TÜRSAB, kaçak tur düzenleyenleri vergi dairesine de bildirecek

TÜRSAB, kaçak tur düzenleyenleri vergi dairesine de bildirecek
25 Şubat 2020, 19:52
Kaçak turla mücadelesini artırarak devam ettiren TÜRSAB, düzenleyen kişi ve kurumları, işlem yaptıktan sonra, vergi dairesine de bildirecek.

Kaçak turla mücadelesini genişleterek devan ettiren TÜRSAB, bu konuda farklı kamu kurumlarıyla işbirlikleri geliştirmeye devam ediyor. Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileriyle bir araya gelen TÜRSAB yönetimi, kaçak tur yaptığı tespit edilen kişi veya kurumları, yapılan işlemin ardından, vergi dairesine doğrudan bildirilmesi konusunda anlaşmaya vardı.

Kaçak seyahat acentacılığı faaliyeti yürüttüğü tespit edilen kişi ve şirketler, kesilecek cezaların yanında, elde ettikleri haksız gelirler oranında cezai işlemlere de tabi tutulacaklar. TÜRSAB ve Gelir İdaresi Başkanlığı arasında sağlanan işbirliğinin kaçak turları önlemede caydırıcı bir etki yaratması bekleniyor.

Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Mehmet Arabacı’nın koordinasyonunda düzenlenen toplantıya TÜRSAB adına (Soldan sağa) Yönetim Kurulu Üyeleri Ceren Anadol, Hamit Kuk, Nalan Yeşilyurt ve Diyaeddin Şahin katıldı.

Toplantıda konaklama vergisi de ele alındı. 1 Nisan 2020 itibarıyla yüzde 1, Ocak 2021 itibarıyla da yüzde 2 olması öngörülen konaklama vergisinin sektörü zora sokacağını belirten TÜRSAB Heyeti; sürecin 1 Nisan 2020 yerine 1 Kasım 2020 tarihinde başlaması yönünde talepte bulundu. Söz konusu talep dahilinde otelciler başta olmak üzere diğer turizm paydaşları da TÜRSAB ile aynı doğrultuda görüş bildirdi. Henüz yazılı bir protokolün imzalanmadığı ancak görüşmelerin devam ettiği Gelirler İdaresi tarafından hazırlanan taslak genelge ile ilgili tüm seyahat acentaları, sınırlı süre için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sayfası üzerinden yorum ve görüşte bulunabilecekler.

Yorumlar
Haydar Dursun
27 Şubat 2020, Perşembe 10:57
Ya bu nasıl bir site sansürmü uyguluyorsunuz hani siz turizm ajansıydınız yorumlarımızda küfür hakeret yok sadece gerçekler var uymadımı ne diyeyim yazıklar olsun..
Haydar DURSUN
26 Şubat 2020, Çarşamba 11:58
Turizmciyim diye geçinen asıl mesleği dolandırıcılık hanutçuluk yapanlarla aynı ülkede bile yaşamaktan utanıyorum hadi aynaya bakmıyorsunuz çoluk çucuğunuza nasıl anlatıyorsunuz Para denen şey bu kadarmı önemli yorum yapanlar ne oldu birileri çorbanıza kaşıkmı salladı cengiz Topal bu kadar delikanlı ve profosyonelsen Yazsanıza problemleri evet kaçak tur istemiyoruz bitirin hanutçuluğu hepsi otomatikmen bitecektir kaçak acentelerde aynı sizin gibi hanutla geçiniyor Bırakın bu işleri balık baştan kokmuş sahte sebebplerle masturbasyon yapmaya devam. bakın çevrenize şöyle samimi bir bakın Tuvaleten komisyon alan acenta var yazıklar olsun. bunuda yazdırdınız ya bana.
Semih Özcan Adır
26 Şubat 2020, Çarşamba 05:44
Kurulduğundan bu yana Maliye Bakanlığı ile her kanaldan her konuda sıkı işbirliği yapması gereken TÜRSAB neden bu kadar geç kaldı? Maliye Bakanlığı, başta turistlerin alış verişleri olmak üzere, turizmin her alanında vergi kaçırılmasını sıkı denetim altına alsa, ülkenin turizm sistemi baştan ayağa değişir.
R.Şenol GENÇ
26 Şubat 2020, Çarşamba 03:00
Cengiz Topal bey,nokta tespitlerle duygularımıza tercüman olmuşsunuz,yüreğinize sağlık... İhbar hattını dahi güvenlikçiye teslim etmiş bir zihniyetten çokta bir şey beklememek lazım,TURSAB amaç değil,araç olmuş demek ki ...
Turizmci.
26 Şubat 2020, Çarşamba 12:18
İl Kültür Turizm Müdürlükleri ve Tursab işbirliğiyle düzenlenen denetimlerde Tursab sadece tutanakları düzenleyip denetim görevlileri imzalıyor. Diğer tüm işlemler olan, İdari Yaptırım Kararı alınması, cezanın ilgiliye tebliği, itiraz davası açılırsa buna ilişkin cevabın hazırlanması, zamanında ödenmeyen cezaların takibi gibi tüm işlemler Valiliklerce yani İl Kültür Turizm Müdürlüklerince yapılıyor.
Cengiz Topal
26 Şubat 2020, Çarşamba 10:00
Piyasada tur yapan ev hanımlarının potansiyeli kadar kendi potansiyeli olmayan otobüsçüler var oldukça ve maalesef hepsininde acente belgesi olunca yapılan denetimler boşa yapılıyor. Önce bu kafaları değiştirmek lazım, ev hanımını kendi yanımda tutayım diye verilen tavizler ve kırılan fiyatlar ile sadece otobüsünüzün tekeri döner, amortisman diye birşey var. bir gün onuda öğreneceksiniz ama o zaman iş işten geçmiş olacak. Halinize gülüyorum tüm otobüsçü ve taşımacı arkadaşlar. Benden herkese tavsiye lütfen yeni gelir kapıları bulun kendinize. Türkiye'de bu koltuk sevdalısı kişiler olduğu sürece hiç bir şey değişmeyecektir. Koltuğa oturan bir sonraki ihale için yatırım yapıyor. Hani nerede verilen sözler, THY bilet komisyonu? Yani Acenta açılmayacak sözleri? Yeni açılan acentayı fark etmeyelim diye siz anca sitedeki il bazlı acenta sorgulamayı kapatırsınız. HAKKIMI HELAL ETMİYORUM. HARAM OLSUN. bu arada bu denetimler falan hikaye. Ev hanımı hala tur yapıyor bunun sebebide bu sistem !!
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha