HIKVISION

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya: Acenta ve tur operatörlerine pazarlama desteği verilmeli

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya: Acenta ve tur operatörlerine pazarlama desteği verilmeli
21 Mayıs 2020, 22:53
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Türk turizminin salgın sonrasında kaldığı yerden güçlü bir şekilde devam edebilmesi için, seyahat acentaları ve tur operatörlerinin pazarlama faaliyetlerinin desteklenmesi gerektiğini söyledi.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, pandemi sonrasında Türk turizminin hızla eski günlerine ulaşabilmesi için seyahat acentaları ve tur operatörlerine pazarlama desteği verilmesi gerektiğini savundu.

“Daha fazla çalışmamız gerekecek”

2020 ve 2021 yılında dünya genelinde daha az insanın seyahata çıkacağını belirten Firuz Bağlıkaya, “Daralmış seyahat pazarında Türkiye’nin hak ettiği payı alabilmesi için Türk tur operatörleri ve seyahat acentalarının olağan üstü bir çalışma ve pazarlama aktivitesinin içine girmesi gerekiyor” dedi.

“Kamu eliyle yapılacakların dışında yapılması gereken bir sürü iş var”

Turizm sektörüne verilen desteklerin normal zamanlarda verilenlerden daha fazla olması gerektiğini ifade eden Firuz Bağlıkaya, “Pazarlama desteği olmazsa olmazımız. Pazarlama kanalını ‘Ajansımız var, o yapıyor’ diye sadece devlete bırakırsak olmaz. Kamu eliyle yapılacakların dışında yapılması gereken bir sürü iş var. Sonuç itibariyle turist, tur operatörlerinin koyduğu uçaklarla geliyor. Seyahat acentalarının pazarlamasıyla bu turist geliyor. Devlet tanıtım ve pazarlamada bir yere kadar destek olur. Ondan sonrası seyahat acentaları ve tur operatörlerinin işidir. Ben bu dönemde tur operatörlerine verilecek desteklerin çok önemli ve zaruri olduğunu düşünüyorum. Aksi halde çok geride kalır ve 2021’de beklemediğimiz sonuçlarla karşılaşırız” dedi.

“Finansal ve moral olarak hazır olmamız gerekir”

Turizm sektörünün pazarlama ve satış ayağını oluşturan seyahat acentalarının kriz sonrasına hazır olması gerektiğine değinen Firuz Bağlıkaya, “Seyahat acentaları ve tur operatörlerinin sahaya çıkacak gücü varsa, bizim hiç kimseden korkumuz yok. Sattığımız ürün de rekabet edebilecek bir ürün. Bu kötü dönemdeki kayıpları telafi edebilmek için hem finansal hem de moral olarak hazır olmamız lazım” dedi.

“Rakiplerimizle mücadele edebilecek kaynaklara sahip olmamız lazım”

Sektöre verilen kısa dönem çalışma desteği ve kredilerin günlük hayatı devam ettirmeye yönelik tedbirler olduğunu belirten Firuz Bağlıkaya, “Bundan sonraki teşviklerin pazarlamaya dönük olması gerekiyor. Bunun bir sürü yolu var. Devlet kendi imkanlarına göre yapabilir. Seyahat acentaları ve tur operatörlerine verilen pazarlama desteklerinin hiçbir şekilde kısılmaması lazım. Yurt dışında pazarlamaya çıktığımızda rakiplerimizle mücadele edebilecek kaynaklara bizlerin de sahip olması lazım. Kamunun yaptığı pazarlama ve tanıtım çalışmalarının yanında, seyahat acentaları ve tur operatörlerinin yurt dışında yapacağı harcamalarının bir bölümü hibe bir bölümü de uzun dönemli kredi olmak üzere desteklenmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Haydar dursun
23 Mayıs 2020, Cumartesi 02:35
Tabikide canım bu devlet bu millet zaten Tursab acenteleri için var millet çalışır çırpınır vergi öder devlet o para ile acentalara yardım etmek için var zaten Acentalar esnaftan ayak bastı parası toplar esnafın malına ortak gibi hanut alır yetmedi devlet destek verir buyrun firuz bey başka bir talebiniz varmı zarar etmeyin siz bu millet niye çalışıyor. sakın daralmayın. yoksa Turizm batar.. bu kadar yazıyorum hiçmi okuyan yok arkadaş bu yorumları biride çıkıp cevap yazmıyor neden acaba haydar.dursun@gmail.com maillerinizi bekliyorum
Erhan Tunç
22 Mayıs 2020, Cuma 10:17
Türsabta veya Turizm Bakanlığında hem Türkiye acenta olup, hem de yurtdışında tur operatörü olan acenta liste mevcut mudur? Sektör yöneticilerin bırakın desteği, böyle bir bilgisi bile yok. Başarılarınızın devamını dilerim. Saygılar.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha