HIKVISION

TÜRSAB Genel Kurulu başladı...İşte dakika dakika ayrıntılar...

TÜRSAB Genel Kurulu başladı...İşte dakika dakika ayrıntılar...
30 Kasım 2019, 10:46
24. TÜRSAB Genel Kurulu İstanbul Kongre Merkezi’nde başladı. Genel Kurul'un açılış konuşmasını TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya yaptı.

24. TÜRSAB Genel Kurulu İstanbul Kongre Merkezi’nde başladı. Değişim Grubu lideri ve TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, TÜRSAB Tek Yürek Grubu adayı Davut Günaydın ve Güçlü TÜRSAB Grubu Başkanı Hasan Erdem yarışıyor. Yükselen TÜRSAB Grubu lideri Tansu Demir’in ise genel kurulda Davut Günaydın’ın lehine çekildiği gelen bilgiler arasında.

Bakan Ersoy TÜRSAB Genel Kurulu’na katılmadı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise Genel Kurul'a katılmayarak kutlama mesajı gönderdi. Bakan Ersoy’un İstanbul’da olduğu ve Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan Gastromasa konferansının açılışına katılacağı gelen bilgiler arasında.

Bağlıkaya: Biz büyük bir aileyiz

Genel Kurul açılış konuşmasını TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya yaptı. Bağlıkaya şunları söyledi: "TÜRSAB'ın 24 Olağan Genel Kurul toplantısına hoş geldiniz, safalar getirdiniz, şeref verdiniz. Bir söz var dile kolay diye... Evet bazı sözler dile kolay gelir, ama onların, o sözlerin değerini anlamak belki bir hayatı gerektirir. O yüzden gelişiniz buradaki yeriniz, varlığınız hem hoşluk getirdi, hem de safalar getirdi. Değerli arkadaşlarım izin verirseniz böyle toplantılarda yapılan bir şeyi, ben yapmak istemiyorum. Yani sizin bildiğinizden de öte zaten sizin gerçekleştirdiğiniz işleri, rakamları sizlere anlatmak istemiyorum. O kağıtlarda olan, istatistiklerde rekor olarak geçen rakamlar zaten sizin eseriniz. Sizin hayatınızdan, çalışmanızdan, emeğinizden ortaya çıkıyor. O yüzden ben bugün burada size bakarak sayenizde gördüğüm manzarayı aktarmak paylaşmak istiyorum. Buradaki hazirun; ülkesini çalışarak seven, milletine inanarak büyüyen bir hazirun. Burada biz bize olduğumuzu görüyorum. Burada büyük ve güçlü bir aile görüyorum. Evet bize siz kimsiniz diye sorulduğunda cevabımız "biz bir aileyiz" olur. Her biri bulunduğu yere hayatını koyarak, yıllarını vererek, taş üstüne taş koyarak, idealler, hedefler peşinde koşarak, çocuk yetiştirir gibi emek ve zahmetle işlerini geliştirerek; bunları yaparken de ülkesini büyüterek bugünlere gelen insanlar görüyorum. Burada bir aile görüyorum. Biz büyük bir aileyiz, biz rehberiz, biz acenteyiz, biz otelciyiz. Biz bu cennet vatanın güzelliklerini misafirlere gösteren, anlatan, duyuran, öğreten, hissettiren rehberleriz. Biz otelciyiz; gelen misafirlerimizin tertemiz, sımsıcak, dopdolu bir tatilinin ev sahipleriyiz. Biz acentayız; her türlü riske zorluğa göğüs gerip, dünyanın her köşesinden milyonlarca insanı Türkiye ile, insanıyla buluşturan sarsılmaz köprüyüz. Biz bir aileyiz. Biz bu ülkenin geleceğiyiz. Biz Türkiyeyiz. Hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz. Bu duygularla Genel Kurulumuzun ülkemize sektörümüze ve dünya turizmine hayırlı olmasını en derin duygularımla temenni ediyor, saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum."

Ajans yönetimi için 4 aday yarışıyor

Genel Kurul’da TÜRSAB’ı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nda temsil edecek yönetim kurulu üyesi de seçilecek.

Ajans Yönetim kurulu üyeliği için Emin Çakmak, Halil İbrahim Kalay, Erkut Öner ve Serhad Uslan yarışıyor.

Divan Kurulu ortak seçildi

Divan kurulu için Firuz Bağlıkaya ve Davut Günaydın ortak liste önerdi. Divan Başkanlığı şu isimlerden oluştu: Deniz Tüfekçi (Başkan), Yıldırım Taş, Aylin Özsavaş, Salih Zeki Salihoğlu ve Güllü Alkurt

Turizm örgütlerinden geniş katılım

TÜRSAB Genel Kurul'una İstanbul Turizm Platformu Koordinatörü Cumhur Güven Taşbaşı, Türkiye Otelciler Federasyonu(TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin'de katıldı.

Sibel Eronç Dorak’ı eleştirdi

TÜRSAB Faaliyet Raporu hazırlanan bir film ile sunuldu. Faaliyet Raporu hakkında söz alan Sibel Eronç, isim vermeden Dorak Holding’i eleştirdi. Çin pazarının Türkiye için önemine dikkat çeken Eronç, pazarın üç tur operatörünün fiyat politikaları nedeniyle yeterince değerlendirilemediğini belirterek, “Aradaki farkı balonla mı kapatacaksınız? Balon şirketi sizin olsa bile kapatamazsınız. Halıyla mı kapatacaksın.? Bu nasıl bir olaydır. Ben 1000 kişide kalırken onlar 200 bin kişi getiriyor. Serbest ekonomi diyerek işin içinden sıyrılabilme imkanı yok.” diye konuştu.

Serhad Uslan: Seyahat acentalarına kimse şamar oğlanı muamelesi yapamaz

TÜRSAB Genel Kurulu’na hükümet temsilcilerinin katılmamasını eleştiren İlos Turizmin sahibi Serhad Uslan, “Türkiye’nin en elit kesmine kimsenin şamar oğlanı mumameli yapmasına müsaade edemeyiz” dedi. Uslan şöyle konuştu: " Bizim Genel Kurullarımıza Cumhurbaşkanları geldi. Başbakanlar geldi. Süleyman Demirel şapkasıyla geldi, 'İstediklerinizi vereceğim hatta istemediklerinizi de' dedi. Muhalefet partisi liderleri de geldi. Son üç genel kurul hariç turizm bakanları gelip, sektörün bakanı olmaktan ne kadar memnun olduklarını söylediler. Şimdi görüyoruz ki ülkeyi yöneten kadrolar burada yok. Böyle bir tabloyla karşı karşıya kalmak kaygı verici. Siyasetçi bugün var yarın yok, biz hep burada olacağız Bunu mevcut yönetimin zafiyeti olarak görerek işin içinde çıkamayız. TÜRSAB’ın itibarı başkanının kim olduğuyla ilgili değil üyesinin gücüyle ilgilidir."

Ayrıntılar geliyor...

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha