TÜRSAB heyeti Nahçıvan'ı ziyaret etti

TÜRSAB heyeti Nahçıvan'ı ziyaret etti
30 Haziran 2022, 11:16
TÜRSAB Azerbaycan Cumhuriyeti Turizm Kurulu ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Turizm Departmanı Direktörlüğü'nün davetlisi olarak geniş bir heyetle Nahçıvan'ı ziyaret etti.

‘Nuh Diyarı-Nahçıvan’ temalı ziyarete İran Turizm Birliği heyeti de katıldı. TÜRSAB heyetinde yönetim kurulu üyesi Tolga Gencer, acentaların temsilcileri, basın mensupları ve TÜRSAB TV ekibi yer aldı. 4 gün süren bilgilendirme gezisinde ülkeler arasındaki turizm potansiyelini artırmak için görüşmeler yapıldı.

Ziyaret, merhum Haydar Aliyev’in abidesine karanfiller koyularak başladı. Ardından Haydar Aliyev Müzesi ziyaret edildi. TÜRSAB ve İran Turizm Birliği Heyeti daha sonra, Nahçıvan İş Merkezi’ndeki yerel üretim fuarına gitti. Fuarda, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Gencer, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Turizm Departmanı Direktörü Ekber Novruzov, Doğu İran Seyahat Acentaları Başkanı Rashid Rajab Pour’un katıldığı bir basın toplantısı yapıldı.

Gencer: Nahçıvan'a uçuşların artması önemli

Basın toplantısında konuşma yapan TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Gencer, “Öncelikle başkanımız sayın Firuz Bağlıkaya’nın size selamını getirdim, başkanımız ‘inşallah turizm potansiyelini iki ülke arasında artarak devam eder’ dileklerini yolladı. Biz Türkiye olarak hem Azerbaycan hem de Nahçıvan bölgesinde turizm potansiyelini artırmak için buraya geldik. İki ülke arasındaki turizm akışı şu anda zayıf ama pandemiden sonra hızlı bir şekilde artması gerekiyor, aslında Nahçıvan’a uçuşların artması, uçuş saatlerinin değişmesi çok önemli, Nahçıvan turizmle ilgili güzel bir destinasyon’’ dedi.

Nahçivan Özerk Cumhuriyeti Turizm Departmanı Direktörü Ekber Novruzov ise yaptığı konuşmada, “Bu Nuh diyarı Nahçıvan turunu yapmaktaki maksadımız, hem Nahçıvan bölgesini size tanıtmak aynı zamanda hem medyaya hem de turizm sektörü ile ilişkilerimizi güçlendirmektir” dedi.

Ardından, Doğu İran Seyahat Acentaları Başkanı Rashid Rajab Pour söz aldı, “Biz buradan sizi İran’a bekliyoruz, bizim ülkemizdeki insanları da Nahçıvan’a göndermek için buranın güzelliklerini görmeye geldik” diye konuştu.

Basın toplantısının ardından Türkiye, İran ve Azerbaycan’ın temsilcileri Nahçıvan’ın turizm potansiyelini artırmak için yüz yüze görüşmelere geçti (B2B).

Görüşmelerin ardından heyetler Nahçıvan’ın tarihi ve turistik bölgelerini kapsayan bilgilendirme gezisine başladı. Sırasıyla ORDUBAD, HAN SARAY, MÜMİNE HATUN TÜRBESİ, NUH PEYGAMBER TÜRBESİ ve ASHAB-I KEHF ziyaretleri yapıldı.

Nahçıvan bilgilendirme gezisinin üçüncü gününde ilk durak bakir doğasıyla BATABAT gölü oldu. Burada basın mensuplarına röportajlar verildi. Ardından Nahçıvan’ın kış turizm merkezi AĞBULAK ziyaret edildi. Öğle yemeğinin ardından heyetler şehrin sağlık turizminin merkezi olan ve dünyanın her yerinden astım benzeri hastalıklarının tedavisi için akın ettiği TUZ DAĞI’nı gezdi.

Üçüncü günün son durağı Düzdağ Otelindeki gala yemeği oldu. Bilgilendirme gezisi, Yemekte TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Gencer’in, Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Turizm Kurulu Başkanı Fuad Nagiyev ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Turizm Departmanı Direktörü Ekber Novruzov’a TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya’nın gönderdiği hediyeleri takdim etmesiyle sona erdi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha