TÜRSAB'dan, Bakan Ersoy'un 'Çiftlikbank' suçlamasına sert cevap...

TÜRSAB'dan, Bakan Ersoy'un 'Çiftlikbank' suçlamasına sert cevap...
22 Kasım 2021, 16:52
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un bütçe görüşmelerinde TÜRSAB'a yönelik ithamlarına TÜRSAB'dan açıklama geldi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy 2022 yılı bütçe görüşmeleri sonrasında TÜRSAB'a yönelik ithamlarda bulundu. TÜRSAB’ın, Kuşadası Kongre Merkezi'ni “bire üçle mal ettiğini” söyleyen Ersoy, atıl halde olan Kuşadası Kongre Merkezi ile ilgili “Çiftlikbank” nitelendirmesinde bulundu.

Ersoy'un ithamlarına TÜRSAB'dan cevap geldi. TÜRSAB'dan yapılan açıklamada şu ifadeler yer verildi:

"21 Kasım 2021 günlü gazetelerde yer alan meslek örgütümüz ve üyelerimizin itibarını zedeleyen Kültür ve Turizm Bakanı’nın beyanatı nedeniyle kamuoyunun bilgilendirilmesi gereği hasıl olmuştur.

'Bu süreçlerin tamamı TÜRSAB'ın bir önceki başkanının döneminde yaşandı'

Sayın Bakanın açıklamasına konu durum ve olaylara ilişkin önemli gerçekler aşağıda yer almaktadır:

1- Kuşadası Kongre Merkezi (KOMER) inşaatına Ak Parti iktidarı zamanında, Kültür ve Turizm Eski Bakanı Sayın Atilla Koç döneminde başlanmış, inşaat Eski Bakan Sayın Ertuğrul Günay zamanında tamamlanmış ve tesis Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 2013 yılında bizzat açılmıştır. Bu süreçlerin tamamı TÜRSAB’ın bir önceki başkanı döneminde yaşanmıştır. Mevcut TÜRSAB Yönetimi ve Başkanı, eski yönetim ve başkana karşı seçim kazanarak o dönemi sona erdirmiştir.

Mevcut TÜRSAB Yönetiminin KOMER inşaat süreçleriyle hiçbir ilgisi yok

2- Kuşadası Kongre Merkezi yatırımının tüm safhalarında, inşaat dahil, Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcileri yönetim kurullarında aralıksız olarak görev yapmıştır. Mevcut TÜRSAB yönetiminin KOMER inşaat süreçleriyle hiçbir ilgisi olmamıştır.

İnşaat sorumluluğu o dönemin yöneticilerinde, Bakanlık da bu sürece dahildi

İnşa döneminde yaşananlarla ilgili sorumluluk o dönemin yöneticilerinde olup, Bakanlık, temsilcileri aracılığıyla tüm süreçlerde yer alan kurumlardan biridir. Bu açıklamaları ile sayın Bakan kurum olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı ile o dönemlerin iktidarını da suçladığının farkında değildir. TÜRSAB seçimlerinde yönetimin değişmesini takiben, 2018 yılında oluşturulan yönetim kurulunda da Bakanlık iki üye ile yer almış, ancak 2019 yılında Sayın Bakan’ın talimatıyla Bakanlık temsilcileri istifa ederek şirketin kayyuma teslim edilmesine neden olmuşlardır.

TÜRSAB'ın mevcut borçlarının temel sebebi KOMER

3- KOMER yatırımında yatırımın yaklaşık %70’i TÜRSAB iştirakleri aracılığıyla gerçekleşmiştir. Bugün Bakanlığın KOMER’den alacağı yokken TÜRSAB iştiraklerinin yıllardır devam eden 70 milyon TL’den fazla alacağı mevcuttur. KOMER yatırımı, TÜRSAB’ın mevcut borçlarının temel sebebidir.

Bağlıkaya yönetimi, önceki dönemle ilgili usulsüzlükleri yargıya ve Bakanlığa iletti

4- TÜRSAB ve iştirakleri, yönetimin devri ile birlikte Firuz Bağlıkaya yönetimince denetime tabi tutulmuş, tespit edilen usulsüzlükler için yargıya ve Bakanlık başta ilgili makamlara konu aksettirilmiştir.

TÜRSAB, KOMER'in Türk turizmine kazandırılması için Bakanlığı katkıda bulunmaya çağırıyor

5- TÜRSAB, Kuşadası Kongre Merkezi’nin Türk turizmine kazandırılması için çalışmakta ve Bakanlık başta olmak üzere tüm paydaşları katkıda bulunmaya davet etmektedir.

Meclis çatısı altında ifade edilenlerin mevcut yönetim açısından içerdiği büyük haksızlığa gereken cevabı verip kamuoyunu doğru şekilde bilgilendirmek, sektörümüze emek vermiş ve vermekte olan turizm kahramanları seyahat acentalarının meslek örgütü TÜRSAB’a ve üyelerine karşı sorumluluğumuzdur.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha