TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya: ETS Tur reklamı yapar gibi ülke tanıtımı yapılmaz!

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya: ETS Tur reklamı yapar gibi ülke tanıtımı yapılmaz!
15 Mayıs 2021, 00:44
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un direktifleri ile hazırlanan ve toplumda infiale neden olan tanıtım filmiyle ilgili konuşan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, sert eleştirilerde bulunarak, “ETS Tur reklamı yapar gibi ülke tanıtımı yapılmaz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Goturikiye.com sitesinde yayınladığı “Siz eğlenin, ben aşı oldum” sloganlı tanıtım filmini değerlendiren TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, yapılan hatanın affedilebilecek türden olmadığını ifade etti.

Ortaya çıkan skandalın temelinde, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un sektörden gelen uyarılara kulak asmamasının yattığını ifade eden Firuz Bağlıkaya, “Sayın Bakanın, istişare kültüründen uzak ‘ben bilirimci’ yönetim anlayışına yönelttiğimiz eleştirilerde ‘haklı çıkmanın’ derin üzüntüsü içindeyim” dedi.

TÜRSAB ve seyahat acentalarının, Bakan Ersoy tarafından Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın yönetiminden uzak tutulduğunu hatırlatan Bağlıkaya, “TGA’nın yönetiminde turizm örgütleri bulunsaydı ve onlara danışılmış olsaydı böylesi bir hata olabilir miydi?” diye sordu.

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, ülke gündemine oturan tanıtım filmiyle ilgili şu değerlendirmelerde bulurdu:

“Haklı çıkmanın derin üzüntüsü içindeyim”

Şunu üzülerek söylemeliyim ki gelmiş geçmiş en kötü tanıtım filmi. Bunu ayrıca ben söylemiyorum, şu anda bu işin uzmanları, reklamcılar, sosyologlar, akademisyenler, turizmin içinde olan tüm profesyoneller söylüyor. Sayın Bakanın, istişare kültüründen uzak “ben bilirimci” yönetim anlayışı ve TTGA’nın yönetim yapısına ilişkin başından beri yaptığımız eleştirilerde “haklı çıkmanın” derin üzüntüsü içindeyim… Yönetimsel zaaflar ve kontrolsüzlükle ortaya çıktığını düşündüğüm böylesi bir iletişim felaketinin yaşanmış olmasından dolayı üzüntü duyduğumu belirtmeliyim.

“Sorunun temeli turizmin oteller üzerinden değerlendirilmesi”

Turizmin, sadece oteller üzerinden algılanmasını, hatta sadece Sayın Bakanın sahibi olduğu otellerin ekseninde yorumlanmasının, sorunun temelini oluşturduğunu düşünüyorum.

TTGA yönetimini, memur ve otelcilerden oluşturmanın doğuracağı risklere dikkat çekip itirazlarda bulunurken, aslında tam da bugün yaşanan sorun ve ileride yaşanacaklara ilişkin uyarılarda bulunmak istiyorduk.

Maalesef anlatamadık, diletemedik…

"Turist getirmek" plan ve program gerektirir!

Bunu başarabilmek için de bilgi, deneyim ve hepsinden önemlisi bizzat sahada olmak ya da sahada olanları dinlemek gerekir. Türkiye turizmi yıllar içinde bu konuda kayda değer bir başarı yakalamıştı. Ana pazarlarımızın yanına alternatif pazarlar aramaya başlamıştık. Ama korkarım ki bu pazarlama yaklaşımı ve yönetimiyle değil yeni pazarlar, elimizdeki ana pazarları bile kaybetme tehlikesi altındayız.

“Meslek örgütünü dışlarsanız ortaya çıkacak sonuç böylesine bir rezalet olur”

Türkiye turizmini tanıtmak için kurulan TTGA’nın 15 kişilik yönetim kurulunu otelcilerden oluşturup, işin pazarlamasını yapan seyahat acentalarından sadece bir kişiyi, “süs olsun” diye alıp, meslek örgütünü dışlarsanız, ortaya çıkacak sonuç da böylesine bir rezalet olur!

Hangi düşüncede olursak olalım yanlışa ‘yanlış’ demek, diyebilmek bir fazilettir. Bakın bugün Türkiye bu anlamsız reklam filmini, insanımızı ikinci sınıf vatandaş konumuna koyan reklam filmini eleştirirken tek yürek oldu. Sayın Bakan’ın hatalarını gören, bilen, hatta kendi aralarında konuşanların sırf kendi gemilerini yürütmek için sessiz kalmalarını anlayabilmek mümkün değil!

Hiç korona virüsü çağrıştıran bir reklam filmi olabilir mi?

Pandemi dönemi ‘nasıl tanıtım yapılacağı’ konusunda bir araştırma yapmak bu kadar zor mu? Bu işleri diğer turizm ülkeleri nasıl yapıyor? Hiçbir şey yapamıyorsanız bari bunları araştırsaydınız. Bu nasıl bir iletişim?

“Kim onay verdi?”

Çok merak ediyorum, bu reklam filmini yayınlanmadan önce kim gördü; kimler onay verdi? Sektör örgütlerinden hangilerinin görüşleri alındı? Hangi uzmanlar inceledi? Bu rezaletin altında kimlerin imzası var?

Bu kadar başına buyruk bir iş yapılamaz, yapılmamalıydı…

Ortaya çıkan sonuçtan da anlıyoruz ki, Türkiye tanıtımında eksik olan, para veya TTGA değil!

Eksik olan vizyon…

Turizmin en büyük sermayesi olan “ülke imajıyla” ilgili konularda bu kadar duyarsız olunabilmesini anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum.

Otel tanıtımı yapar gibi ülke tanıtımı yapılmaz!

Tanıtımın bir stratejisi olur. TTGA kurulduğu günden bugüne ne yaptı, turizm için neler yapacağını bilen var mı? Sektörün parasını alıp sektörün, ülke imajının aleyhine iş yapmak ne demek?

ETS Tur reklamı gibi ülke reklamı yapılmaz!

Turizmi bilmekle, başarılı bir otel zinciri sahibi olmak arasındaki fark anlaşılmalıdır. İç turizmde başarılı bir marka sahibi olmak ile yurt dışından turist getirmenin çok farklı şeyler olduğunu anlamamız lazım.

Sizlere soruyorum, TGA’nın yönetiminde turizm örgütleri bulunsaydı ve onlara danışılmış olsaydı böylesi bir hata olabilir miydi?

Bu da bugüne kadar “Ben bilirim” kafasının yaptığı hatalardan sadece biri.

Vasatlık, iş bilmezlik başka; turizm çalışanının, Türk insanının onurunu yerlere düşürmek başka...

Maalesef olan budur!

Yorumlar
KEREM
17 Mayıs 2021, Pazartesi 11:07
Otelciyim ve keşke hükümet yetkilileri ile ters düşme pahasına sizin gibi yanlışları eleştirebilen, ihtiyaçlarımızı yüksek sesle dile getirebilen bir türofed başkanımız olsa!. Son yıllarda hükümeti veya bağlı olduğu bakanlığın hata ve eksiklerini söyleyebilen, sektörünün ihtiyaçlarını yüksek sesle dile getirebilen başkanları görmeyi unutmuştuk. Hele ki Başaran Ulusoy' dan sonra... Sağ olun, var olun Firuz Bey.
Ali Özkan
16 Mayıs 2021, Pazar 11:10
Yönetim Kurulunda Türsabdan H.ibrahim Kalay danışma kurulunda da bizzat siz varsınız siz ne iş yapıyorsunuz orada Mesela bu rezaletten dolayı diğerlerine örnek olsun diye istifa etmeyi düşündünüz mü söylediğinize göre zaten size birşey sorulmuyor ya
Över karaman
15 Mayıs 2021, Cumartesi 12:58
Bu bana biraz abartı geldi
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha