TÜRSAB’da değişim başladı

Hamit Kuk
Hamit KukSAYD Genel Sekreteri / TÜRSAB İncoming Turizmi İhtisas Başkanı
15 Mart 2018, 16:44

Aslından bu yazıyı daha önce yazmam gerekiyordu. Fakat TÜRSAB seçimlerinin hemen arkasından gelen fuarlar nedeniyle bir türlü yazma fırsatı bulamadım. Ancak fırsat oldu. Belki de iyi oldu. En azından bu süre zarfında değişimin başladığını gördük.

Artık TÜRSAB’da yeni bir yönetim var ve bu yönetimle beraber yeni bir anlayış hâkim.

Bu anlayışın ilk meyvesi, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın ITB Berlin Fuarı’na katılması oldu. Dünyanın en büyük turizm fuarı olan ITB’de TÜRSAB standını görseniz evlere şenlik. İki metre karelik bir stant ile temsil edilmesi hakikaten ayıp olmuş. Firuz Bey’in ilk isyanı da bu oldu. Bizzat bulunduğum ortamda hem Turizm Bakanımız Sayın Numan Kurtulmuş ve hem de Sayın Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’na önümüzdeki yıl ITB Berlin Türkiye standını TÜRSAB olarak biz organize etmek istiyoruz dedi. Zaten TÜRSAB’a da yakışan bu değil mi?

Son iki sezonda turizm sektörünün yaşadığı çıkmazlarda gözler hep TÜRSAB’ı aramıştı. Başta seyahat acenteleri olmak üzere sektörün önemli paydaşları, turizmdeki krizleri aşmak için hükümet ile istişare edip; çözüm yolları arayan bir TÜRSAB için çok uzun zaman bekledi.

Artık zamanın geldiğini düşünüyorum.

Firuz Başkan’ın ITB’deki iki günlük performansını gördükten sonra bunun artık mümkün olacağını biliyorum.

Artık değişim zamanı!

Aslında değişim 24 Şubat 2018 Cumartesi günü 23. TÜRSAB Olağan Genel Kurulu kapıları açılır açılmaz başlamıştı. Hemen her seçimde klasik Ulusoy fıkralarıyla gülüp oyunu Ulusoy’a verenler bu sefer kararlı bir şekilde tavrını ortaya koydu ve Başaran Ulusoy yönetimini ibra etmedi. 18 yıl boyunca TÜRSAB’ı fıkra gibi yöneten bir başkan ve onun demode zihniyeti bu sefer delegeden geçer not alamadı. Başaran Ulusoy’un “tecrübe ve istikrarı” 3 Aralık’taki TÜRSAB seçimi yapmaya yetmediği gibi 25 Şubat’taki seçimi kazanmaya da yetmedi.

Başaran Bey, genel kurul konuşma stratejisini muhalefete sataşıp oradan alacağı tepkilere göre mağduriyet yaratma üzerine kurmuştu. Her bir cümlesi ile sürekli muhalefetin güçlü adayına sataşıp; karşılık bekledi. Firuz Bey karşılık vermeyince de stratejisi işe yaramadı. Hoş öyle olsa bile delegenin bu tür mağduriyet rollerine de prim de tanımayacağı aşikardı.

Aslında böyle yapmak yerine konuşma hakkını Çetin Gürcün’e bıraksaydı belki delegeden biraz daha fazla oy alma şansı vardı. Her seçimde olduğu gibi Başaran Bey adeta kürsüyü işgal ederek Çetin Bey’e konuşma hakkı tanımadı. Dolayısıyla Çetin Bey kendini ve projelerini delegeye anlatamadı ve tarihi fark ortaya çıktı. Gerçi Çetin Gürcün’ün projeleri var mıydı? O da meçhul!

Bu tarihi yenilgi sadece Çetin Gürcün listesinin yenilgisi değildi; aynı zamanda uzun yıllar başkanlık yapmış ve tüm politikaları iflas etmiş Başaran Ulusoy’un yenilgisiydi.

Genel Kurul delegesi ona artık köyüne dönme vaktinin geldiğini hatırlattı.

Bu genel kurulun diğer bir aktörü de sevgili meslektaşımız Emin Çakmak’tı. Kendisi, 2 Aralık öncesi, yani seçimler ertelenmeden önce Firuz Bağlıkaya ve Hasan Erdem ortak listesini destekleyeceğini açıklamasına rağmen son anda adaylığını açıkladı ve adeta kendini imha etti. TÜRSAB’da üç dönem arka arkaya aday olarak kadrolu başkan adaylığını perçinledi. Bundan sonra kendisine kadrolu aday dendiğinde kızmasın artık!

Turizme hizmet etmek sadece TÜRSAB başkan adaylığıyla olmuyor. Emin Bey, bugüne kadarki süreçte sağlık turizminin gelişmesine hep katkıda bulundu. Bundan sonra da bu konuda çalışmalarını sürdürmeli ve dolaylı yoldan Türk turizmine katkı sunmaya devam etmelidir.

Seçimde Emin Çakmak ile birlikte hareket eden diğer bir başkan adayı olan Hüseyin Kırk; yaptığı konuşmalarda delegeyi ikna edemediği gibi aslında kendisi de ikna olamamıştı. Çünkü vücut dili adeta “benim ne işim var buralarda” der gibiydi. Bence bundan sonra bu tür işlere soyunmamalı. Turizm sektörüne yapacağı en büyük katkı çalıştığı pazarlardan Türkiye’ye turist getirmek olmalıdır.

Seçime Firuz Bağlıkaya ile ortak liste yaparak giren Hasan Erdem genel kuruldaki iki gün boyunca kendinden o kadar emin bir tavır sergiledi ki; delegeden tam not aldı. Seçim öncesi sürekli “ayrıldılar”, “ayrılacaklar” diye spekülasyon yapanlara da güzel bir ders vermiş oldu. Genel kurul salonundaki birçok delegenin ortak fikri, Hasan Başkan BYK’lardaki başkanlık tecrübesiyle TÜRSAB’ta Firuz Bey’le çok iyi ikili olacağıydı. Doğrusu ben de buna yürekten inanıyorum.

Cumartesi günkü genel kurul konuşmalarının en sonuncusunu Firuz Bağlıkaya yaptı. Müthiş bir konuşma performansı ile tüm salonu adeta etkisi altına aldı. Her bir cümlesinde o kadar kendinden emindi ki; bu genel kurulun baş aktörü olduğunu herkese hissettirdi. Konuşması bittiğinde sadece taraftarları değil, çok ciddi oranda kararsız olan delegeler bile ayakta alkışladı.

Sonunda delege kararını değişimden yana kullandı ve değişim gurubuna ne kadar güvendiğini vermiş olduğu 2 bin 200 oyluk yüksek destekle göstermiş oldu. Böyle bir sonucu değişim grubu bekliyordu. Ama ne Başaran Bey ve ne de Emin Bey beklemiyordu. Bu sonuçla “Tecrübe ve İstikrarla” 18 yıldan beri TÜRSAB’ın yakasını bir türlü bırakmak istemeyen Başaran Ulusoy köyüne, “TÜRSAB Hepimizin” derken adaylığı kimselere bırakmayan Emin Çakmak ise Sağlık Konseyi’ne geri döndü.

Bundan sonra TÜRSAB artık on bin üyesi olan geniş bir aile olmalıdır. Hiç kimseyi fişlemeden, “O’cu, Bu’cu, Şu’cu” demeden kucaklayacak bir TÜRSAB başkanı hayali vardı. Firuz Başkan bu hayali gerçekleştirecek ve bu geniş aileye iyi bir lideri olacaktır. Öncekilerin aksine, hizmetlerini en iyi şekilde yapıp zamanı geldiğinde de gitmesi gerektiğini bilecektir.

Değişime oy veren ve vermeyen tüm delegeler gibi ben de buna yürekten inanıyorum.

Değişim başladı; sektöre hayırlı olsun!

Not: Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarlar sorumludur. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; site sorumlu değildir.
Yorumlar
Emin Çakmak
19 Mart 2018, Pazartesi 02:00
Sevgili Meslektaşım Hamit Kardeşim, unutulmaması gereken en önemli husus 2013 de Başaran Ulusoy hegemonyasına karşı gerçek muhalefet ateşini yakan ve hizmet anlayışı ile mücadeleyi TÜRSAB Hepimizin Grubu olarak bizler başlattık, Başaran Ulusoy'un yenilgisi 5 yıllık ciddi mücadele sonucu elde edilmiştir ve bu mücadelede katkımız ve emeğimiz büyük olmuştur. Bir diğer husus ise güçlü muhalefet olmaz ise seçilenler görevlerini yapmıyorlar ve onları motive edecek üyesine hizmet etmeleri için güçlü muhalefete her zaman ihtiyaç var. Değişim Hayırlı olur hepimiz için, bizde ümitliyiz yeni yönetimde izliyoruz ve verilen sözlerin takipçisi olmaya devem edeceğiz...
Emin Çakmak
19 Mart 2018, Pazartesi 01:59
Sevgili Meslektaşım Hamit Kardeşim, unutulmaması gereken en önemli husus 2013 de Başaran Ulusoy hegemonyasına karşı gerçek muhalefet anlayışı ile mücadeleyi TÜRSAB Hepimizin Grubu olarak bizler başlattık, Başaran Ulusoy'un yenilgisi 5 yıllık ciddi mücadele sonucu elde edilmiştir ve bu mücadelede katkımız ve emeğimiz büyük olmuştur. Bir diğer husus ise güçlü muhalefet olmaz ise seçilenler görevlerini yapmıyorlar ve onları motive edecek üyesine hizmet etmeleri için güçlü muhalefete her zaman ihtiyaç var. Değişim Hayırlı olur hepimiz için, bizde ümitliyiz yeni yönetimde izliyoruz ve verilen sözlerin takipçisi olmaya devem edeceğiz...
Ferit Turgut
19 Mart 2018, Pazartesi 12:15
"Tanrı" !!! Murat Tümay bey siz ayıp etmişsiniz. Sayın Kuk salonun havasını ve beklentileri yazmış abartmamış bile... siz salonda yoktunuz galibaé
Murat Tümay
16 Mart 2018, Cuma 09:30
Ayıp, çok ayıp. Firuzu Tanrı ilan etmişsiniz, kibar hakarettir bu cümleler.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha