cevap geldi. Haberin her yönüyle yanlış olduğunu açıklayan TÜRSAB, Sözcü Gazetesi’ni haberin kaynağını açıklamaya davet etti. Haberin zamanlamasına da dikkat çeken TÜRSAB’ın açıklamasında, “Bu asılsız ve algı operasyonu amaçlı haberin, TÜRSAB yönetimi ile çatıştığı herkes tarafından bilinen ve gazete ile büyük reklam ilişkisi içinde bulunan "Makamın" isteği ile yapılmış olduğu anlaşılmaktadır” denildi...

TÜRSAB'ın ifadeleri, dikkatleri Sözcü Gazetesinin en büyük reklam verenlerinden biri olan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un üzerinde topladı.

TÜRSAB tarafından yapılan yazılı açıklamanın tam metni şöyle:

BİR GAZETEDE YER ALAN TÜRSAB İLE İLGİLİ MAKSATLI HABERE İLİŞKİN KAMUOYU AÇIKLAMASI

Bugün (11.04.2020) Sözcü Gazetesi’nde yer alan bir haberde; “TÜRSAB’ın 2019 yılı itibarı ile borçlarının arttığı, tasarruf yerine harcamalarını arttırdığı” belirtilerek, haberi Bakanlık tarafından yapılan incelemeye dayandırmaktadırlar.

Bu yalan ve maksatlı haberin “bayram değil, seyran değil” iken yayınlanmasının sebebini, haberin kaynağı ile olan ilişkisini aşağıdaki bilgiler ışığında sorgulamak gerekmektedir:

1- TÜRSAB yönetimi 1 Aralık 2019 tarihinde yapılan 24. Genel Kurulu’nda seçilmiştir. Bu Genel Kurul’da 2019 yılı Kasım ayı dahil hesaplar üyelerle paylaşılmış, tüm hesaplar üyelere basılı olarak dağıtılmış ve TÜRSAB web sitesinde yayınlanmıştır.

2- Genel Kurul, 30 Kasım 2019 tarihinde, 23. Dönem Yönetim Kurulu’nu OY BİRLİĞİ ile ibra etmiştir.

3- TÜRSAB’ın 23. Dönem öncesinde, Başaran Ulusoy dönemlerinde oluşmuş borçları ile ilgili Bakanlık tarafından bir işlem yapılmamış, Birlik hacizlerle boğuşurken, personele birikmiş ücret borçları dahil olmak üzere geçmiş dönem borçlarını ödemeye başlamıştır.

4- 30 Kasım – 1 Aralık 2019’da gerçekleşen 24. Genel Kurul’da Bakan tarafından bir araya getirilen koalisyonun açık farkla seçimi kaybetmesi üzerine, 2 Aralık günü Bakanlık müfettişleri TÜRSAB’da görevlendirilerek inceleme başlatmışlardır.

5- Müfettişlerin henüz incelemelerini tamamlamamış olmaları nedeniyle hazırlanmış ve Birliğe iletilmiş bir rapor mevcut değildir.

6- TÜRSAB’ın borçları ARTMAMIŞ, AZALMIŞTIR. Buna rağmen TÜRSAB, tüm işlevlerini yerine getirmekte, etkin çalışmasını sürdürmektedir.

Anlaşıldığı kadarıyla; yukarıdaki gerçeklere ulaşmak için evrakları incelemek, ilgililerle görüşmek gereğini duymayanlar, bilgisayar başında yapılacak 15 dakikalık incelemeyi de ihmal etmiş ya da haberi sipariş edenin gücü nedeniyle gereksiz bulmuştur.

Bu imzasız ve her yönüyle yalan, yanlışla dolu haberin yayınlanmasının nedeni ve haberin kaynağı, Sözcü Gazetesi’nin açıklaması gereken bir husus olarak sorgulanmalıdır. Haberin nedeni ve zamanlaması üzerine düşünüldüğünde, bu asılsız ve algı operasyonu amaçlı haberin, TÜRSAB yönetimi ile çatıştığı herkes tarafından bilinen ve gazete ile büyük reklam ilişkisi içinde bulunan makamın isteği ile yapılmış olduğu anlaşılmaktadır.

TÜRSAB’ın tüm hesapları şeffaf ve yakın zamanda üyelerine tüm açıklığı ile sunulduğu gibi; isteyen her gazeteciye de açıktır.

TÜRSAB yönetimi sektörün tarihteki en büyük krizi ile ilgili mesleğin ve üyelerinin hayatta kalabilmesi için cansiperane çalışmaktadır. Bu olağanüstü dönemde ortaya çıkan bu haber benzeri girişimlerle uğraşmaktan öte işler vardır. Bu girişimlerin organizatörleri de tarihte üstlendikleri bu kirli rolleriyle yerlerini alacaklardır.

Gün çalışmak günüdür.

Gerçekler güneş gibidir, çamurla sıvanamaz…

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Yorumlar
Funda Turen
12 Nisan 2020, Pazar 04:45
Tum dunya medyası salgın olayları ve haberler ıle ılgili ıken Sozcu gazatesinin Bırligimiz TURSAB a ve Fatih cekirge nin TURSAV Vakfına karsı yazıp yayınladıkları bu mesnetsiz, asılsız çirkin yıpratma kampanyası nın arkasında kim varsa; Tum ınsanlıgın yasam ve ayakta kalma mucadelesi verdıgı bu zor gunlerde bu ıgrenc karalamalar ve ekılmek istenen nifak tohumlarının arkasında kim yada kımler varsa, sunu unutmasınlar!!Keser Doner Sap Doner Gun Gelir Hesap Doner..Makamlar gecici ama yapılan lar kalıcıdır unutulmaz..ve unutulmasn ki Tursab Başkanımız Sayın Fıruz Baglıkaya bu goreve Secimle geldi..ATAMA ile degıl!!!Bu ıftiralar ve karalama kampanyaları ile amacanıza ulasamazsınız...Bızım Bırligimiz uzerinden hic kimse sahsi cıkar ları ve kişisel egolarını tatmin etmeye kalkmasın..Buna Asla ızın vermeyiz..
Şaban Aksoy
11 Nisan 2020, Cumartesi 08:37
bu yalancı gazetinin her haberine inanıp sırf hükümete düşman diye sosyal medyada delicesine paylaşan meslektaşlarım buyursunlar okusunlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha