TÜRSAB’dan yeni bir turizm ürünü: Gastronomi Treni

TÜRSAB’dan yeni bir turizm ürünü: Gastronomi Treni
05 Eylül 2019, 16:54
Turizmin bölgelere yayılması ve destinasyonların potansiyelini artırmayı amaçlayan TÜRSAB inovatif bir projeye imza attı. Adana’da ilk seferini yapan “Gastronomi Treni” yerli ve yabancı turistler için yeni bir ürün olacak. İşte detaylar…

Geçtiğimiz haftasonu TÜRSAB Gastronomi İhtisas Komitesi’nin öncülüğünde kültür turları ve gurme odaklı geziler düzenleyen seyahat acenteleri ve tur operatörü temsilcilerinin katıldığı bir inceleme gezisi düzenlendi.

Antik Kilikya Bölgesi sınırları içinde yer alan şehirlerin gastronomi potansiyelini inceleme imkanı sağlayan bu gezide acenteler, Adana’dan Mersin, Hatay ve Gaziantep’e kadar olan coğrafyada öne çıkan lezzetleri yerinde deneyimlerken, şehirlerin vali, büyük şehir belediye başkanları, kaymakamları, il kültür turizm müdürleri, turizm profesyonelleri ve kalkınma ajansı yetkilileri ile de konuşma, tartışma fırsatı buldular.

Son yıllarda yüksek gelir getiren gastronomi turizmine daha çok odaklanan ve destinasyonların sürdürülebilir markalara dönüşebilmesi için ürünlerinin çeşitlendirilmesi projeleri geliştiren TÜRSAB, “Gastronomi Treni” ile yeni bir ürünü sektöre kazandırmaya hazırlanıyor.

İlk tren Adana’dan yola çıktı

Sosyal medyanın da etkisiyle Doğu Ekspresi ile başlayan Van-Tatvan ve Kurtalan ekspresleri gibi tren hatlarıyla devam eden içinden tren geçen turların sayısı hızla artıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı da geçtiğimiz aylarda turistik treni hayata geçirmiş ve bu süreçte pek çok tartışmalar da yaşanmışdı. Şimdi ise çok farklı bir ürün bu defa TÜRSAB tarafından geliştirildi. Gastronomi İhtisas Komite Başkanı Ömer Kartın’ın çerçevesini çizdiği “Gastronomi Treni” projesi acentelere tanıtıldı.

İlk tren Adana Valisi Mahmut Demirtaş ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın katıldığı bir lansmanla yola çıktı. Projenin geliştirilmesine bir katkı da Çukurovalı turizmcilerden geldi. ÇUKTOB Başkanı Tayyar Zaimoğlu, lezzet festivalinde olduğu gibi bölge otelcilerinin projenin hayata geçmesi için çaba harcayacaklarının altını çizdi. Adana’dan Toroslar’ın eteklerine doğru yapılan yolculukla start verilen Gastronomi Treni, seyahati keyifli hale getiren kısa tünellerden ve pek çok doğal güzellikten geçerek kahvaltı yapılacak olan Belemedik’te mola verdi. Aynı yoldan dönüş yapan heyet Varda Köprüsü’nde fotoğraf çektirme imkanı da buldu.

Gastronomi trenleri ülke sathına yayılacak

Gastronomi Treni adıyla geliştirmeye çalıştıkları konseptin gezgin deneyimleri ile de şekilleneceğini ifade eden Ömer Kartın, “Bu trenin Doğu Ekspresi gibi birilerinin tekelinde olmasını istemiyoruz. Belki satış ve pazarlama için bir ajans kurulacak veya farklı modeller düşüneceğiz. TÜRSAB olarak çalışmalarımız devam ediyor. Benzer projeyi ülkemizin başka coğrafyalarındaki tren hatlarımızda gerçekleştirme hedefindeyiz. Tren charter seferleri konusunda Devlet Demir Yolları ile de irtibat halindeyiz. Örneğin Adana’dan sonra Zonguldak için çalışmalara başladık” dedi.

TÜRSAB Gastronomi İhtisas Komite Başkanı Ömer Kartın, desteklerinden dolayı Adana Valisi Mahmut Demirtaş'a teşekkür etti.

Adana’ya düzenlenen inceleme gezisinde katılımcılara bilgi veren ve acentelerin düzenledikleri konaklamalı turlarda “Gastronomi Treni’nin yarım gün programda yer alabileceğini belirten Kartın, şunları kaydetti: Aslında turun bir parçası olacak. Trenler haftada 1-2 defa paket turlar için kalkacak. Trenin içinde o bölgenin markalaşmış yerel lezzetleri sunulacak veya belirli duraklarda trenimiz uzun molalar verecek; buralarda kurulacak standlardan yöresel gıda ve hediyelikler seyahatseverler tarafından satın alınabilecek. Belki Pulman yerine yemekli vagonlar kullanılabilir. İçerik konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Bölgenin mülki ve idari amirlerinin projeye destek olması ve TÜRSAB’ın yanında yer almaları bizi ayrıca mutlu ediyor.

TÜRSAB Gastronomi İhtisas Komite Başkanı Ömer Kartın

Yorumlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha