TÜRSAB, HESTOUREX’in ana partneri oldu

TÜRSAB, HESTOUREX’in ana partneri oldu
16 Ocak 2020, 13:39
Alternatif turizm çeşitlerini desteklemeye devam edeceklerini açıklayan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, HESTOUREX’in bu alanda önemli bir platform olduğuna dikkat çekti.

TÜRSAB, sağlık, spor, alternatif ve doğa turizmi fuarı HESTOUREX’in bu yılki ana partneri oldu. İş birliği protokolü bugün TÜRSAB Genel Merkezi’nde düzenlenen bir basın toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu.

Toplantıda konuşan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, ana turizm çeşitlerinin yanı sıra alternatif turizm çeşitlerini de desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Bu yıl 4'üncüsü düzenlenecek olan Hestourex Fuarı ile işbirliğine gitmekten büyük mutluluk duyduklarını belirten Firuz Bağlıkaya, Hestourex fuarının, marka bir destinasyon konumuna yükselen Antalya'da gerçekleşiyor olmasını da ayrıca önemsediklerini sözlerine ekledi.

Türkiye’nin sağlık, spor ve alternatif turizm alanlarında çok önemli bir potansiyeli barındırdiğına değinen Bağlıkaya, “Hestourex Fuarı da katılımcı ve ziyaretçi bileşenleriyle bu potansiyeli bir çatı altında buluşturuyor. Bu özellikleriyle fuar Türkiye'nin sağlık, spor, inanç, kültür, doğa, gastronomi ve etkinlik gibi alanlardaki turizm zenginliğini ortaya koyan çok önemli bir platform olarak her geçen yıl daha da güçleniyor“ şeklinde konuştu.

Ürün çeşitliliği ve turizm gelirlerinin arttırılmasında sağlık turizminin önemli bir role sahip olduğunu ifade eden Bağlıkaya, sözlerine şöyle devam etti: “Ülkemiz son yıllarda sağlık turizminde önemli adımlar atarak, bu alandan aldığı payı yıllık ortalama yüzde 25 arttırmakta. Sadece sağlık ve tıbbi nedenlerle gelenlerden elde edilen sağlık turizmi geliri, 2019’un 9 aylık döneminde 1 milyar Dolar seviyesini aştı. Saç ekimi, diş tedavisi, termal tesislerden faydalanmak gibi amaçlarla Türkiye’ye gelen ziyaretçileri de düşündüğümüzde bu rakamın çok daha yüksek seviyelere çıktığını ifade edebiliriz. Türkiye’nin sağlık turizminde 2023 hedefi 1,5 milyon sağlık turisti, 10 milyar dolar gelir elde etmek. TÜRSAB olarak bu rakamlara ulaşılması için biz de elimizden gelen çabayı göstereceğiz.”

Hestourex Fuarı’nda temsil edilen bir diğer alanın da spor turizmi olduğunu ve bu alanda da son yıllarda kayda değer gelişmeler yaşandığına değinen Bağlıkaya, “Spor turizmi; turizmin 12 aya yayılması ve ülkemizin bu alanda elde ettiği gelirleri artırmak noktasında büyük önem taşıyor. Antalya’da bu yıl kış sezonunda 3 bine yakın futbol takımın kamp yapmasını bekliyoruz. Spor turizminde öne çıkan bir diğer önemli alan ise Golf turizmi. Türkiye’de 20 golf tesisi bulunuyor. 2019 yılında sadece Belek bölgesinde yabancı ziyaretçiler 560 binin üzerinde oyun oynadı. Bu Belek bölgesi açısından da rekor anlamına geliyor. Hestourex’in, golf turizmindeki büyüme trendine katkı sunacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha