TÜRSAB genel kurul seçimleri nasıl olmalı?

Hamit Kuk
Hamit KukPasso Tour
07 Ekim 2023, 16:04

Bir önceki yazımda TÜRSAB’da yeni bir genel kurul sistemi olarak delege sisteminin tek seçenek olmadığının altını çizerek başka seçeneklerinde olduğundan bahsetmiştik.

Bu vesile ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) 3 yıl görev yapacak olan yönetim kurulunu belirleyecek seçim sistemini ve hatta dijital genel kurul yapma fikrinin de tartışılması gerektiğini belirtmiştik.

Yeter ki konuyu kendi içimizde tartışalım. Eğer camia olarak benimsediğimiz uygun bir model varsa bunu camianın kendi içinde tartışarak kanun yapıcı konumundakilerden istemesi gerektiğini söylemiştik.

Türkiye’nin turizmdeki en önemli yüzü olan TÜRSAB’ın yakın gelecekte diğer kurumlara örnek olacak şekilde dijital ortamda genel kurul yapma pratiğini göstereceğine olan inancım çok yüksek.

Bir sonraki yazımızda dijital ortamda genel kurul yapılıp yapılamayacağı konusuna da değineceğiz ancak bugünkü yazımızda TGA’nın yönetim kurulunu seçmek için yaptığı seçimlerden bahsetmek istiyorum.

*

Aslında bize hiç yabancı olmayan TGA, TÜRSAB ile kıyaslanamayacak ölçüde büyük bütçelerine rağmen kimseyi bir yere toplayıp yönetimini oluşturan seçimlerini yapmıyor.

Akdeniz, Ege, Marmara, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri olmak üzere yedi coğrafi bölgemiz içinde bulunan 34 ilçe ve şehirde sandık kurarak yönetim kurulu seçimlerini yapıyorlar.

Seçimlerin yapıldığı bölgelerdeki seçmen sayısı göz önüne alınarak her sandıkta 350 seçmen olmak üzere sandık kurulları oluşturuluyor. Sandık kurulu bir başkan, iki asıl ve iki yedek üyeden oluşuyor.

Seyahat acentası temsilcisini belirlemek için TÜRSAB genel kurulunda yapılan TGA seçimi haricindeki diğer tüm seçimler için bir seçim günü belirleniyor ve o gün içinde bütün seçimler aynı anda 34 bölgede yapılıyor.

TGA’nın yönetim kurulunu belirlemek için yapmış olduğu seçim sayısı TÜRSAB genel kurulunda kurulan TGA seçim sandığı ile 35’e çıkıyor.

*

37 bölge BTK’sı ile Türkiye genelinde örgütlenmiş bir TÜRSAB’da pekâlâ böyle bir seçim yapabilir. TÜRSAB’da yapılan seçimler ille de 37 BTK’da yapılmak zorunda değil.

Birden fazla BTK’sı olan İstanbul, Antalya ve Muğla gibi şehirlerde tek bir yerde sandıklar kurmak şeklinde o şehirlerdeki üyeleri o merkeze toplayarak seçimler yapılabilir.

Mesela, İstanbul’da 5 tane BTK başkanlığı var. İstanbul’daki her BTK bölgesinde sandık kurmak yerine Lütfi Kırdar’da sandıklar kurarak tüm üyeler oraya gelip oy kullanabilirler.

Tabii bu bölgelerdeki seçimlerin birleştirilmesinin organizasyon, ulaşım ve diğer koşullar açısından uygulanabilir olup olmadığına bakmak gerekir. Bütün bunları her yönüyle tartışabiliriz.

Sakın kimse ‘ama bizim genel kurulumuzda aday tanıtma, ibra oylaması vesaire var’ demesin.

Eğer yeni bir sisteme karar verebiliyorsanız gelişen teknolojiyle birlikte bahsi geçen prosedürleri de nasıl yapacağınızı pekâlâ planlayabilirsiniz.

Kiminle konuşsam son genel kurulla birlikte ortaya çıkan durum nedeniyle TÜRSAB’ın mevcut genel kurul sistemi beğenilmiyor.

Madem mevcut sistemi beğenmiyoruz madem bu sistem TÜRSAB’ı daha ileriye taşıyamayacak bir genel kurul sistemi o zaman bunu değiştirmekte bu camianın görevidir.

Konu kimsenin kişisel kaprislerine kurban edilemeyecek kadar önemli bir konu. Hal böyleyken kim olursa olsun camia için söyleyecek sözü olanların şişkin egolarını bir tarafa bırakması gerekiyor.

50 yıllık mazisi olan Türkiye Seyahat Acentaları Birliğinin en azından bir 50 yıl daha turizm sektörünün lokomotifi olmaya deva edecekse eğer değişim yapmak için tam zamanı.

Hem kurumu hem de seyahat acentacılığı mesleğini aşağılara çeken kısır ve hiçbir yere vardırmayan tartışmaları bırakmanın zamanı geldi de geçiyor.

Madem mevcut durum çoğu kimsenin içine sinmiyor o zaman daha iyi bir TÜRSAB’ın temellerini atmak için beyin fırtınası yapmaya ne dersiniz?

Şimdi gerçek değişim için güç birliği zamanı!

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha